Je vaporizér rovnako silný ako bongo?

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 26. apríla 2018

Pri rastúcej popularite vaporizácie stále viac ľudí uvažuje o prechode z klasického fajčenia medicínskej marihuany na inhaláciu bez dymu. Väčšina užívateľov však pochybuje o účinkoch – má vaporizér rovnako silné účinky ako napr. bongo? O odpoveď na túto otázku sme požiadali odborníka z oblasti vaporizácie.

Zanechanie klasického fajčenia v prospech vaporizácie je spojené s množstvom výhod, z ktorých väčšina je jednoznačná – vaporizácia je neporovnateľne zdravšia a diskrétnejšia ako fajčenie, vdychovanie chutnej pary je zase oveľa príjemnejšie ako inhalácia štipľavého dymu.

Väčšina tých, ktorí uvažujú o prechode na tento druh spotreby konope, si kladie z pohľadu rekreačného fajčiara veľmi logickú otázku – užijem si vaporizáciu rovnako ako fajčenie?

Sú účinky z prenosného vaporizéra rovnako silné ako fajčenie cez bongo? S cieľom odstrániť tieto pochybnosti sme sa rozhodli vytvoriť tento článok, pričom sme si na pomoc prizvali odborníka z oblasti vaporizácie.

 

Sila pary z vaporizéra

Často sa stretávame s informáciou, že vaporizácia medicínskej marihuany poskytuje silnejšie účinky ako jej fajčenie a že je to účinnejšia metóda prijímania kanabinoidov.

Na druhej strane niektorí používatelia vaporizérov tvrdia, že nedokážu dosiahnuť rovnako výrazné výsledky ako napr. pri fajčení cez bongo. Ako to teda je?

Vyššia účinnosť vaporizácie a jej silnejšie účinky vyplývajú z efektívnejšieho získavania kanabinoidov, predovšetkým THC.

Pri fajčení jointu alebo bonga, teda pri spaľovaní marihuany, zároveň s dymom vstrebávame iba max. 25% THC, ktoré materiál obsahuje, zvyšok sa zničí v dôsledku príliš vysokej teploty.

Ak však použijeme prvotriedny vaporizér, napr. Mighty, dokážeme prijať až 80% THC.

 

 

Je to teda jednoduchá matematika – z rovnakého množstva sušiny vytiahneme oveľa viac THC, výsledkom čoho bude o dosť silnejšie pôsobenie.

Čo teda prekáža časti užívateľov? Dôvodov k nespokojnosti je hneď niekoľko.

Prvý z nich môže byť používanie nekvalitného vaporizéra.

„Ťažko môžeme očakávať, že najlacnejšie plastové zariadenia ako Titan 2 Hebe č iSnoop Dogg G Pen prinesú pôžitok porovnateľný s oveľa drahšími prístrojmi od renomovaných výrobcov. Tieto hračky vydávajúce sa za vaporizéry jednoducho nemajú kapacitu zo sušiny takto efektívne extrahovať kanabinoidy. Účinky inhalácie sú preto mizerné a ešte k tomu „obohatené“ o arómu roztaveného plastu a rozpálenej elektroniky – niet divu, že „vaporizácia“ v tomto zmysle môže predstavovať sklamanie,“ skonštatoval v rozhovore s nami Peter Horváth z VapeFully.

Príčina však môže byť celkom iná – vnemy pri vaporizácii sú odlišné ako pri fajčení kvôli nedostatku toxínov, ktoré dym obsahuje, a kvôli absencii tabaku, ktorý sa často používa pri klasickom fajčení.

 

Vnemy pri vaporizácii a fajčení

Okrem silnejšieho účinkovania samotnej marihuany z dôvodu prijatia väčšieho množstva THC, para z vaporizéra neobsahuje množstvo toxínov, ktoré sa uvoľňujú počas horenia.

K týmto toxínom patrí o. i. oxid uhoľnatý, benzén a mnoho dechtových látok – dokopy sa v dyme z marihuany nachádza asi 400 rôznych toxínov, ak sa však zmieša s tabakom, tento počet stúpne až na 4000 rôznych škodlivých látok.

Vstrebávanie toxínov spôsobuje neokysličenie mozgu (vyplývajúce z vdychovania dymu), ktoré výrazne ovplyvňuje, ako vnímame pôsobenie marihuany – táto kombinácia spôsobuje, že sa cítime ťažší, otupenejší a nemôžeme sa ani pohnúť. Prímes tabaku tieto pocity ešte viac umocňuje.

 

 

Para z vaporizéra však tieto škodlivé látky neobsahuje, takže vnímame len pôsobenie samotnej marihuany. Preto máme oveľa viac energie – napriek silnejšiemu pocitu opojenia máme väčšiu chuť niečo robiť a cítime sa ľahšie.

„Je to presne tak, ako hovoríte – veľa ľudí si pletie otravu toxínmi s pôsobením samotnej marihuany. Takže ak sa na to pozrieme z hľadiska otravy škodlivými látkami, tak fajčenie prináša silnejšie účinky, ktoré sú však negatívne a škodlivé pre naše zdravie a nemajú nič spoločné s pôsobením samotnej sušiny. Marihuana sama o sebe funguje oveľa efektívnejšie, keď ju vaporizujeme, o čom sme už hovorili pred chvíľou,“ dodáva už vaporizačný odborník.

 

“Zhúli” sa človek viac cez vaporizér ako cez bongo?

Na základe vyššie uvedených informácií sa teda môžeme pokúsiť odpovedať na otázku položenú hneď na začiatku – zhulíme sa s vaporizérom viac ako cez bongo?

„Áno, kvalitný vaporizér nám poskytne oveľa silnejší pôžitok ako bongo. Bude však trocha odlišný – bude nám ľahšie, budeme menej otupení a budeme mať viac energie niečo robiť. To však neznamená, že sa nám pomocou vaporizéra nepodarí dosiahnuť tzv. couchlock efektu, inými slovami neschopnosti vstať z gauča – určite je to možné, ale musíme mierne zvýšiť vaporizačnú teplotu,“ odpovedá Peter Horváth zastupujúci e-shop s vaporizérmi VapeFully.

Takže nemusíte mať žiadne obavy z intenzity zážitkov pri vaporizácii. Môžu byť rovnako silné ako pri fajčení, pričom však nebudete inhalovať toxíny prítomné v dyme.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaporizer Premium - VapeFully