Komentár Ľubomíra Jaška: Nič hrozné sa nedeje, od zajtra si nekúpite marihuanu v trafike

Foto: Dreamstime / aktuality.sk
Konopkar, 21. februára 2018

Môžeme začať odpočítavať. Do koľkých minút od hlasovania na vláde začne Andrej Danko so svojou partiou rozprávať o tom, že „republiku a národ si drogami rozvracať nedáme“?

 

Počítanie a meranie

Návrh zákona, ktorým sa ustanovujú množstvá omamných a psychotropných látok, patrí k tým, ktoré dokážu za chvíľu rozzúriť verejnú mienku aj politikov. Pritom si väčšina nedá ani námahu s prečítaním.

Lebo nejde o normu revolučnú. Viac sa rieši technika trestných procedúr ako snaha o dramatickú zmenu prístupu k drogám.

Pomôžme si príkladom. Štát sa rozhodol – rozumne a správne – postihovať vodičov, ktorí si pred jazdou vypijú. Alkohol otupuje zmysly a reakcie.

Jazda pod vplyvom alkoholu je svinstvo, ale napriek tomu zákon určuje hranicu, za ktorou sa z nezodpovednosti stáva aj trestný čin s hrozbou potrestania. Jedno promile.

Pritom je jasné, že medzi 0,99 a 1,01 je zanedbateľný rozdiel. Vodič s alkoholom pod promile môže na cestách zabíjať a iný nad promile zvládne svoju jazdu ako veľký profík.

Zákon však nemôže byť absolútne dokonalý. Iba na základe širšej dohody určuje hranicu medzi pokutou a rizikom, že skončíte pred sudcom a v krajnom prípade za mrežami.

 

S ohľadom na realitu

Návrh ministerky Žitňanskej chce do množstiev drogy vniesť poriadok. Áno, aj s očakávaním, že klesne počet trestaných užívateľov.

Drogová závislosť je diagnóza, reakciami je lepší zmysel života, liečba a sociálne opatrenia. Obchod s drogami je zločin zo skupiny tých najhorších a špinavý biznis hodný prísnych postihov.

Zákon – aj trestný – je bez realizmu trápny alebo dokonca na smiech. Drastické tresty voči mladým, ktorých prichytili s pár džointami, nevedú nikam. Akurát im pokazia register trestov tak, že budú mať problém aj živiť sa vozením pacientov po nemocnici.

Hľadať v tomto zákone podporu drog je podobné ako hľadať v Istanbulskom dohovore propagáciu sexuálnych perverzít.

Nikto si od zajtra nebude kupovať marihuanu v samoobsluhe. A ťažko je čakať, že mladí užívatelia si do povinnej výbavy pribalia vreckové digitálne váhy.

Mať pri sebe drogu je a bude  naďalej problém. Akurát sa tento problém začne merať presnejšie a pokojnejšie s ohľadom na skutočnosť.

 

Zdroj: aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím