Rebríček drog, ktoré spôsobujú najväčšiu závislosť

Niekto chce vyskúšať drogy zo zvedavosti, iný kvôli tomu, že k mladosti patrí experimentovanie alebo jednoducho preto, že ich berie celá partia. Je tu ale hrozba závislosti. Pri niektorých drogách väčšia, pri iných menšia. Ktoré látky sú na popredných miestach v rebríčku najviac návykových?
#1 Heroín
Odborníci označili Heroín ako najviac návykovú látku. Na škále hodnotenia 1-3 dostal číslo 3. Je to opiát, ktorý dokáže zvýšiť hladinu dopamínu až o 200%. Vedci to zistili pri pokusoch na zvieratách. Nebezpečný je tiež preto, že spôsobuje smrť už pri 5-násobne väčšej dávke, ktorá je bežne potrebná na to, aby si sa zdrogoval. Okrem toho je označovaný aj za druhú najškodlivejšiu drogu, ktorá ohrozuje nielen človeka ale aj spoločnosť. Zisk trhu s ilegálnymi opiátmi sa v roku 2009 odhadoval na 68 miliárd dolárov vo svete.
#2 Kokaín
Kokaín taktiež dokáže zvýšiť hladinu dopamínu. Pri pokusoch na zvieratách vedci zistili, že ho dokáže zvýšiť až trojnásobne. Dopamín je látka, ktorá prenáša nervové impulzy do mozgu a kokaín do tohto procesu priamo zasahuje a narúša ho. Podľa odhadov túto drogu na svete užíva približne 14 až 20 miliónov ľudí, z toho je 21% závislých. Zisk trhu sa v roku 2009 pohyboval okolo 75 miliárd.
#3 Nikotín
Pri fajčení cigariet sa táto látka dostáva okamžite do pľúc a následne do mozgu. V roku 2002 Svetová zdravotnícka organizácia odhadla, že na svete je viac ako 1 miliarda fajčiarov. Rovnako odhadli, že tabak zabije do roku 2030 viac ako 8 miliónov ľudí. Nikotín dokáže hladinu dopamínu zvýšiť o 25–40%.
#4 Barbituráty
Pôvodne sa zvykli využívať na liečbu úzkosti a nespavosti, pretože majú vplyv na centrálnu nervovú sústavu. Užívanie barbiturátov v malých dávkach spôsobuje eufóriu, ale vo vyšších dávkach môžu spôsobiť smrť, pretože človeku znemožnia dýchať. Závislosť na tejto droge bola kedysi bežnou, kvôli ľahkej dostupnosti. Neskôr, s príchodom iných drog, dramaticky klesla.
#5 Alkohol
Čo sa týka najviac návykových látok, alkohol je na piatom mieste. Na škále hondotenia 1-3 mu vedci určili číslo 1,9. Alkohol vplýva na mozog rôznymi spôsobmi. Pri experimentoch na zvieratách vedci zistili, že dokáže zvýšiť hladinu dopamínu o 40-360% – čím viac alkoholu zvieratá vypili, tým vyššiu hladinu dopamínu v tele mali. Z ľudí, ktorí sa niekedy napili alkoholu, si 22% vytvorilo závislosť. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 2002 užívali alkohol 2 miliardy ľudí. V roku 2012 viac ako 3 milióny zomreli kvôli poškodeniam spôsobených alkoholom.
Zdroj: noizz.sk