Sulík v rozhove o marihuane: SNS nás dostane do minulého tisícročia a budeme tu upaľovať bosorky

Foto: alliance / dpa / Karlheinz Schindler
Konopkar, 27. februára 2018

Rozhovor s lídrom najsilnejšej opozičnej strany SaS Richardom Sulíkom.

 

Otázka drogovej politiky rezonuje na Slovensku už celkom dlho, prečo sa jej podľa vás venuje ešte stále pomerne málo pozornosti? Myslíte, že to môže súvisieť s pomerne konzervatívnou slovenskou kultúrou?

Objektívne, drogová politika nie je dnes najdôležitejšia téma v našej spoločnosti. My máme dekriminalizáciu v programe v podstate, od kedy SaS vznikla. Ale priznávam, že napríklad funkčné súdnictvo je väčšia výzva a dôležitejšia priorita, na čo sa budeme hrať. Preto sa, samozrejme, táto téma nekomunikuje vždy rovnako intenzívne, ale niekedy viac a niekedy menej. Dnes je to viac, pretože ministerka Žitňanská predložila návrh novely zákona týkajúci sa drogovej politiky. S týmto v podstate súhlasíme a myslíme si, že je dôležité ho prijať. Súhlasíme, samozrejme, s dekriminalizáciou marihuany, ale myslíme si, že dekriminalizácia tvrdých drog ide cez čiaru. Dekriminalizujme marihuanu, fungujme s tým, žime s tým a po 10 rokoch sa môžeme baviť, čo to prinieslo, aké výhody, aké nevýhody a ako chceme pokračovať v drogovej politike.

 

Kde je podľa vás správna hranica medzi prípustnými látkami, ktoré by mali byť dekriminalizované a tými, čo už sú za?

To je na odborníkoch. Ale zrejme táto hranica medzi ľahkými a tvrdými drogami bude súvisieť s návykovosťou. Heroín je jednoducho silne návykový a vytvára závislosť a marihuana nie, to je zjavné. Kde presne prebieha hranica, povedať neviem. Ja som v živote nikdy nič okrem marihuany neužil a nevenujem sa tejto problematike. Takže viem povedať toľko, že pre SaS je dôležité dekriminalizovať mäkké drogy a nedekriminalizovať tvrdé drogy.

 

Hovoríte o návykovosti, no dnes už sú praktiky distribútorov drog rôzne a nemôžeme s jednoznačnosťou povedať, že cigareta marihuany skutočne obsahuje iba marihuanu a nie je, povedzme, kvapkaná nejakým pervitínom, ktorý už závislosť vyvoláva….

Vždy nájdete konkrétny príklad, ktorý je sporný. Ale v drvivej väčšine prípadov by to bolo zrejme tak, že keď chytíte niekoho s cigaretou marihuany, je to skutočne len marihuana.

 

Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča by bolo najefektívnejším spôsobom, ako bojovať s drogovou kriminalitou, keby ľuďom prichyteným s drogami bola ponúknutá beztrestnosť výmenou za informáciu o dílerovi. Myslíte si, že takéto riešenie by bolo zrealizovateľné?

Je to rozhodne vec na diskusiu, no neviem, či by to bolo možné v každom prípade. Či napríklad máme vyžadovať, aby keď človek dostane takéto látky od veľmi blízkej osoby, ju takýmto spôsobom potopil. Mohlo by sa nám aj stať, že potom každý to dostane od veľmi blízkej osoby. Takže tá myšlienka nie je zlá, ale môže sa stať, že nebude zrealizovateľná.

 

SNS sa k tejto téme stavia striktne odmietavo. Máte predstavu, prečo zaujíma takýto postoj?

To je skôr otázka na nich. Ale to sú spiatočníci, ktorí keby tu vládli, tak nás dostanú do minulého tisícročia a budeme tu upaľovať bosorky. Škoda debaty.

 

Myslíte si, že mladí majú dnes vyššiu tendenciu experimentovať s rôznymi drogami ako v minulosti?

Netuším. Môj dospelý syn fajčí cigarety, ale nedotkne sa alkoholu. Moja dospelá dcéra nefajčí cigarety, ale za to obľubuje víno, čo má po mne. Takže ozaj neviem povedať, toto je jediná vzorka, ktorú mám pred očami.

 

Keď sa pozrieme na okolité krajiny, vidíte v otázke drogovej politiky v niektorej z týchto krajín možnosť inšpirácie pre slovenských zákonodarcov?

Česko išlo pomerne ďaleko. No ja mám obavu, že ak by sme teraz všetko výrazne zvoľnili, tak by sme sa stali akýmsi ostrovom a pritiahli by sme si sem všetkých tých „junkies“, lebo tu by boli beztrestní. To zase nechcem. Preto ak by to malo ísť výrazne ďalej, bolo by dobré, keby sme hľadali celoeurópske riešenie, čo však trvá strašne dlho. Preto si myslím, že čo vieme hneď urobiť, je dekriminalizácia marihuany. Čítal som niekde, že ku dnešnému dňu sedí v slovenských väzniciach pre marihuanu asi 130 ľudí a ďalších 600 má podmienku. Ja nevidím dôvod, prečo by sme mali týmto ľuďom ničiť život za to, že mali pri sebe dve, tri, päť marihuanových cigariet, ktoré su oveľa menej škodlivé ako liter slivovice.

 

Zdroj: parlamentnelisty.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím