Americkí študenti vypestovali na pôde Marsu chmeľ. Na rade je marihuana a pivo

Foto: WEB
Konopkar, 28. januára 2018

Študenti z Villanova University v americkej Pensylvánii pri experimente vytvorili pôdu, ktorá je viac ako z 90-tich percent zhodná s tou na červenej planéte. Chmeľu sa v nej darí a preto teraz chcú zasadiť jačmeň a na jeseň uvariť prvú várku marťanského piva.

Z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride odštartovala v decembri 2017 raketa spoločnosti SpaceX vizionára Elona Muska nazvaná Falcon 9. K Medzinárodnej vesmírnej stanici vyniesla loď Dragon.

 

 

Tá má na palube okrem vybavenia a potravín jeden vzácny náklad – 20 semien jačmeňa spoločnosti Budweiser, ktorá chce otestovať, ako vo vesmíre naklíčia.

 

 

 

Astrofyzik Edward Guinan chcel taktiež vyskúšať pestovanie v marťanskej pôde, avšak namiesto toho, aby vozil jačmeň a chmeľ do vesmíru, vytvoril so svojimi študentmi v laboratóriách skoro identické podmienky ako sú na Marse.

 

 

Mars v skleníku

„Použili sme napodobeninu pôdy z Marsu od NASA, používajú ju na rôzne pokusy. Kúpil som jej asi 100 kilogramov, pochádza z vyhasnutých vulkánov Mohavskej púšte. Je bohatá na železo a to ju asi najviac odlišuje od našej pôdy,“ vysvetľuje univerzitný profesor.

Kým atmosféru Zeme tvorí 78 percent dusík, na Marse dominuje oxid uhličitý, ktorý tvorí viac ako 96 percent atmosféry.

 

 

Naopak horniny na povrchu Marsu sú tým pozemským veľmi podobné.

„Väčšina povrchu je tvorená sopečnými horninami, ktoré však na rozdiel od Zeme neobsahujú žiadne organické látky, ktoré by mohli slúžiť ako hnojivo na rast rastlín,“ hovorí Petr Brož z českého Geofyzikálneho ústavu Akadémie vied.

 

 

Tiež sa zdá, že povrch Marsu je pokrytý niektorými soľami, ktoré sú pre človeka toxické a preto by boli pravdepodobne toxické aj pre rastliny.

Problémom je tiež atmosférický tlak, ktorý je na červenej planéte približne 160-krát slabší než na Zemi.

 

 

To by okrem iného spôsobovalo, že voda v kvapalnom skupenstve by prakticky okamžite prechádzala do plynného skupenstva.

Misia ľudí na Mars je však podľa Petra Brošne reálna. Pôda na Marse je totiž asi dvakrát bohatšia na železo ako tá pozemská.

Študenti pod vedením svojho profesora do pôdy pridali ďalšie chemikálie a vytvorili zeminu, ktorá je z 93 percent rovnaká ako tá na Marse.

 

 

„Rastlinke sa darilo veľmi dobre! Krásne vyrástla. Experimentovali sme s ďalšími asi 16 plodinami, ale napríklad hrášok alebo špenát vôbec nevyrástli. Chmeľu sa darilo,“ dodáva Edward Guinan.

 

Nie je chmeľ ako chmeľ

„Chmeľ je rastlina, ktorá má mnoho rôznych mutácií,“ hovorí český pivovarský expert Jan Veselý.

„V Británii sa napríklad pestuje takzvaný Zeleňák, ktorý je ďaleko aromatickejší než český chmeľ, varia sa z neho všetky britské aly a apy.“

 

 

Ležiak naopak potrebuje menej aromatický chmeľ.

„Jednotkou medzi odrodami na výrobu ležiaka je poloraný červeňák – žatecký chmeľ. Tomu sa darí výhradne na červených, menej úrodných pôdach na Žatecku, Ústecku a Rakovnicku,“ konštatuje nezávislý český pivný expert.

 

 

Pivo Made in Mars

Chmeľ sa ale používa iba ako korenie, pivo sa varí hlavne z jačmenného sladu. A tak sa tento rok americkí študenti na čele s profesorom Guinan zamerajú práve naň.

„Tento semester mi univerzita dala v našom skleníku viac priestoru, takže sme so študentmi zasadili jačmeň a ďalší chmeľ. Jačmeň bude rásť šesť mesiacov a chmeľ tak osem alebo deväť. Potom snáď budeme môcť uvariť pivo,“ dúfa astrofyzik.

 

 

Študenti už zohnali slad a pre zlatistý mok vymýšľajú vlastné názvy, napríklad Olympus Mons, čo je najvyššia známa hora v našej slnečnej sústavy, ktorá je práve na Marse. Alebo Valles Marineris Pale Ale, čo je názov rozsiahlych marťanských kaňonov.

 

 

Chmeľ a marihuana

Vizionár Elon Musk, ktorý do vesmíru v decembri vyslal raketu so semenami jačmeňa, chce začať kolonizovať Mars do štyroch rokov.

Či budú prví astronauti na červenej planéte skutočne piť vlastné pivo, ukáže čas.

 

 

Študenti pensylvánskej Villanova University sa chcú po uvarení vlastného piva vrátiť k svojmu pôvodnému plánu – vypestovať v marťanskej pôde marihuanu.

 

 

Zdroj: irozhlas.cz

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím