Marihuanová sušina a koncentráty – ako sa odlišujú?

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 31. januára 2018

Naposledy sme vám radili, ako za minimálne náklady vyrobiť svoj vlastný marihuanový koncentrát. Vzhľadom na veľké množstvo vašich otázok ohľadom koncentrátov sme sa rozhodli o nich napísať ďalší článok – dozviete sa v ňom dopodrobna, aký je rozdiel medzi vaporizáciou sušiny a koncentrátov.

Popularita extraktov tak rýchlo stúpa, že ak sú pre vás novinkou, určite stojí za to doplniť si poznatky o tejto novej forme marihuany.

Obľúbenosť koncentrátov sa už niekoľko rokov rýchlo zvyšuje  – začalo to v USA a Kanade, a postupne módnosť ich vaporizovania prenikla aj do Európy. Aj na Slovensku čoraz viac ľudí  experimentuje s koncentrátmi dovážanými zo zahraničia alebo vyrobenými svojpomocne. Pozrite sa, v čom sa odlišuje vaporizácia koncentrátov od vaporizovania sušiny!

 

Koncentráty poskytujú oveľa silnejšie zážitky

„Už samotný názov naznačuje, že ide o extrakty s vysokou koncentráciou účinných látok alebo kanabinoidov. Najsilnejšie druhy marihuany môžu obsahovať približne 25% THC, ale v prípade koncentrátov ho môže byť až 90%!,“ vysvetľuje Peter Horváth z VapeFully.

Z toho vyplýva prvý a najzákladnejší rozdiel medzi vaporizáciou sušiny a koncentrátov – para z koncentrátu je oveľa silnejšia. To umožňuje dosiahnuť veľmi silné účinky pomocou doslova jedného až dvoch potiahnutí.

V prípade sušiny na dosiahnutie rovnakých výsledkov musíte paru potiahnuť viackrát. Koncentráty sú skrátka oveľa silnejšie ako sušina.

 

Koncentráty účinkujú oveľa rýchlejšie

Okrem silného pôsobenia koncentrátov je ďalší podstatný rozdiel rýchlosť ich účinkovania, ktorá je neporovnateľne vyššia ako pri sušine.

Po prvé sa výsledky pôsobenia koncentrátov objavia oveľa rýchlejšie – tieto látky fungujú prakticky okamžite. V prípade inhalácie pary zo sušiny sa účinky úplne prejavia niekedy až po niekoľkých minútach.

Po druhé pri koncentrátoch trvá samotná inhalácia oveľa kratšie – pretože si stačí raz-dva krát potiahnuť a o minútu môžeme inhaláciu ukončiť. Sekvencia s vaporizérom na sušinu obvykle zaberie približne 10 minút a vyžaduje oveľa viac potiahnutí, takže môže viac vysúšať dýchacie cesty.

Takže sa dá sformulovať záver, že koncentráty umožňujú oveľa rýchlejšie dosiahnuť požadovaný efekt. Významným spôsobom to podporuje zachovanie diskrétnosti, čo je tiež dôležité pre tých, ktorí používajú kanabinoidy na liečebné účely.

 

Aký vaporizér sa hodí na koncentráty?

Bežné vaporizéry na sušinu nie sú vhodné na vaporizáciu koncentrátov – kvôli tomu, že ohrievaný extrakt prechádza do kvapalnej podoby, takže by zatiekol dovnútra prístroja, pričom by ho mohol prípadne poškodiť. Výnimku tvoria modely vybavené špeciálnymi vložkami na koncentráty, napr. prenosný vaporizér Mighty.

 

 

Existuje však celá skupina vaporizérov určených výlučne na extrakty – patrí do nej niekoľko typov zariadení. Môže to byť tzv. vape pen, teda malý prenosný vaporizér v tvare pera, ktorý obvykle verne pripomína elektronickú cigaretu.

Existujú aj prenosné e-naily, čiže trocha väčšie zariadenia vybavené vodným filtrom zabezpečujúcim dodatočné ochladenie a hydratáciu pary. Sú aj titánové, sklenené a keramické naily (tzv. „kolíky“ alebo „klince“), ktoré sa namontujú na špeciálne vodné fajky a ohrievajú sa butánovým horákom.

Na dabbing (vaporizáciu koncentrátov) sa najviac hodí jeden z vyššie uvedených typov zariadení – aby ste si teda mohli začať užívať koncentráty, je potrebná investícia do vhodného zariadenia. Dobrá správa je, že takéto vaporizéry sú oveľa lacnejšie ako ich náprotivky na sušinu.

Nedávno začal široký sortiment zariadení a doplnkov na dabbing predávať e-shop s vaporizérmi VapeFully – takže ich nemusíte objednávať zo zahraničia, čo bola až donedávna jediná možnosť, ako takýto prístroj získať.

 

Dostupnosť koncentrátov na Slovensku

Koncentráty by boli na Slovensku určite nesmierne populárne, keby boli rozšírenejšie. Ich dostupnosť je u nás dosť obmedzená, takže sú tí, ktorí ich chcú používať, najčastejšie nútení vyrábať si ich sami.

Niektoré druhy koncentrátov, napr. kolofónia („rosin“) sa vyrábajú veľmi jednoducho a bezpečne, dokonca aj v domácich podmienkach – živicovú silicu alebo kolofóniu možno získať pomocou tzv. Rosin Tech, čo je metóda, ktorá využíva vylisovanie živice zo šišky pomocou žehličky na vlasy.

„Oveľa lepšie výsledky však prinášajú špeciálne lisy, ako napr. lis Tarik+Rosin T-Rex, ktorý je k dispozícii aj na Slovensku. Pomocou neho môžete vytvoriť svoj vlastný koncentrát za niekoľko minút,“ hovorí v rozhovore s nami Peter Horváth z VapeFully.

 

Ceny koncentrátov – oplatí sa to?

Jeden gram koncentrátu môže stať až päťkrát viac ako gram sušiny, takže je oveľa drahší. Niet sa čomu čudovať – na vytvorenie jedného gramu kvalitného extraktu potrebujete aspoň pár gramov sušiny alebo hašiša. Koncentráty sú teda zvyčajne veľmi drahé.

Ak sa však na to pozrieme z opačnej strany, jeden gram prinesie oveľa silnejšie účinky ako až niekoľko gramov sušiny, pričom vaporizácia takýchto extraktov je oveľa úspornejšia ako v prípade sušiny – na inhaláciu sa používajú veľmi malé množstvá, nie väčšie ako zrnko ryže.

V konečnom dôsledku bude, napriek vysokej cene extraktov, vaporizácia koncentrátov výhodnejšia – budeme môcť inhalovať viackrát a vždy dosiahneme silnejšie účinky.

 

 

Koncentráty – budúcnosť marihuany?

Mnohé nasvedčuje tomu, že trend rastúcej popularity koncentrátov bude pokračovať a časom možno začnú vytláčať tradičnú sušinu.

Už teraz v USA niektoré distribučné miesta s marihuanou predávajú viac koncentrátov ako sušiny, čo nie je žiadne prekvapenie – sú silnejšie, bezpečné a oveľa diskrétnejšie. Dúfajme, že sa čoskoro začnú predávať aj na Slovensku!

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články