Legalizácia marihuany znížila množstvo násilných trestných činov v USA

Foto: royalqueenseeds.de
Konopkar, 29. januára 2018

Drogy sú príčinou množstva problémov. Jedným z nich je aj vplyv na nárast násilných trestných činov.

Zakázané látky sa totiž pašujú na územie Ameriky prevažne z Mexika. Mexické drogové kartely pašujú ročne obrovské množstvo drog. Okrem tvrdších drog, ako kokaín a heroín, je to aj mäkšia droga marihuana. Práve táto je najrozšírenejšou drogou v celých Spojených štátoch amerických.

Drogové kartely vďaka obľúbenosti marihuany získavali pomerne jednoducho obrovské sumy peňazí. Výroba 0,45 kilogramu „liečivej drogy“ stojí v Mexiku v priemere 60 eur. Akonáhle sa však dostane na územie USA, tak sa jej cena vyšplhá do astronomických výšin.

Zákazníkom sa predáva za rekordných 4828 eur. Donedávna to bol profit ako lusk. Dnes je to inak a lokálni americkí pestovatelia sa nemusia obávať postihov. Preto pestujú s obrovskou vervou. Ich „tráva“ sa následne dostáva priamo na pulty miestnych predajní – Pot Shopov – a to za mnohonásobne nižšie ceny.

 

 

Ohrozené drogové kartely

Drogové kartely tak začínajú pomaly, ale isto strácať časť svojho výnosného trhu. Okrem poklesu ziskov a nešťastných tvárí drogových bossov má však tento krok veľmi pozitívny dopad na znižovanie násilných trestných činov. Podľa štúdie, ktorú zrealizovala ekonómka Evelina Gavrilova, sa pašovanie drog spája s násilím v štátoch na hraniciach s Mexikom. Kartely totiž medzi sebou súperia a kradnú si tovar navzájom. Toto súperenie má na svedomí mnoho obetí na životoch, nielen z radov príslušníkov kartelov, ale aj civilistov.

Vďaka poklesu dopytu po marihuane majú mexické kartely menej práce, čo sa odráža v poklese násilia. V štúdii sa pozreli na kriminálne záznamy FBI medzi rokmi 1996 až 2012. Výsledky boli viac ako prekvapivé. Počet vrážd spojených s drogami sa v štátoch na hraniciach s Mexikom znížil o rekordných 41 % a počet krádeží sa znížil o 19 %. Kalifornia vykazovala najväčší celkový pokles násilných trestných činov zo všetkých štátov hraničiacich s Mexikom. Počet trestných činov sa tu znížil o 15 %.

 

 

Tento nenásilný boj proti kriminalite je teda pomerne účinný. Amerika sa stáva marihuanovou veľmocou. Už takmer polovica štátov USA povolila využívanie marihuany na lekárske účely. Marihuana má totiž niekoľko zaujímavých schopností, hlavne čo sa potláčania bolesti týka. Okrem toho sa ňou nedá predávkovať. Win-win stratégia pre užívateľov, ale aj výrobcov.

 

Zdroj: startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím