Štúdia: Marihuana je účinná pri liečbe Crohnovej choroby

Foto: SARAH ROGERS/ THE DAILY BEAST
Konopkar, 6. apríla 2018

Počet ľudí, ktorých trápia bolestivé a neželané príznaky zápalového ochorenia čriev (IBD), je alarmujúci.

Lekári pod termín zápalové ochorenia čriev zastrešujú všetky zápalové stavy čriev, ako sú Crohnova choroba, kolitída i syndróm dráždivého čreva (IBS).

Odhadované množstvo dospelých ľudí s IBD v USA za august 2017 hovorí o približne 3 miliónoch. Toto číslo však zahŕňa len ľudí nad 18 rokov s diagnostikovanou Crohnovou chorobou alebo ulceratívnou kolitídou.

 

 

To znamená, že odhadovaný počet 3 milióny s IBD môže byť v skutočnosti oveľa väčšie číslo. Zo všetkých prípadov IBD sa do centra pozornosti dostáva najviac práve Crohnova choroba, najmä preto, že jej príčiny nie sú známe.

Podľa výsledkov nedávnej štúdie sa však vedci domnievajú, že našli potenciálny liek na liečbu Crohnovej choroby.

 

Stručné zhrnutie liečby Crohnovej choroby

Čo spôsobuje Crohnovu chorobu? To v skutočnosti nik nevie. Lekári tvrdia, že to môže byť autoimunitné ochorenie.

Crohnov výskum naznačuje, že chorobu spúšťa imunitný systém napádaním neškodných baktérií alebo potravín v črevách spôsobujúc zápal (a prípadne aj poškodenie) čreva.

Isté je, že Crohnova choroba nepostihuje len črevá, ale aj kĺby, oči, ústa a kožu, a to práve chronickou zápalovou aktivitou príznačnou pre IBD.

 

 

V marci 2016 Health Union uskutočnila významný národný prieskum pacientov s Crohnovou chorobou, ktorý odhalil:

„Kým im diagnostikovali Crohnovu chorobu, pacienti bežne navštívili viacerých špecialistov, absolvovali početné vyšetrenia a podstúpili niekoľko diagnostických testovaní.

Následky tejto choroby majú dopad nielen na schopnosť pracovať či cvičiť, ale odzrkadľujú sa aj na celkovej kvalite života a sociálnych aktivitách.

Respondenti si želali, aby ľudia bližšie spoznali túto chorobu a jej dopad na život.”

 

Symptómy Crohnovej choroby

Najčastejšie symptómy sú:

 • chronická hnačka,
 • krvácanie z konečníka,
 • úbytok hmotnosti,
 • horúčka,
 • únava,
 • bolesť a citlivosť v oblasti brucha,
 • kŕče a nadúvanie.

 

Liečba Crohnovej choroby

Bohužiaľ, pri liečbe Crohnovej choroby vyzerajú byť stratení nielen pacienti, ale aj lekári. Nájsť efektívnu liečbu na Crohnovu chorobu je veľkou výzvou, pretože IBD môže postihovať rozmanité časti tráviaceho traktu.

 

 

Gastroenterológ z Mayo Clinic, Edward V. Loftus uvádza, že „symptómy pacientov sa líšia“, čo naznačuje, že pacienti s IBD majú rôzne druhy liekov na zníženie zápalu, posilnenie kostí a odstránenie škodlivých baktérií v črevách:

 • protizápalové lieky (kortikosteroidy a perorálne 5-aminosalicyláty),
 • supresory imunitného systému (azatioprín, merkaptopurín, infliximab, metotrexát a natalizumab),
 • antibiotiká (ciprofloxacín and metronidazol),
 • iné lieky (lieky proti hnačke, lieky od bolesti, železo, vitamín D a B12, vápnik).

Nedávna štúdia však možno poukazuje na novú možnosť liečby Crohnovej choroby a pacientov s ďalšími IBD!

 

Konope vyvoláva klinickú odozvu u pacientov s Crohnovou chorobou

V októbri 2013 časopis Clinical Gastroenterology and Hepatology publikoval štúdiu o účinkoch marihuany Cannabis sativa na symptómy Crohnovej choroby a ďalších IBD.

Bola to prvá kontrolovaná štúdia svojho druhu, ktorá skúmala prínos konope pri IBD.

Štúdie sa zúčastnilo 21 pacientov s Crohnovou chorobou (13 mužov a 8 žien). Priemerný vek účastníkov bol 40 rokov.

 

 

Všetci zúčastnení sa predtým pokúsili liečiť IBD steroidmi, imunomodulátormi alebo protinádorovými látkami, ale bezvýsledne.

Výskumníci rozdelili pacientov náhodne do 2 skupín a začalo sa 10-týždňové skúšanie (8 týždňov liečby a 2 týždne kontrolnej fázy).

11 pacientov dostalo fajčiť 2x denne joint (šúľanú marihuanu) obsahujúci 115 mg THC. Ostatní pacienti v placebo skupine dostali to isté, ale bez THC.

 

Zistenia štúdie

Výskumníci zhrnuli výsledky štúdie nasledovne:

 • úplná remisia (prechodné vymiznutie príznakov choroby) u 5 z 11 účastníkov v skupine užívajúcej konope s THC,
 • klinická odozva u 10 z 11 účastníkov v skupine užívajúcej konope s THC (napr. ich index aktivity Crohnovej choroby sa znížil z >200 na >100),
 • 3 z 11 účastníkov v skupine užívajúcej konope s THC prestalo byť závislých od steroidov
 • všetci účastníci v skupine užívajúcej konope s THC hlásili zlepšenie spánku a chuti do jedla (bez výrazných nežiaducich účinkov),
 • výskumníci si však kladú dôležitú otázku, či účinky konope pri zmiernení príznakov Crohnovej choroby a Crohnových vzplanutí len nezastierajú hlavnú príčinu, ktorá doposiaľ nie je známa.

 

 

Dôvodom účinnosti konope môže byť aj skutočnosť, že pacienti s Crohnovou chorobou produkujú menej endokanabinoidov, t. j. vlastného prirodzeného THC.

Takže dodaním kanabinoidov receptorom v tele sa pomáha tlmiť zápal, ktorý môže spôsobovať akúkoľvek kombináciu spomínaných symptómov Crohnovej choroby.

 

Zdroj: badatel.net

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím