E-cigareta vs. vaporizér – v čom je rozdiel?

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 9. apríla 2018

Mylné považovanie vaporizérov za e-cigarety je u nás pomerne bežné. Ide však o úplne odlišné typy prístrojov, ktoré fungujú na celkom inom princípe. V našom článku sa dozviete, aké sú základné rozdiely medzi vaporizérmi a e-cigaretami, a prečo určite stojí za to investovať do tej prvej alternatívy!

Elektronické cigarety sa predávajú už viac ako desaťročie a pohľad na ne už dnes nikoho nezaskočí. Vaporizéry však u nás zatiaľ len začínajú byť populárne a mnoho ľudí sa s nimi ešte nestretlo, takže si ich často pletú s  e-cigaretami.

Celú záležitosť ešte komplikuje fakt, že slovo „vape“ znamená v angličtine e-cigareta aj vaporizér, čo môže byť zdrojom mnohých nedorozumení, najmä ak si vyhľadávame informácie na zahraničných internetových stránkach.

Považujete vaporizéry a e-cigarety za to isté? Nie je to vôbec tak! V čom sa teda odlišujú?

 

Čo je to e-cigareta?

Hoci e-cigarety dostať v rôznych tvaroch a veľkostiach, majú niekoľko spoločných vlastností.

Po prvé, ide o zariadenia, ktoré majú nahradiť klasické cigarety.

Po druhé, všetky elektronické cigarety fungujú pomocou e-liquidu – do atomizéra sa naleje tekutina, ktorá je zmesou propylénglykolu, rastlinného glycerínu a arómy, pričom e-liquid obvykle obsahuje nikotín.

E-liquid sa nahreje, v dôsledku čoho sa začne odparovať a vo forme aerosólu, ktorý užívateľ vdychuje.

 

 

Škodlivosť e-cigariet nie je známa – aj keď spotrebitelia neinhalujú dym obsahujúci dechtové látky, zdravotné dôsledky (vrátane rakovinotvorných účinkov) dlhoročného vdychovania propylénglykolu neboli doposiaľ preskúmané.

„Nedávne vedecké štúdie uskutočnené v Poľsku však naznačujú, že zatiaľ čo e-cigarety sú oveľa menej škodlivé ako tradičné cigarety, tak napriek tomu môže para z nich obsahovať karcinogénne látky,“ dozvedáme sa od Petra Horvátha, odborníka zameraného na prvotriedne vaporizéry z e-shopu VapeFully.

„V USA sú veľmi populárne e-liquidy s obsahom THC, avšak ich používanie sa zo zdravotného hľadiska nijako nelíši od klasických e-liquidov, takže nemajú nič spoločné s vaporizáciou marihuany pomocou vaporizéra,“ dodáva Peter Horváth.

 

Čo je to teda vaporizér?

Vaporizér (z angl. vaporizer) však vôbec nevyužíva e-liquidy ani atomizéry, ani nie je jeho účelom nahradiť cigarety. Namiesto liquidu nalievaného do atomizéra sa do komory vloží najemno pomletá sušina medicínskej marihuany (prípadne tabaku či iných byliniek), ktorá sa pod vplyvom zahriatia na príslušnú teplotu (180-220 stupňov Celzia) začne odparovať, pričom vzniká para skladajúca sa takmer výlučne z kanabinoidov.

 

 

„Užívateľ vaporizéra inhaluje chutnú a voňavú paru, ktorá je zároveň šetrná pre dýchacie cesty a má silné účinky. Netvorí sa žiaden dym. Takéto riešenie má niekoľko výhod v porovnaní s bežným fajčením medicínskej marihuany,“ dodáva Peter Horváth VapeFully.

Po prvé, všetky vedecké štúdie jasne ukazujú, že je vaporizácia medicínskej marihuany oveľa bezpečnejšia ako jej fajčenie. Niektoré z dostupných štúdií naznačujú, že prechod na vaporizáciu umožňuje zabrániť prílevu mnohých toxínov do tela, ktoré sa bežne vyskytujú v klasickom dyme z marihuany.

Iné výskumy zase dokazujú ústup negatívnych príznakov respiračných ochorení (napríklad fajčiarskeho kašľa, vykašliavania hlienu alebo pocitu tlaku na hrudi) po prechode z fajčenia marihuany na jej vaporizovanie.

Vaporizácia teda vedie k zníženiu ohrozenia zdravia vyplývajúceho z fajčenia marihuany pomocou tradičných metód takmer na nulu.

 

 

Ďalšou výhodou vaporizácie oproti fajčeniu medicínskej marihuany sú úspory – pri fajčení prijmeme len 15-20% THC, ktoré obsahuje sušina, zvyšok sa zničí v dôsledku príliš vysokej teploty.

Vaporizér však umožňuje odpariť a vstrebať až 80% THC nachádzajúceho sa v rastline. To znamená, že na dosiahnutie rovnakých účinkov pri vaporizácii spotrebujeme oveľa menej sušiny ako pri fajčení. A to znamená úspory nákladov.

Navyše sušinu „spotrebovanú“ pri vaporizovaní (ktorá obsahuje zvyšný, neodparený podiel THC) je možné použiť napr. na pečenie.

Ďalším nezanedbateľným hľadiskom vaporizácie je potešenie zo samotného procesu – vaporizovaná medicínska marihuana má vynikajúcu vôňu bez pachuti spáleniny, ktorá sprevádza fajčenie, takže je samotná inhalácia oveľa pohodlnejšia a príjemnejšia ako vdychovanie dymu.

 

 

Netreba zabúdať ani na diskrétnosť – aróma pary z vaporizéra je oveľa menej intenzívna ako zápach dymu, nešíri sa vzduchom a takmer okamžite sa vytráca. Takže ak ste užívateľ medicínskej marihuany a pravidelne ju užívate, nákup vaporizéra je skvelý nápad.

E-cigarety a prenosné vaporizéry majú niekoľko spoločných vlastností – sú prenosné, nenápadné, väčšinou majú malé rozmery a nevytvárajú dym.

Tam však zoznam podobností končí – elektronické cigarety a vaporizéry fungujú úplne inak a slúžia na celkom odlišné účely: prvé z nich majú nahradiť tradičné cigarety, tie druhé zase umožniť užívanie marihuany zdravým, efektívnym a príjemným spôsobom.

 

Kde je najlepšie kúpiť si vaporizér?

Hoci na našom trhu pôsobí už niekoľko e-shopov s vaporizérmi, existujú lepšie i horšie. Zďaleka najlepší z nich je zrejm e-shop s vaporizérmi VapeFully.

 

 

Po prvé, veľkou výhodou tohto obchodu je sortiment – v ponuke VapeFully nájdete veľa zariadení, ktoré sa nikde inde nepredávajú (napr. slávne americké vaporizéry Sticky Brick alebo DynaVap – VapCap M Vaporizer), avšak nenájdete tu nekvalitné prístroje nebezpečné pre zdravie, z ktorých sa môžu vylučovať toxické plyny ako napríklad Snoop Dogg G Pen.

Dôležité je, že vaporizér funguje dobre, iba ak vyhovuje potrebám používateľa, VapeFully preto v tejto oblasti poskytuje odborné poradenstvo. Pri výbere obchodu, kde si plánujeme zakúpiť svoj vaporizér, je dobré na to nezabúdať.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články