Štúdia: Alkohol poškodzuje mozog, marihuana nie

Foto: WEB
Konopkar, 14. februára 2018

Nový výskum sa zameral na jednu zo základných otázok.

Negatívny vplyv alkoholu na ľudský organizmus odhalili odborníci už pred desiatkami rokov,ale aj napriek čoraz väčšej popularite marihuany a jej následnej legalizácii v mnohých štátoch neexistuje výskum, na ktorého záveroch by sa vedela zhodnúť väčšina expertov a priniesol by definitívne poznatky.

Výskumníci z University of Colorado Boulder v spolupráci s CU Change Lab preto chceli začať od základov, a tak sa pustili do porovnávania vplyvu alkoholu a marihuany na ľudský mozog.

Problémom v minulosti bol fakt, že pri štúdiách marihuany prišiel každý expert s rozdielnym záverom o tom, ako jej aktívne látky vplývajú na jednotlivé časti mozgu, a práve preto výskumníci z Colorada začali inak.

Náš mozog obsahuje dva základné typy tkanív, pričom prvý z nich sa nazýva sivá hmota a druhý zase biela hmota. Sivá hmota predstavuje jednotlivé súčasti mozgu a biela hmota zase predstavuje spôsob, ako medzi sebou súčasti komunikujú.

Štúdia preto zobrala viac ako 1000 účastníkov v rôznych vekových kategóriách a s rôznym pozadím pri užívaní alkoholu a marihuany, vďaka čomu zistila, že alkohol má na sivú aj bielu hmotu nášho mozgu oveľa horší vplyv ako marihuana.

Pitie alkoholu podľa štúdie spôsobovalo u účastníkov zmenšovanie sivej hmoty a narušovanie celistvosti bielej hmoty a to najmä u dlhodobých užívateľov, avšak pozorovanie mozgu užívateľov marihuany ukázalo žiadny alebo minimálny vplyv na jednu či druhú hmotu.

Spoluautor a profesor Kent Hutchinson objasnil, že aj keď môže mať marihuana na človeka negatívny vplyv, nie je ani zďaleka taký veľký ako pitie alkoholu.

Výskumníci pritom nezáchadzajú k tvrdeniam, že marihuana je zdraviu prospešná, pretože to je objektom skúmania mnohých štúdií, ale prezretie sivej a bielej hmoty ponúklo dobré piliere pre budúce výskumy.

 

Zdroj: refresher.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím