Ako dosiahnuť pri vaporizácii najlepšie výsledky?

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 23. februára 2018

Vaporizácia je najlepší spôsob spotreby lekárskej marihuany, ale aby bola čo najúčinnejšia, je dobré dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. V nasledujúcom článku sa dozviete, čomu venovať pozornosť a čomu sa vyhnúť, aby bola vaša inhalácia z vaporizéra úspešná a efektívna.

Vaporizéry fungujú skvelo, ale aby to tak naozaj bolo, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel ohľadom prípravy sušiny na vaporizáciu, ovládania samotného vaporizéra a inhalačnej techniky.

Nižšie vám predstavíme malý súbor znalostí – tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť najlepšie možné účinky počas inhalácie lekárskej marihuany.

 

Príprava sušiny na vaporizáciu

Aj keď má pri bežnom fajčení konzistencia sušiny druhoradý význam, v prípade vaporizácie je veľmi dôležitá. Každý prenosný vaporizér bez výnimky vyžaduje pomletie sušiny drvičkou, ktorá zaručí jej jemnú a jednotnú konzistenciu.

To, ako najemno treba podrviť sušinu, závisí vo veľkej miere od typu vaporizéra – napr. kondukčné modely (ohrievajúce materiál horúcimi stenami ohrievacej komory) budú fungovať najefektívnejšie, ak lekársku marihuanu pomelieme čo najviac najemno, takmer na prach.

 

 

Na druhej strane si konvekčné modely (ohrievajúce sušinu prúdom horúceho vzduchu) oveľa lepšie poradia so sušinou so stredne jemnou konzistenciou – teda takou, akú docielime pomocou bežnej drvičky. O

platí sa teda venovať čas tomu, aby sme si vyhľadali informácie o tom, aký stupeň pomletia sušiny bude vhodný pre náš vaporizér.

Dôležité je tiež dostatočné vysušenie marihuany – pri vaporizéroch bude najlepšie účinkovať, ak ju najprv úplne vysušíte. Ak je totiž náš materiál po podrvení trocha vlhký, bude najlepšie ho položiť na určitý čas na kúsok papiera –  aby úplne vyschol. To nám zaručí maximálnu tvorbu pary.

 

Správne ovládanie vaporizéra

Keď už sme si pripravili sušinu na vaporizáciu, musíme ju vložiť do komory vaporizéra. Stupeň napchatia sušiny do komory je veľmi dôležitý a taktiež závisí od typu nášho zariadenia.

Kondukčné modely vyžadujú silné vtlačenie materiálu – tak sa bude teplo intenzívnejšie šíriť, čo zabezpečí účinnejšie využitie obsahu komory.

Na druhej strane v prípade konvekčných modelov by sa sušina nemala napchať príliš natesno, aby to neobmedzilo prúdenie vzduchu, ktoré je pri tomto type modelov kľúčové pre správne fungovanie zariadenia.

Väčšina konvekčných modelov na optimálne spotrebovanie sušiny vyžaduje aj pomiešanie obsahu komory počas inhalácie, na čo je tiež dobré nezabúdať.

Pri väčšine vaporizérov, ktoré sa odporúčajú na liečebné účely, ako napr. vaporizér Volcano, nájdeme informácie o tom, ako správne naplniť komoru sušinou v návode na použitie. Veľmi užitočné sú aj inštruktážne videá, ktoré môžete nájsť na YouTube.

Veľmi dôležitý je aj výber vhodnej teploty.

„Počas inhalácie je najlepšie postupne zvyšovať teplotu, napr. začať na 190 stupňoch Celzia a v polovici sekvencie zvýšiť teplotu na 205 stupňov. Samozrejme, pokiaľ ide o teplotu, jej výber by mal závisieť od toho, aké účinky chceme dosiahnuť,“ hovorí v rozhovore s nami Peter Horváth, odborník zastupujúci e-shop s vaporizérmi VapeFully.

Rôzne teploty umožňujú odparovanie iných kanabinoidov, výsledkom čoho sú odlišné účinky, ktoré pocítite po vaporizácii – oplatí sa teda venovať trocha času tomu, aby ste si prečítali o teplotách vyparovania jednotlivých kanabinoidov.

Nie je dobré ani zanedbávať čistenie vaporizéra – špinavé zariadenie bude vytvárať paru s horšou chuťou a celkovo nižšou kvalitou.

Nedostatočné čistenie môže tiež viesť k zhoršeniu prúdenia vzduchu, čo by mohlo komplikovať inhaláciu. V krajných prípadoch zanedbávanie čistenia môže dokonca spôsobiť poškodenie zariadenia.

„Je preto dobré svoj vaporizér pravidelne čistiť pomocou izopropylalkoholu – je to najlepší prípravok na čistenie vaporizérov,“ odporúča Horváth z VapeFully.

 

Správna technika inhalácie

Dokonca ani ten najlepší vaporizér naplnený tou najkvalitnejšou lekárskou marihuanou neprinesie ideálne výsledky, ak z neho nebudeme správne poťahovať. Určite to netreba robiť čo najsilnejšie, skôr naopak. Prevažná väčšina vaporizérov vyžaduje dlhé, pomalé a rovnomerné vdýchnutia. Príliš rýchle alebo prudké vdychy nám nepomôžu vytvoriť dostatočné množstvo pary.

Najúčinnejšie bude, ak naplníte pľúca parou len do polovice ich objemu, a potom ich doplňte len samotným vzduchom – to vám umožní dostať paru hlboko do pľúc. Neoplatí sa však paru v pľúcach veľmi dlho zadržiavať – kanabinoidy sa rýchlo vstrebávajú a jediné, čo dosiahneme dlhým zadržiavaním pary, bude neokysličenie mozgu. Úplne stačí vydýchnuť paru po 1-2 sekundách.

 

Kvalita zariadenia a efektívna vaporizácia

Splnenie všetkých vyššie uvedených odporúčaní povedie k tomu, že inhalácia pomocou vaporizéra prinesie tie najlepšie možné účinky. Samozrejme, že stojí za to zadovážiť si aj kvalitný vaporizér – najlacnejšie zariadenia, ako Snoop Dogg G Pen nielen nezabezpečia efektívne pôsobenie lekárskej marihuany, ale samy o sebe môžu byť nebezpečné pre vaše zdravie kvôli veľmi nízkej kvalite materiálov použitých na ich výrobu.

 

 

Je teda dobré investovať do prvotriedneho vaporizéra, ktorý bude úplne bezpečný pre zdravie, a zároveň umožní efektívne získať zo sušiny liečivé kanabinoidy a poskytne vysokokvalitnú paru, ktorá bude pritom riadne ochladená a nebude dráždiť dýchacie cesty.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaporizer Premium - VapeFully