Marihuana v Únii: Bez lekárskeho predpisu to nejde nikde, rozhoduje ale tolerancia

Foto: euractiv.sk
Konopkar, 23. februára 2018

Marihuana je najčastejšie používanou nelegálnou drogou v Európe, pričom jedno percento Európanov, teda tri milióny obyvateľov, ju užíva na dennej báze. Tolerancia orgánov činných v trestnom konaní sa ale líši.

Na rozdiel od Spojených štátov, v Európe stále neexistuje krajina, v ktorej by bolo užívanie marihuany bez lekárskeho predpisu legálne. Tolerancia orgánov vnútornej bezpečnosti je však naprieč Úniou rozdielna. Sedem krajín, vrátane Holandska, Nemecka, či Českej republiky zlegalizovalo zatiaľ len medicínske využívanie konope.

Marihuana je podľa štatistík najužívanejšia vo Francúzsku, Dánsku a Taliansku.

V roku 2015 súviselo pri počte 1,5 milióna drogových trestných činov s marihuanou o čosi viac ako 50 percent prípadov. Medzi rokmi 2006 a 2015 pritom o išlo vyše štvrtinový nárast.

Podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) to však neznamená, že stúpol nárast jej používania a distribúcie. Polícia v Európe dnes podľa Centra prehliada priestupky spojené s užívaním marihuany oveľa menej a namiesto toho páchateľov zastavuje a zaznamenáva.

 

Užívanie marihuany v predchádzajúcom mesiaci (vek 15 – 64 rokov) v Dánsku, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku a Spojenom kráľovstve (v%). [Úrad pre drogy a kriminalitu OSN]:

 

Hoci bolo v ostatných dvoch dekádach v Európe trendom znižovanie, dokonca odstraňovanie trestov za prechovávanie marihuany, v niektorých krajinách došlo k zvýšeniu sankcií.

 

Celoeurópska regulácia sa nechystá

V Európskej únii sa systém obmedzenej distribúcie marihuany vyvinul v sedemdesiatych rokoch, najprv v Holandsku. Hoci je kultivácia, dodávanie aj prechovávanie pre osobnú spotrebu v tejto krajine stále protizákonné a postihnuteľné aj odňatím slobody, od roku 1979 sa praktizuje tolerancia. Licencované predajne, takzvané coffeeshops, sa objavujú len v tretine holandských municipalít a ich počet stále klesá.

Hoci Holanďania stále patria medzi národy, u ktorých je fajčenie marihuany v pomere na obyvateľa dlhodobo pod európskym priemerom, jej dostupnosť, najmä pre neplnoletých, si minulý rok vyžiadala v krajine sprísnenie pravidiel predaja aj prechovávania.

V Európskej únii neexistuje harmonizovaná legislatíva pre prechovávanie, či užívanie marihuany. Výšku trestnej či inej zodpovednosti určujú členské štáty. Existuje však niekoľko spoločných predpisov, ktoré sa týkajú obchodovania a pestovania, či priemyselných a lekárskych výrobkov z konope.

 

Tresty za užívanie marihuany v EÚ, Nórsku a Turecku podľa EMCDDA.

 

Podľa najnovšieho Eurobarometra však naprieč Európou stále neexistuje významný prúd občanov, ktorý by žiadal európsku smernicu o užívaní marihuany. Celoeurópska petícia za podobnú iniciatívu získala v roku 2013 len 173 tisíc podpisov.

Európske centrum pripomína aj paradox mnohých legislatív: zatiaľ čo sankcie za držbu marihuany sa môžu zdať vysoké, ich zníženie môže vyslať obyvateľom signál, že jej užívanie je akceptovateľné, čím sa zvyšuje miera užívania. Keď sa však užívanie marihuany zvyšuje, vyjadrujú sa obavy, že sankcie sú príliš nízke a mali by sa zvýšiť.

 

Na Cypre, v Írsku a na Malte hrozí aj doživotie

Maximálne sankcie za trestné činy súvisiace s dodávkou kanabisu sa medzi európskymi krajinami značne líšia. Napríklad v Dánsku, Estónsku, Fínsku, Nórsku, Španielsku a Švédsku sa maximálne tresty za zásobovanie malého množstva drogy pohybujú od 2 do 3 rokov. Doživotie napríklad hrozí v istých prípadoch na Cypre, v Írsku a na Malte. Existuje však rozličné odstupňovanie v závislosti od množstva, zapojenia organizovaných skupín pri predaji, motívu, či iných priestupkov páchateľa.

 

Možnosti udelenia trestu odňatia slobody za prechovávanie marihuany pre osobnú spotrebu podľa EMCDDA.

 

V krajinách ako Chorvátsko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko, či Lotyšsko môže byť nariadený poradenský kurz, či priamo rehabilitácia aj bez toho, aby bola dokázaný návykový charakter užívania.

Slovenská republika patrí podľa EMCDDA spolu s Bulharskom, Poľskom a Rumunskom do skupiny krajín, ktoré aj napriek tvrdšej legislatíve odpúšťali za prechovávanie drogy tresty odňatia slobody s väčšou pravdepodobnosťou.

 

Slovensko sa hýbe pomaly

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky navrhovalo charakterizovať prechovávanie presne stanoveného množstva drogy ako priestupok. Finančná pokuta za priestupok mala byť v prípade jedného gramu marihuany stanovená na 165 eur. Rovnaká najvyššia sadzba sa mala stanoviť pri  0,2 gramu pervitínu a amfetamínu, a pri 0,5 gramoch heroínu.

Trest odňatia slobody však ale mohol byť podľa novely stále udelený. Pri neoprávnenom prechovávaní marihuany v množstve maximálne jedeného gramu, teda približne tri-štyri cigarety, hrozí trest odňatia slobody až na tri roky. Pri neoprávnenom pestovaní rastliny rodu Cannabis v množstve viac ako 2 rastliny, hrozí odňatie slobody na päť rokov.

 

Tresty za drogové trestné činy v EÚ, Nórsku a Turecku podľa EMCDDA.

 

Podľa ministerstva súčasná právna úprava, ktorá kvalifikuje prechovávanie marihuany ako trestný čin, patrí medzi najprísnejšie v Európskej únii. Vláda však 21. februára návrh ministerky Žitňanskej neprerokovala, nakoľko ho úrad na poslednú chvíľu stiahol. Diskutovať by sa mal opäť , tentokrát údajne bez zmienok o kokaíne a heroíne, ktorý za kontroverzné považuje aj opozícia.

Ministerka Lucia Žitňanská sa v predkladacej správe odvolávala aj na výsledky v lete zverejnenej správy EMCDDA. Podľa nej je marihuana najčastejšie užívanou nelegálnou drogou na Slovensku. Každý tretí Slovák vo veku od 15 do 34 rokov s ňou má skúsenosti.
 

Zdroj: euractiv.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím