8 využití marihuany v medicíne

Foto: Getty Images / noizz.sk
Konopkar, 4. apríla 2018

Marihuana je najrozšírenejšou ilegálnou drogou sveta, populárna hlavne medzi mladými ľuďmi. V posledných rokoch sa uskutočnilo množstvo výskumov a štúdií, ako jej užívanie vplýva na náš organizmus a aké využitie by mohla mať v medicíne. Marihuana totižto obsahuje látky (CBD, THC), ktoré pozitívne vplývajú na naše telo.

Poďme si ale prejsť zoznam tých najväčších liečebných využití tejto rastliny.

 

#1 Najväčším benefitom je liečba chronickej bolesti

Nedávna správa Národných akadémií vied uviedla, že látky nachádzajúce sa v rastline marihuany, môžu byť účinnou liečbou chronickej bolesti.

 

 

Látka THC sa totiž viaže na receptory v nervoch a svaloch, čím zmierňuje bolesti. Správa uviedla, že práve toto je najbežnejším dôvodom, prečo ľudia žiadajú lekársku marihuanu.

 

#2 Pomáha krotiť svalové kŕče

Existuje štúdia ktorá potvrdzuje, že marihuana môže pomôcť pri svalových kŕčoch súvisiacich so sklerózou. Ďalšie typy svalových kŕčov reagujú na marihuanu rovnako. 

 

 

Po jej užití ľudia pociťovali úľavy aj pri svalových chorobách, ktoré nie sú liečiteľné inými predpísanými liekmi.

 

 

#3 Zastavuje šírenie rakoviny

Kalifornskí výskumníci poukázali na ďalší benefit liečebnej marihuany, vďaka ktorému pomáha ľuďom s rakovinou. 

 

 

Pri správnej dávke môže totižto spomaliť alebo zmenšiť mozgové nádory.

 

#4 Kanabis tlmí niektoré bolesti a nevoľnosti spôsobené chemoterapiou a stimuluje chuť do jedla

Jedným z najznámejších medicínskych využití marihuany – je pre ľudí, ktorí prechádzajú chemoterapiou.

 

 

Pacienti s rakovinou trpia bolesťami, nevoľnosťou, vracaním a stratou chuti do jedla. To môže spôsobiť aj ďalšie zdravotné komplikácie.

Marihuana môže pomôcť znížiť tieto vedľajšie účinky, zmierniť bolesť, zmierniť nevoľnosť a stimulovať chuť do jedla.

 

#5 THC môže spomaliť priebeh Alzheimerovej choroby

Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú účinky THC na spomalenie Alzheimerovej choroby. Jedna štúdia naznačuje, že liek založený na THC nazývaný dronabinol dokázal znížiť poruchy správania u pacientov s demenciou. 

 

 

Všetky výskumy sa ale konali v skorých štádiách tejto choroby, preto je ďalší výskum stále nevyhnutný.

 

#6 Zmierňuje bolesť roztrúsenej sklerózy

To, že účinky marihuany zmierňujú bolesti, už vieme. No podľa štúdie J.Corey-Blooma, môže takisto zmierniť bolestivé symptómy aj pri roztrúsenej skleróze. 

 

 

Bloom študoval pacientov s touto zákernou chorobou a po niekoľkých dňoch fajčenia marihuany hlásili, že ich bolesť ustúpila.

 

#7 Kanabis zmierňuje trasenie ľudí s Parkinsonovou chorobou

Výskum z Izraela ukazuje, že fajčenie marihuany významne znižuje bolesť a trasenie sa u pacientov s Parkinsonovou chorobou. Obzvlášť pôsobivé bolo zlepšenie jemných motorických zručností u pacientov. 

 

 

Liečenie pomocou marihuany je preto v Izraeli realitou a takisto sa tu uskutočňuje aj veľa ďalších výskumov o využitiach kanabisu.

 

#8 Môže pomôcť zbaviť sa nočných môr

Výskum ukázal výrazný pokles nočných môr u pacientov s PTSD (posttraumatickým syndrómom). Je to komplikované, pretože kanabis zahŕňa účinky, ktoré môžu byť pozitívne aj negatívne. 

 

 

Môže byť ale lepšou pomocou pre kvalitný spánok ako niektoré ďalšie látky, vrátane liekov a alkoholu, ktoré ľudia používajú.

 

Zdroj: noizz.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím