Príbeh Slovenky, ktorú zavreli na Cypre za náhradu marihuany

Foto: cas.sk
Konopkar, 2. februára 2018

Štyri roky žila s pocitom krivdy. Košičanku Lenku Lengyelovú (30) v marci 2014 vyhostili za zvláštnych okolností z Cypru, kde žila dlhé roky.

Cyperská polícia ju zadržala len preto, že u nej pri domovej prehliadke našla alternatívu marihuany objednanú cez internet.

 

 

Lenka bola presvedčená, že nerobí nič nelegálne. Skončila však v cele medzi utečenkami z tretích krajín. Z Cypru ju v marci 2014 vyhostili. Nevzdala sa a bojovala o svoje práva. Konečne to vyzerá, že sa bude môcť vrátiť do svojho starého života.

 

 

Košičanka Lenka po deviatich rokoch na Cypre zažila šok. Do bytu jej večer 17. decembra 2013 vtrhli policajti.

„Vypla elektrina. Šla som von skontrolovať situáciu a zrazu mi vbehli do bytu ľudia v civile. Zľakla som sa, myslela som si, že mi idú ublížiť! Keď ma brali policajti z domu, verila som, že sa to vysvetlí a o hodinu som doma,“ spomína Lenka.

Našli u nej sušinu objednanú z internetu.

„Obchod tvrdil, že je to legálne! Bola som uvedená do omylu,“ hovorí mladá žena, ktorá pre osudnú objednávku strávila tri mesiace v celách.

 

 

„Vo väzbe som bola aj cez Vianoce, potom ma premiestnili do centra pre migrantov, kde boli ľudia z tretích krajín. Boli sme tam ôsmi v izbe. S deportáciou som nesúhlasila,“ pokračuje.

Verila, že sa jej pomocou právničky podarí dokázať svoju nevinu. Začiatkom marca ju však deportovali.

„Raz o polnoci ma zobudili, že cestujem na Slovensko. Policajti ma odviezli do môjho bytu s putami na rukách. Mohla som si vziať len najnutnejšie veci,“ hovorí Lenka, ktorá sa po deviatich rokoch ocitla na Slovensku len s 300 eurami vo vrecku.

Prichýlila ju stará mama, ktorá v jej nevinu verila po celý čas. Lenka skúšala kontaktovať ministerstvá, prokuratúru a ďalšie inštitúcie, aby jej pomohli.

 

 

Môže sa vrátiť

Ombudsmanka informovala o tom, že cyperský generálny prokurátor ukončil trestné stíhanie proti Lenke. Mladá žena tvrdí, že nikto jej nevedel podať informácie o dianí okolo nej, spoliehala sa aspoň na cyperskú právničku. Konečne sa od nej dozvedela dobré správy.

„Oznámila mi, že už nie som v zozname nežiaducich osôb a že môžem ísť na Cyprus. Bol to asi môj najkrajší deň v živote, až som skákala od radosti!“ teší sa Lenka. O dva týždne sa chystá odletieť.

„Vyzerá to, že sa budem môcť vrátiť naspäť a žiť znova normálny život. Na to som čakala každý deň. Som šťastná, že pravda vyhrala. Mám z toho zmiešané pocity. Nikto mi totiž nevedel garantovať, aby neboli v Európe porušené moje ľudské práva! Vo väzení som nemohla nič!“ uzatvára Lenka, ktorá sa po porade s právničkou chystá žiadať odškodnenie.

 

Zdroj: cas.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím