Droga GHB: V Pezinku skolabovali mladí ľudia

Foto: drugfreeva.org
Konopkar, 10. marca 2018

Pezinskí mestskí policajti na ten pohľad dlho nezabudnú. Pred domom kultúry odpadával jeden mladý človek za druhým, niektorí sa tackali, iní už ležali na zemi, piati boli dokonca v kritickom stave v bezvedomí. Šokujúci prípad sa stal v pondelok večer.

Ku skupine mladých ľudí dorazili ako prví pezinskí mestskí policajti.

V skupinkách sa na ulici nachádzalo asi dvadsať 17 až 18 ročných mladých ľudí. Ležali v kríkoch, na zemi, opierali sa o múry.

 

Inšpektor Igor Štrbík z mestskej polície v Pezinku. Zdroj: pluska.sk Autor: Dávid Duducz

 

Mestská polícia dostala hlásenie po 23.00 h. Bolo od obyvateľa Pezinka, ktorému sa nepozdával veľký počet ľudí na ulici.

 

 

Tínedžeri, ktorým bolo najmenej zle, svojim rovesníkom v kritickom stave vôbec nepomáhali.

 

 

„Namiesto toho si ich natáčali na mobily. Je veľmi smutné, že niektorí skolabovali a ostatní si ich iba nahrávali,“ povedal náčelník mestskej polície v Pezinku Ľudovít Farbula.

 

Kriesili ich policajti

Mestskí policajti vzápätí zavolali záchranárov, ktorí sa v spolupráci s tiesňovou linkou až do príchodu sanitiek starali o najhoršie prípady. Na miesto dorazili nakoniec až štyri vozidlá.

 

 

Podľa informácií Plus JEDEN DEŇ previezli piatich mladíkov do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Zarážajúce je, že ani jeden nemal osemnásť.

Počas prevozu niektorí viackrát upadli do bezvedomia a iba jeden z nich bol schopný popísať, čo sa vlastne stalo.

 

 

„Vravel, že pili alkohol a vie, že fajčili konope. Nevedel, či brali aj niečo iné. Zistili sme však, že nešlo len o alkohol. Krvné testy potvrdili, že sa tam objavili aj psychotropné látky,“ pokračoval Farbula.

 

Zdroj: pluska.sk Autor: Dávid Duducz

 

Troch chlapcov ošetrili ambulante a dvoch hospitalizovali. V stredu jedného z nich prepustili, druhý ležal v kritickom stave dlhšie. Včera však mal byť už v poriadku a podľa našich informácií ho prepustili.

Všetkým tínedžerom sa začnú venovať špeciálne pracovníčky. Prípad má na stole Sociálno-právna ochrana detí.

Stále nie je jasné, o akú látku mohlo ísť, mohol by to však byť pre Slovensko netradičný typ drogy.

 

 

„Záchranári tvrdili, že podľa príznakov by mohlo ísť o látku GHB,“ prezradil Igor Štrbík z pezinskej mestskej polície.

„Látka sa objavila aj medzi mladými, ktorí doteraz nemali kontakt s drogami. Je ľahko dostupná a niektorí ju mohli vypiť aj bez toho, aby o tom vedeli,“ doplnil.

Podozrenie potvrdila aj prehľadná tekutina takmer bez zápachu, ktorú našli na mieste.

 

Ako sa k nej dostali?

Prípad rieši aj Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave.

„Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci zločinu nedovolenej výroby omamných látok a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi,“ povedala hovorkyňa polície Veronika Slamková.

Vyšetrovateľov bude zaujímať najmä zdroj, prostredníctvom ktorého sa látka k mladíkom dostala.

 

Čo je GHB?

Ľubomír Okruhlica z Centra liečby drogových závislostí v Bratislave vysvetľuje, o akú látku ide: „Je to číra tekutina bez zápachu. Nazývali ju aj tekutá extáza. Môže spôsobiť rôzne stavy, ale aj halucinácie.

 

 

Kedysi sa v zahraničí užívala ako tanečná droga. Ľudia sa k nej dostanú aj u nás, ale tu nie je veľmi rozšírená.

 

Časová os drogy GHB:

 

 

Látku užívajú v kombinácii s iným drogami, ako napríklad heroín, pervitín alebo konope.

 

Spôsoby užitia a formy GHB:

 

 

Používa sa aj v kombinácii s alkoholom. Môže spôsobiť spomalenie srdca, zastavenie dýchania až smrť.“

 

Zdroj: pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím