Vláda ide riešiť trestanie drog, Žitňanská nemá podporu národniarov

Foto: leafly.com
Konopkar, 21. februára 2018

Proti revolučnej novele z dielne rezortu spravodlivosti, ktorá by umožnila čiastočnú dekriminalizáciu drog, sú aj liberáli z SaS.

Roky odkladanú tému, ako trestať za malé množstvo drogy najmä tínedžerov, zdvihla zo zeme ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Povolala expertov na toxikomániu aj trestné právo a pred rokom vyrukovala s tým, že by chcela zmeniť zákon. Dnes s ním vstúpi do boja na pôde vládneho kabinetu.

Podľa navrhovaného zákona by už nemuseli byť trestne stíhan ľudia, ktorí vyskúšajú marihuanu alebo inú drogu a pri experimente ich chytí polícia. Išlo by len o priestupok, za ktorý bude hroziť pokuta do 165 eur.

Človek by však nesmel mať u seba viac ako nepatrné množstvo drogy, teda napríklad v prípade marihuany jeden gram.

„Podľa štatistík až 30 percent mladých ľudí vyskúšalo marihuanu, takže im teoreticky môže hroziť stíhanie. Svedčí to o tom, že hrozba stíhania nie je pre mladých ľudí motívom neexperimentovať,“ argumentovala už vlani v októbri.

Lenže,  názory expertov a názory politikov sú dve odlišné veci. Vládni kolegovia z SNS Žitňanskej odkazujú, že návrh by mal najprv prejsť širokou celospoločenskou diskusiou.

 

Kameňom úrazu sú tvrdé drogy

Zdá sa, že najväčší problém majú národniari s tým, že menšie postihy by sa nevzťahovali len na uživateľov mäkkých drog, ako je marihuana.  V novom zákone od Žitňanskej sa totiž stanovujú nepatrné množstvá drogy, ktoré by garantovali maximálne pokutu, aj pre tvrdé drogy.

„Myslíme si, že dôraz treba dať na prevenciu a nie na dekriminalizáciu drog, navyše heroínu alebo kokaínu,“ zdôraznil predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

 SNS poukazuje, že dekriminalizácia môže priniesť úsporu pre justíciu, keďže sa počíta s nižším počtom odsúdených za drogy. Zároveň však treba podľa národniarov počítať s vyššími nákladmi pre zdravotníctvo.

„Na Slovensku narástol za posledné dve desaťročia počet liečených užívateľov drog o viac ako 50 percent. Dekriminalizáciou sa očakáva, že sa automaticky zvýši dopyt po týchto látkach, keďže sa odbúrava psychologická zábrana voči užívaniu drog. Po roku až dvoch sa predpokladá výrazné zvýšenie užívateľov drog a môže niekoľkonásobne rásť,“ tvrdí predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo a podpredseda SNS Štefan Zelník.

Rezort spravodlivosti kontruje, že návrh zákona vychádza z programového vyhlásenia vlády.

„Prešiel štandardným legislatívnym procesom, vrátane predbežného pripomienkovania, riadneho medzirezortného pripomienkovania, Radou vlády SR pre protidrogovú politiku, Legislatívnou radou vlády SR. V procese neboli vznesené také pripomienky, na ktorých by sme sa nevedeli s inými rezortmi dohodnúť. Návrh predkladáme bez rozporov,“ uviedol Žitňanskej hovorca Peter Bubla.

 

Odpor je aj v opozícii

Proti návrhu sa spätili aj Sulíkoví liberáli.  Aj u nich vidno, že za problém považujú tvrdé drogy. Ako puzornila hovorkyňa, SaS od svojho vzniku hovorí výlučne len o dekriminalizácii marihuany ako mäkkej a široko využívanej drogy najmä medzi mládežou.

Liberáli sú však zásadne proti dekriminalizácii tvrdých drog ako kokaín, heroín či pervitín.

„Návrh ministerstva spravodlivosti ide oveľa ďalej a strana SaS ho v tejto podobe nepodporí. Žiadne množstvo pre nás nie je nepatrné, keď ide o tvrdé drogy. Dekriminalizácia tvrdých drog nie je podľa nášho názoru vo verejnom záujme, lebo sa zoslabuje odstrašujúci účinok a zvyšuje riziko nárastu užívateľov,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre osobné slobody,“ uviedla Katarína Svrčeková. 

 

Nechceli úplnu dekriminalizáciu drog

Kritizovaný návrh zákona neprináša úplnú dekriminalizáciu malého množstva drog. Držba týchto návykových látok bude stále protizákonná. Ide skôr o to, aby v prípade prvotných užívateľov, ktorých prichytia s jediným jointom, pôsobil štát výchovne a preventívne.

Ako priestupok by sa to posudzovalo iba v prípade, že prichytený človek v predchádzajúcich 12 mesiacoch nemal rovnaký problém.V opačnom prípade by nasledovalo trestné stíhanie s hrozbou odsúdenia.

V prípade, že človek prichytený s drogou ešte nemá 18 rokov, mal by podľa nového zákona povinnosť podrobiť sa aj diagnostike, či je na droge závislý a prípadne aj liečeniu.

 

Súdy nie sú jednotné

Návrh pripravila skupina odborníkov z rezortov vnútra, spravodlivosti, zdravotníctva a generálnej prokuratúry. Zhodli sa, že trestný postih v dnešnom právnom poriadku je neprimerane prísny.

„Pokiaľ dnes človek prechováva drogu pre vlastnú potrebu – buď je to trestný čin, alebo nič,“ konštatoval v minulosti Jozef Čentéš z generálnej prokuratúry.

Poukázal na prax slovenských súdov. Napríklad v Žiline a v Bratislave je zaužívané, že trestné je držanie viac ako 0,5 gramu marihuany. V iných krajoch už zaznamenali aj odsúdenie za to, že stíhaný mal u seba iba 0,12 gramu tejto drogy.

„Zákon zabezpečí, aby za rovnaké množstvo drogy boli rovnaké tresty,“ dodala Žitňanská.

 

Zákonom chceli presne stanoví pre každý druh drogy, aký objem predstavuje jej nepatrné množstvo:

– marihuana 1 gram,

– pervitín 0,2 gramu,

– heroín 0,5 gramu,

– kokaín 0,3 gramu,

– extáza 0,8 gramu alebo do 3 tabliet.

 

Samozrejme, v danom množstve napríklad marihuany musí byť aj účinná návyková látka. Do zákona sa mala doplniť aj trestnosť držania húb s obsahom drogy a pestovanie rastlín obsahujúcich drogy.

Zákonom chceli zabezpečiť, aby sa pri drogách represívne zložky zamerali najmä na odhaľovanie a kriminalizovanie dílerov.

 

Zdroj: aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím