Kanada má legalizovať marihuanu do konca tohto leta

Foto: WEB
Konopkar, 13. apríla 2018

Napriek konzervatívnemu odporu chce Kanada spustiť legalizáciu marihuany do konca leta 2018.

Nastala otázka, kedy Kanada konečne legalizuje marihuanu.

Spočiatku Justin Trudeau predpovedal, že konope bude k dispozícii pred začiatkom leta 2018, po novom by sa tak malo stať do konca septembra. Informáciu priniesol parlamentný tajomník ministerstva verejnej bezpečnosti Mark Holland.

 

Justin Trudeau, predseda vlády Kanady

 

Liberálna strana v súčasnosti riadi výkonnú zložku kanadskej vlády, ktorú vedie Justin Trudeau.

Odpor k legalizácii konope väčšinou pochádza z konzervatívnejšieho senátu.

Mark Holland vysvetľuje: „Snažíme sa úzko spolupracovať so senátom a veríme, že do konca leta nastavíme režim, ktorý bude kontrolovať a legalizovať marihuanu teda konope.“

 

Mark Holland, parlamentný tajomník

 

Kanaďania mali možnosť diskutovať o legalizácii marihuany, nakoľko liberálna strana bola jej veľkým zástancom.

Kanadská dolná snemovňa (House of Commons) schválila minulý november návrh zákona C-45, ktorý upravuje predaj, pestovanie a používanie marihuany. Návrh zákona prešiel v pomere 200 ku 82.

Návrh zákona bol pred pár dňami schválení aj hornou snemovňu (Senate teda senát) v druhom čítaní.

Teraz budú konať vládni úradníci, ktorí majú analyzovať marihuanovú legislatívu v komisii senátu.

 

 

Deadline na presadenie marihuanových právnych predpisov cez senát je do 7. júna.

Federálna vláda chce dať miestnym provinčným orgánom čas na vytvorenie vlastnej konopnej infraštruktúry. To znamená prípravu miestnej polície na legalizáciu marihuany a na podmienky predaja marihuany.

 

 

Prečo oneskorenie?

Kanada má všetko nastavené na legalizáciu marihuany do konca leta 2018. Je to neskoršie, ako bolo pôvodne očakávané. Dôvodom je najmä konzervatívny odpor v senáte.

Tí, ktorí boli proti návrhu zákona, tvrdili, že marihuanová legislatíva potrebuje viac času na prípravu.

Parlamentný tajomník Holland súhlasí s tým, že polícia ešte nie je plne pripravená zaoberať sa marihuanou. Problémom je hlavne nelegálny predaj marihuany.

 

 

„Nelegálny predaj konope je problémom na našich uliciach a polícia je zle vybavená na to, aby sa ním zaoberala. Naše ceny marihuany patria medzi najvyššie na svete. Buď môžeme strčiť hlavu do piesku a predstierať, že problém neexistuje, alebo s tým niečo konečne začneme robiť,“ upozornil Holland.

 

Konzervatívci a liberáli zdieľajú obavy ohľadne legalizácie marihuany

Hoci sa liberáli snažia o legalizáciu, uisťujú, že právne predpisy budú zavedené na federálnej a zároveň provinčnej úrovni.

Holland chce napríklad zabrániť tomu, aby sa marihuanový priemysel stal podobný tabakovému.

 

 

„Najlepší spôsobom, ako to urobiť, je používanie generického nenápadného balenia. Uisťujeme, že balenie nebude atraktívne pre mladých ľudí. Zabezpečili sme, aby boli na baleniach prítomné varovania a aby firmy nemohli robiť marketing na štýľ tabakových korporácií,“ vyhlásil Holland.

 

Navrhované balenie kanadskej legálnej marihuany

 

Legalizácia marihuany v Kanade prekonala mnohé prekážky. Kanaďania môžu za ňu vďačiť liberálnej strane, ktorá vyhrala federálne voľby.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím