Andrej Danko: Žitňanská nemusí pripravovať žiadny nový návrh o marihuane, pretože neprejde cez SNS

Foto: Tomáš Benedikovič / WEB
Konopkar, 22. februára 2018

Čiastočná dekriminalizácia drog sa odkladá, dôvodom je vzbura SNS. Návrhom ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) sa mala v stredu zaoberať vláda, národniari jej však v poslednej chvíli odkázali, nech s podporou jej ministrov neráta.

Vyriešiť spor sa pokúsila aj koaličná rada, ktorá napokon rozhodla, že o menej prísnych trestoch pre občasných užívateľov drog sa rokovať nebude.

SNS mala problém s tým, že zákon hovoril o miernejších trestoch aj v prípade tvrdých drog, napríklad kokaínu či heroínu. Žitňanská tak musela ustúpiť a priznať, že bez podpory koaličných partnerov nemá zmysel o návrhu rokovať. Zároveň oznámila, že ho plánuje upraviť. Z novej verzie zrejme úľavy pre užívateľov tvrdých drog vypadnú.

„Určite sa pokúsim v rámci návrhu zákona pripraviť aj taký model, aby sa priestupková sankcia vzťahovala možno len na marihuanu,“ pripustila ministerka s tým, že takýto návrh by mal šancu uspieť.

„Len ma mrzí, že v rámci dlhého legislatívneho procesu toto nikto nepoložil na stôl, pretože by sme sa, samozrejme, rozprávali aj o takomto variante,“ doplnila Žitňanská.

Kedy predstaví upravenú verziu zákona, zatiaľ nevie.

Podľa predsedu SNS Andreja Danka je však v tomto volebnom období táto téma uzavretá.

„Hovorím jasné nie akémukoľvek návrhu, ktorý bude legalizovať drogy alebo zľahčovať prístup k ich získaniu, legitimizovať distribúciu či užívanie. Téma legalizácie je pre mňa uzavretá,“ uviedol a zároveň poznamenal: „Neverím, že žijem v štáte, kde by 30 percent mladých ľudí vyskúšalo drogu.“

„Takže pani ministerka Lucia Žitňanská nemusí pripravovať žiadny nový návrh, pretože neprejde cez koaličnú SNS,“ povedal pre agentúru SITA.

Rezort spravodlivosti chcel úpravou dosiahnuť, aby držba malého, tzv. nepatrného množstva drogy bola iba priestupkom s pokutou maximálne 165 eur.

O trestný čin by išlo až vtedy, ak by rovnakého užívateľa chytili s drogou dvakrát v priebehu dvanástich mesiacov.

Žitňanská si od návrhu sľubovala vyššie tresty pre obchodníkov s drogami, zatiaľ čo pri občasných užívateľoch by bolo možné ich problém včas podchytiť a pomôcť im s liečbou.

S ústupkami pri tvrdých drogách majú problém aj niektorí predstavitelia Smeru. Podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini sa nazdáva, že ak by išlo len o mäkké drogy, ľahšie by sa hľadal kompromis.

„Sám som bol prekvapený, že zákon hovorí o všetkých drogách. S tým by som mal problém, aby sme tu niekomu dovolili chodiť napríklad s dávkou kokaínu alebo heroínu po uliciach,“ uviedol Pellegrini. Podobný názor zastáva aj minister hospodárstva Peter Žiga.

„Fenomén drog v našej spoločnosti existuje a netreba pred tým zatvárať oči, ale takýmto smerom mu otvárať dvere je nesprávne,“ myslí si.

Novela zákona prešla medzirezortným pripomienkovým konaním, ministerstvá s nominantmi SNS na čele vtedy proti nej neprotestovali.

Jedinú zásadnú pripomienku podalo ministerstvo obrany, no rezort spravodlivosti ju akceptoval a zapracoval do návrhu.

 

Zdroj: pravda.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím