Slovensko: Krajina s najnepriateľskejším prístupom k marihuane?

Foto: shutterstock.com
Konopkar, 3. apríla 2018

Pokiaľ ide o marihuanové zákony, krajiny strednej a východnej Európy sú veľmi rôznorodé. Najpozoruhodnejším príkladom je obrovský rozdiely medzi dvoma krajinami, ktoré boli zjednotené počas väčšiny 20. storočia. Reč je samozrejme o bývalom Československu, teda dnešnom Slovensku a Českej republike.

Občania Českej republiky (dnes medzinárodne pomenovanej ako „Czechia“) majú k marihuane vyložene liberálny postoj. To sa odzrkadlilo aj v zavedení dekriminalizácie drog.

 

 

Ľudia, ktorí majú u seba do desať gramov sušeného konope, sú namiesto trestného stíhania iba pokutovaní (od niekoľkých eur do viac ako 500 eur).

Pre vlastnú spotrebu si môžu Česi dopestovať päť rastlín konope. Má to však zásadný háčik.

 

 

Akonáhle zozbierate marihuanové kvety a začnete ich sušiť, zrazu sa dopúšťate zločinu „výroby drog“!

Na druhej strane treba uznať, že českí sudcovia neposielajú ľudí do väzenia kvôli pár konopným rastlinkám, dokonca ani v prípade predaja menšieho množstva konope.

 

 

Z raja do pekla

Buďte si vedomí toho, že akonáhle prekročíte hranice na susedné Slovensko alebo Poľsko, vstúpili ste do nočnej mory užívateľa marihuany.

 

 

Drogové zákony týchto krajín nerozlišujú medzi mäkkými drogami ako marihuana a tvrdými drogami ako heroín či metamfetamín.

Tvrdý prístup verejnosti je hlboko zakorenený v nezmyselných mýtoch.

Slovenské noviny každodenne informujú o zvlášť krutých trestoch pre mladých ľudí, ktorí prechovávali alebo predávali pár gramov marihuany teda konope.

 

 

Na Slovensku nie je žiadnym prekvapením napríklad devätnásťročný tínedžer poslaný do väzenia na niekoľko rokov za predaj desať až dvadsať gramov marihuany priateľom.

Najhoršie na celej situácii je, že nikoho z kompetentných to reálne nezaujíma. Nikto z nich nie je pobúrený týmito neuveriteľne prísnymi trestami, ktoré v podstate ničia mladé životy viac ako samotné drogy.

 

 

Dnes existujú už aj slovenskí politici a sudcovia, ktorí podporujú menej represívny prístup a silnejšiu drogovú prevenciu. Ide však len o ojedinelé prípady pohybujúce sa mimo spektra hlavných politických strán.

 

Absurdné myslenie

Aký je hlavný dôvod týchto „monštruóznych“ názorových rozdielov medzi Slovákmi a Čechmi?

Mnohí českí aktivisti a podporovatelia marihuany poukazujú na skutočnosť, že Slovensko je silne katolíckym štátom so zastaranými názormi – všetky drogy sú rovnaké a všetky sú rovnako zlé.

Česi sú väčšinou ateisti s pragmatickejším pohľadom na svet – nikomu neubližujeme, prečo by sme mali byť trestne stíhaní za pestovanie a prechovávanie konope?

 

 

Dúfajme, že Slovensko a zároveň aj Poľsko, ktoré je Slovensku čo sa týka nezmyselných drogových zákonov podobné, konečne pochovajú celé toto bláznivé šialenstvo a paranoju.

Treba akceptovať overenú pravdu: najnebezpečnejšie na marihuane je jej nezákonnosť.

 

Zdroj: kannabia.es

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím