Nie je to ani heroín ani marihuana. Tieto drogy nás ničia najviac

Foto: WEB
Konopkar, 17. mája 2018

Nové návykové látky pribúdajú neustále a mnoho ľudí nemá strach ich vyskúšať.

Možno vás však prekvapí, že tie najškodlivejšie návykové látky sú tie legálne.

Podľa najnovších výskumov majú najzávažnejší dopad na náš život a na naše zdravie alkohol a tabakové výrobky, teda látky, ktoré sú najviac dostupné.

 

 

Ročne pribúdajú milióny ľudí, ktorých trápia ochorenia súvisiace s nadmerným užívaním tabakových výrobkov a alkoholu.

Ľuďom hrozia kardiovaskulárne ochorenia, rakovina a s nimi spájajúce sa predčasné úmrtie.

Samozrejme, odborníci netvrdia, že príležitostné pivo na posedení s priateľmi je viac škodlivé, ako keby ste užívali tvrdé drogy.

Ak sa však pozriete na ľudstvo ako na celok, práve alkohol a tabakové výrobky sú užívané najčastejšie, sú najviac dostupné, a teda spôsobujú najviac škody.

Okrem toho, že spôsobujú závažné zdravotné problémy miliónom ľudí, obnášajú aj iné problémy, ako napríklad znížená produktivita jedinca, náklady na jeho liečbu a iné nepriame škody, ktoré zasahujú nie len samotného jedinca, ale aj jeho okolie.

Štatistiky sú desivé. Takmer 1 zo 7 ľudí holduje fajčeniu, čo predstavuje viac ako 15 percent populácie a najmenej 1 z 5 ľudí vo výskume udal, že za posledných 30 dní sa musel vyrovnávať s následkami ťažkej opitosti.

Zo vzorky 100 000 jedincov zomrie v priemere 111 fajčiarov a 33 ľudí zomrie na následky nadmerného užívania alkoholu, zatiaľ čo v rovnakej vzorke zomrie na následky užívania tvrdých drog, ako napríklad kokaín, v priemere 7 ľudí.

 

 

Spomedzi ilegálnych látok je najčastejšie užívaná marihuana, aj tú však užíva v priemere len 1 z 20 ľudí.

Samozrejme, odborníci sa nesnažia nikoho presvedčiť, že tvrdé drogy sú lepšie, apelujú však na to, že je potrebné zvážiť, aký má ľudstvo postoj k alkoholu a k tabakovým výrobkom.

Zamyslieť by sa nad sebou mali najmä obyvatelia Európy, štatistiky totiž ukazujú, že alkoholu a fajčeniu sa najviac oddávajú práve Európania.

 

Zdroj: interez.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím