Švajčiarsky parlament chce skúšobné marihuanové coffeeshopy, konopný výskum a projekty

Foto: sensiseeds.com
Konopkar, 19. marca 2018

Švajčiarska Rada štátov jednomyseľne prijala návrh zákona, ktorý má umožniť výskum marihuany a marihuanové pilotné projekty.

Rada štátov chce do švajčiarskeho zákona o narkotikách zaradiť článok, ktorý by umožňoval vedecký výskum marihuany a pilotné projekty ako napríklad coffeeshopy po vzore Holandska.

Päť švajčiarskych miest požiadalo o takýto výskum.

Návrh zákona musí byť ešte predložený hornej komore, teda Národnej rade.


 

Doteraz ministerstvo zdravotníctva plán odmietalo. Ministerstvo tvrdilo, že vo švajčiarskom zákone o narkotikách neexistuje právny základ na takéto experimentálne výnimky.

Rada štátov má 46 členov a je dolnou komorou parlamentu Švajčiarskej konfederácie. Zastupuje švajčiarske kantóny.

Národná rada má 200 členov a je hornou komorou parlamentu.

Tieto dve komory parlamentu spoločne tvoria Federálne zhromaždenie, so sídlom v hlavnom meste Bern.

 

Bern

 

Poslanec Roberto Zanetti, zastupujúci sociálnych demokratov, vyhlásil: „Potrebovali sme získať vedecky podložené zásady rozhodovania pre budúce marihuanové projekty.“

Mesto Bern už niekoľkokrát požiadalo o marihuanovú štúdiu, ale neúspešne.

Štúdia mala povoliť 1000 ľuďom, ktorí už marihuanu konzumujú, aby si ju legálne zakúpili v lekárňach. Pokus mal byť vedecky hodnotený a zároveň mal predstavovať základ pre budúce marihuanové politiky.

 

 

Po poslednom odmietnutí tejto štúdie v novembri 2017 nastal zvrat. Švajčiarske ministerstvo zdravotníctva prekvapivo požiadalo o doplnenie zákona o narkotikách.  

Ministerstvo požiadalo o doplnenie „experimentálneho odseku“, ktorý zaručí, aby federálne hlavné mesto Bern začalo schvaľovať žiadosti ohľadne výskumu marihuany. Žiadosti by tak dostala na starosť horná komora, teda Národná rada.

 

Väčšina Švajčiarska marihuanu už toleruje

Podľa oficiálnych odhadov konzumuje vo Švajčiarsku marihuanu pravidelne 200 000 až 300 000 ľudí.

Vo väčšine kantónov je dekriminalizácia 10 gramov marihuany. Spotreba na verejnosti je pokutovaná sumou 100 švajčiarskych frankov.

 

 

Odkedy začali švajčiarske kaviarne predávať cigarety z konopných kvetov obsahujúce menej ako 1 percento THC a zároveň vysoké množstvo CBD, konopa dominuje titulky novín a dostáva sa do popredia v celej krajine.

 

 

Pokusy polície v Zürichu rozlišovať medzi legálnymi a nelegálnymi konopnými kvetmi pomocou špeciálneho testeru dopadli ako poriadna fraška. 

 

Tester, ktorý zistí, či sa jedná o omamné alebo priemyselné konope.

 

Vo zvyšku Európy, Kanady a USA je horný limit THC na výrobky z konope 0,3%, ale vo Švajčiarsku je to až 1%.

Švajčiarsko nie je členom Európskej únie, preto je jeho protidrogová politika tak trochu iná ako v okolitých krajinách.

 

 

Stará medzera takmer zlegalizovala marihuanu

Pred dvadsiatimi rokmi bola marihuana vo Švajčiarsku takmer legálna.

V tejto dobe našli milovníci konope medzeru v zákone o narkotikách. Tá umožňovala pestovanie a predaj konope na osobnú spotrebu, a to dokonca vo veľkých množstvách!

Zákon vtedy nerozlišoval medzi konopou na základe obsahu THC. Ak bolo konope pestované a predávané na účely aromaterapie, bolo to legálne.

Jednalo sa o dnes už legendárne konopné obchody „Hanflädelis“ predávajúce marihuanu a hašiš za nízke ceny. Prvýkrát sa objavili v okolí Zürichu a neskôr začali rásť ako huby po daždi po celom Švajčiarsku.

 

 

Rada štátov dokonca schválila zákon, ktorým chcela vláda v roku 2001 legalizovať marihuanu. Nasledovať malo prerokovanie v Národná rade.

Švajčiarsko bolo v tom čase masívne pod tlakom Organizácie Spojených národov.

Ak chcelo byť Švajčiarsko plnohodnotným členom OSN, muselo premietnuť do svojho právneho poriadku prvky medzinárodnej zmluvy z roku 1961 s názvom Jednotný dohovor o omamných látkach.

 

 

Krajiny susediace so Švajčiarskom, ako napríklad Francúzsko a Nemecko, mali stále viac sťažností na švajčiarsky pohraničný styk s marihuanou.

V septembri 2002 bolo Švajčiarsko prijaté do OSN.

Národná rada sa uklonila medzinárodnému tlaku a nakoniec odmietla schválený zákon.

Švajčiarsko malo možnosť voľby medzi legálnou marihuanou alebo plným členstvom v OSN. Rozhodlo sa pre členstvo.

 

Dlhé čakanie na skúšobné konopné projekty

Vzhľadom k tomu, že referendum o legalizácii konope v roku 2008 neprešlo, mestá Ženeva, Bern, Bazilej a Zürich opakovane vyjadrili záujem o reguláciu marihuany s tým, že najprv sa majú vykonať konopné štúdie.

Medzičasom majú záujem o zapojenie do marihuanových pilotných projektov aj ďalšie menšie mestá.

Koncom januára Národná rada vytvorila parlamentnú iniciatívu. Popri aktuálnom úspešnom odhlasovaní dolnou komorou predložili frakcie strán FDP, SP, Zelení a GLP návrhy, ktoré tiež požadujú od Národnej rady podobné stanovisko o výskume.

Tak ako to bolo v roku 2002, konečné rozhodnutie je teraz opäť v rukách Národnej rady. 

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím