V Pakistane pretrváva vášeň pre hašiš

Foto: WEB
Konopkar, 30. januára 2018

Alí je hlboko veriaci muž: modlí sa päťkrát denne a vždy, keď má čas, ide do mešity. Ale tiež rád fajčí hašiš, veľa hašiša, píše agentúra AFP.

Päťdesiatročný otec dvoch detí odhaduje, že ho jeho vášeň stojí asi tretinu jeho zárobku ako šoféra taxíka. Hašišu je oddaný aj napriek tomu, že to jeho náboženstvo zakazuje.

 


Jeho láska k hašišu sa začala v mladosti, keď si trochu ukradol aj s kamarátmi. 
A táto láska sa zmenila na skutočnú závislosť.

 

 

„Je to posvätná rastlina. Je to posvätná intoxikácia,“ vysvetľuje a poťahuje z fajky vo svojom byte v Pešávare, veľkomeste na severozápade Pakistanu.

 

 

„Mám to ako druhú manželku,“ usmieva sa. Alí priznáva, že jeho vášeň protirečí prikázaniam islamu.

„Vieme, že to je zakázané, ale je to zvyk, ktorý nikomu inému neškodí,“ tvrdí.

Vo veľmi konzervatívnom Pakistane majú moslimovia prísne zakázaný alkohol. Nočný život a jeho radosti sa odohrávajú za zatvorenými dverami.

Časť pakistanskej elity pije alkohol v súkromí. Mnohí Pakistanci však majú voľnejší prístup ku konzumácii hašiša.

 

 

Miestne obľúbený variant sa vyrába z konopí, ktoré sa pestujú v kmeňových oblastiach hraničiacich s Afganistanom na západe krajiny.

 

Lepšie po ňom chutí jedlo a lepšie sa spí

Fajčiari hašiša tvrdia, že po ňom lepšie chutí jedlo a lepšie sa po ňom spí.

Na indickom subkontinente, kam patrí aj Pakistan, sa konope používali storočia. Konzumoval sa ešte predtým, ako sa sem dostal islam.

Hinduistický posvätný text Atharvavéda konope popisuje ako rituálnu a liečivú rastlinu.

 

 

Podľa štúdie OSN z roku 2013 predstavujú konope, ktoré sú surovinou na produkciu marihuany a hašiša, v Pakistane najviac konzumovanú drogu. Má približne štyri milióny priaznivcov, teda 3,6 % obyvateľov.

Tieto čísla sú však v krajine, kde sú dôveryhodné štatistiky vzácne, len približné.

 

 

„Je to podhodnotené,“ myslí si doktor Parvín Azam Chán, ktorý predsedá nadácii Dost Welfare, ktorá sa v Pešávare stará o toxikomanov.

 

 

Boj proti závislosti je v Pakistane ťažký. Je tu nedostatok zdravotníckych zariadení a starostlivosť je pre väčšinu ľudí nedosiahnuteľná.

Miestni experti na verejné zdravotníctvo si myslia, že všadeprítomnosť lacného hašiša na severozápade Pakistanu ohrozuje chudobné deti. Tie sa k nemu uchyľujú, aby zabudli na ťažkosti života a na rany, ktoré tento nestabilný región počas rokov násilností utrpel.

 

 

Imám hlavnej mešity v Pešávare Muhammad Tajíb Kureší kritizuje nečinnosť poriadkových síl, ktorá podľa neho vedie k popularite konope.

 

 

„S hašišom nie je možné robiť kompromis,“ zdôrazňuje.

Všetky substancie, ktoré narúšajú vnímanie alebo škodia telu, náboženstvo zakazuje, dodáva.

 

 

Niektoré moslimské svätostánky v krajine sa však na konope pozerajú zhovievavo. Niekde sa v nich veriaci schádzajú, popíjajú litre čaju a fajčia obrovské množstvo hašiša.

„Hlavným plusom hašiša je to, že otvorí nové zóny vášho ducha,“ zdôrazňuje jeden z fajčiarov Muhammad Amín.

 

 

Súfistické (súfizmus je mystická forma alebo tiež duchovná cesta či spiritualita islamu) svätostánky bývajú často terčom útokov Talibanu alebo iných extrémistických skupín, ako je Islamský štát, ktoré považujú súfizmus za kacírstvo.

Hašiš však nemilujú len súfistickí mystici.

 

 

Dvadsaťšesťročný Abdul zdôrazňuje, že mu príležitostný „joint“ pomáha zvládať každodenný stres. Členovia jeho rodiny o jeho závislosti nevedia.

„Keď sa cítite dobre, ste aktívni a usmievate sa, nevidí v tom nikto nič nepatričné,“ hovorí.

 

Zdroj: pravda.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím