Všetko o marihuanových koncentrátoch

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 15. marca 2018

Pravdepodobne ste už počuli o dabbingu alebo vaporizovaní koncentrátov. Na Slovensku je tento fenomén stále nový, ale určite stojí za pozornosť. Z nášho článku sa dozviete základné informácie o dabbingu – v čom spočíva, aký je jeho prínos, a zároveň ako si vyrobiť vlastný koncentrát.

„Dab“ je hovorový výraz pre marihuanový koncentrát, ako dabbing sa zase označuje jeho spotreba.

 

Čo to však sú koncentráty?

Ide o výťažky z marihuany zbavené rastlinnej hmoty (čiže častí samotnej rastliny), ktoré sú zložené hlavne z THC a ďalších kanabinoidov – ich koncentrácia môže byť až o 90%!

Pôsobenie takýchto látok je niekoľkonásobne silnejšie ako v prípade aj tej najúčinnejšej sušiny.

Koncentráty majú najčastejšie podobu zlatistej a lepkavej hmoty, aj keď z dôvodu veľkého počtu druhov týchto látok môže byť ich vzhľad veľmi rozmanitý.

Vyrábajú sa pomocou rozpúšťadiel ako oxid uhličitý, bután či glycerín alebo jednou z metód bez použitia rozpúšťadiel (z angl. solventless).

 

 

Koncentráty z prvej skupiny sa obvykle získavajú pomocou butánu, takže pri ich výrobe hrozí nebezpečenstvo výbuchu. Konečný výrobok navyše obsahuje zvyšky rozpúšťadla, takže vyžaduje veľmi dôkladné očistenie, ktoré sa ťažko realizuje v domácich podmienkach.

Napr. ak sa RSO olej vyrába tzv. na kolene, môže obsahovať zvyšky rozpúšťadiel.

Aj preto sú koncentráty bez použitia rozpúšťadiel oveľa bezpečnejšie – nielen pri výrobe, ale aj spotrebe. Do tejto skupiny patrí napr. rosin, teda živica vylisovaná z rastliny pomocou tepla a tlaku.

Dostupné sú aj úplne legálne koncentráty CBD, bez obsahu THC, ktoré obsahujú iba povolený kanabidiol (CBD).

„Vaporizácia tohto druhu koncentrátov je neporovnateľne lacnejšia možnosť ako konzumácia nesmierne populárnych a veľmi drahých CBD olejčekov, ktoré sa spotrebúvajú ústne,“ hovorí pri rozhovore s nami Peter Horváth z VapeFully.

 

Koncentráty – prečo sa to oplatí?

Prečo môžu byť koncentráty lepšie ako sušina? Dôvodov je veľa. Po prvé, sú oveľa silnejšie – stačia len 1-2 potiahnutia, aby ste si dopriali zážitky, ktoré svojim účinkom prekvapia aj dlhoročných užívateľov.

Mnoho spotrebiteľov koncentrátov prirovnáva stav po ich použití k pocitom, ktoré zažili pri prvom fajčení marihuany – sú to nesmierne silné dojmy.

Rozdiel však spočíva v tom, že tento pocit môžeme dosiahnuť zakaždým, keď ich použijeme, nielen prvýkrát. Takže ide o perfektné riešenie pre ľudí s vysokou toleranciou na THC, ktorí už nedokážu dosiahnuť silné zážitky pri užívaní klasickej marihuany.

Obrovská výhoda je aj diskrétnosť – namiesto niekoľkominútového fajčenia jointu, čo nejde pred bezprostredným okolím skryť, si môžete raz či dvakrát potiahnuť z prenosného vaporizéra na koncentráty, ktorý verne pripomína obyčajnú elektronickú cigaretu.

Vôňa pary z koncentrátu je v porovnaní s dymom sotva rozpoznateľná. To umožňuje veľmi nenápadné dosiahnutie silného opojenia za niekoľko sekúnd.

Dôležité je aj zdravotné hľadisko. Na rozdiel od fajčenia dabbing neohrozuje zdravie – namiesto škodlivého dymu vdychujete úplne neškodnú paru, presne ako pri vaporizovaní sušiny.

„Toto riešenie umožňuje výrazné zlepšenie zdravotného stavu našich dýchacích ciest a zabraňuje, aby do nášho tela prenikalo množstvo toxínov, ktoré sú prítomné v dyme z fajčenej marihuany,“ dodáva Peter Horváth z VapeFully.

 

Koncentráty – ako sa užívajú?

Koncentráty môžete aj fajčiť (ak ich pridáte do jointu alebo do bongu), ale je to veľmi nehospodárne – sú totiž pomerne drahé, pričom ich kontakt s plameňom (rovnako ako pri  fajčení marihuany) vedie k zničeniu väčšiny THC v dôsledku príliš vysokej teploty.

Aby ste využili celý potenciál koncentrátov, mali by ste ich vaporizovať, teda nahriať na teplotu, pri ktorej sa bude THC odparovať, ale nezačne horieť.

 

Mighty

 

„Niektoré vaporizéry na sušinu, napr. Mighty Vaporizér majú aj špeciálne vložky na odparovanie koncentrátov. Existujú aj prenosné vaporizéry určené výhradne na dabbing, ktoré sú ešte vhodnejšie na tento účel,“ vysvetľuje Peter Horváth.

Vaporizéry na dabbing sú navyše už na predaj na Slovensku, ponúka ich napr. e-shop s vaporizérmi VapeFully.

Olej RSO, vysokokvalitné koncentráty BHO alebo doma vyrobená živica rosin – všetky tieto druhy budú najúčinnejšie fungovať, ak ich použijete vo vaporizéri.

 

Vlastný koncentrát? Nič nie je jednoduchšie!

Ako sme už spomenuli, výroba a využívanie koncentrátov získaných pomocou rozpúšťadiel sú spojené s radom nebezpečenstiev, napríklad výbuchu (pri výrobe) alebo otravy rozpúšťadlom (pri spotrebe).

Avšak koncentráty bez použitia rozpúšťadiel, napr. rosin, sú úplne bezpečné nielen pri výrobe, ale aj spotrebe. Navyše výroba rosin je nesmierne jednoduchá, dokonca aj v domácich podmienkach.

 

Tarik Rosin T-Rex

 

Ako si vyrobiť svoj vlastný koncentrát rosin?

Na výrobu rosin potrebujete vysokokvalitnú medicínsku marihuanu, hašiš akejkoľvek kvality alebo kief/pollen (peľ hromadiaci sa na dne drvičky).

Materiál (marihuana/hašiš/kief) sa zabalí do papieru na pečenie a použitím veľkej sily sa zlisuje medzi dvomi rozohriatymi doštičkami na stanovenú teplotu 100-150 °C, v dôsledku čoho sa z neho vytlačí lepkavá živica, čiže rosin.

Na jeho výrobu stačí len lis Tarik + Rosin T-Rex za cca 150 eur.

To vám umožní vytvoriť si vlastný koncentrát za sotva niekoľko minút, pričom konečný výrobok nevyžaduje žiadne ďalšie čistenie, je úplne bezpečný pre zdravie a môžete ho okamžite použiť.  

 

Ako vyzerá výroba rosin v praxi, sa môžete pozrieť v tomto VIDEU.

 

Nahradia postupne koncentráty marihuanu?

Popularita koncentrátov rýchlo rastie. Módnosť ich vaporizovania pochádza zo Spojených štátov, kde lámu rekordy popularity – niektoré predajné miesta legálnych konopných výrobkov už dnes predávajú viac koncentrátov ako sušiny.

V blízkej budúcnosti budú koncentráty s najväčšou pravdepodobnosťou na Slovensku tak ľahko dostupné ako sušina. A už teraz si ich môžete jednoducho vyrobiť sami.

Pre dlhoročných fajčiarov je to oveľa lepšie riešenie – nielen poskytuje silnejšie zážitky a umožňuje dbať o zdravie, ale je aj neporovnateľne diskrétnejšie.

PS: Nezabudnite, že uspokojivé účinky, čiže silné opojenie, sa dajú dosiahnuť pomocou minimálneho množstva (stačí veľkosť zrnka ryže)!

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaporizer Premium - VapeFully