Žitňanská k dekriminalizácii drog: Kritiku koalície vnímam, ale mala prísť skôr

Foto: David Ištok/Aktuality.sk
Konopkar, 21. februára 2018

Návrh ministerky spravodlivosti v oblasti dekriminalizácie drog neprešiel. Podľa Žitňanskej dnes na Slovensku možno kriminalizujeme selektívne.

Voči návrhu ministersky spravodlivosti Lucie Žitňanskej o dekriminalizácii drog, ktorý sa nedostal do rokovania vlády, mal výhrady Smer i SNS.

Najsilnejšej vládnej strane sa nepáčilla dekriminalizácia tvrdých drog. Žitňanská totiž navrhovala, aby sa priestupková hranica okrem gramu marihuany znížila aj pri kokaíne (0,2 gramu), pervitíne (0,2 gramu), heroíne (0,5 gramu) či 3 tabletách extázy (0,8 gramu).

„Pri ľahkých drogách, ak sa tak dajú nazvať, si zvoľnenie vieme predstaviť,“ reagoval pred rokovaním vlády Peter Pellegrini.

Problém vidí v tvrdších drogách ako aj v nastavení ich množstva. „Bol som prekvapený. Osobne by som mal problém, ak by sme dovolili chodiť niekomu beztrestne po uliciach s dávkou kokaínu či heroínu.“

Ak by šlo o pôvodný zámer, ktorý je aj v programovom vyhlásení vlády, ten si Pellegrini predstaviť vie. „Hovoriť však o úplne všetkých typoch drog sa mi zdá mimo rámca, ktorý by sme mali dovoliť a tolerovať.“

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) reaguje podobne, zvoľnenie pravidiel si vie predstaviť iba pri marihuane.

 

SNS nulovú toleranciu meniť nechce

Proti návrhu tvrdo zostáva SNS. Minister obrany Peter Gajdoš na vláde hlasoval proti Žitňanskej návrhu. „V rámci rezortu sme za jedno, naša tolerancia voči drogám zostáva nulová.“

Gajdoš sa však v budúcnosti tém nevyhýba, všetko má záležať na koaličných dohodách.

„Myslím si však, že čo sa negatív dekriminalizácie týka, je ich až príliš veľa. Výdavky spojené s nákladmi na liečenie sú skutočne abnormálne,“ dodáva Gajdoš.

 

Žitňanská: Kritiku vnímam

Ministerka spravodlivosti chápe, že jej návrh v tejto podobe neprejde. „Z mediálnych vystúpení svojich koaličných partnerov vnímam, že odlišovanie mäkkých a tvrdých drog by mohla byť cesta do diskusie. Pripravím aj túto verziu.“

Na návrhu pracovala odborná skupina, zastúpené v nej bolo Ministerstvo spravodlivosti, Ministerstvo vnútra, polícia, Ministerstvo práce, Ministerstvo školstva a zdravotní odborníci s odbornou špecializáciou.

„Mám pocit, že vo verejnej odbornej verejnosti panuje zhoda, že súčasná, veľmi tvrdá právna úprava v zásade smeruje k tomu, že nedokážeme dostatočne sankcionovať a zachytávať obchodníkov s drogami,“ reaguje Žitňanská na odloženie jej návrhu.

 

Odstrašujúci efekt dnes nefunguje

Podľa Žitňanskej sa tak možno na Slovensku kriminializuje selektívne, v niektorých prípadoch to môže byť až otázka náhody.

„Niekto je trestne stíhaný a niekto nie. Vieme, že približne 30 percent mladých ľudí do 18 rokov ‚ochuntá‘ drogu, spravidla ide o marihuanu. Odsúdených užívateľov ročne máme približne 300 az 400. Znamená to, že niekde je chyba,“ dodáva Žitňanská.

Odstrašujúci efekt podľa nej nefunguje, podobne podceňujeme prevenciu. Návrh má podľa Žitňanskej smerovať predovšetkým k tomu, aby boli mladiství smerovaní skôr na diagnostiku a prípadne liečenie a nie na kriminalizáciu.

Žitňanská chce návrh prepracovať, priestupkovú dekriminalizáciu iba pri marihuane pripúšťa. Nový návrh vie predložiť rýchlo, konkrétny časový horizont zatiaľ neuviedla.

 

Zdroj: aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím