Príbeh jedného fajčiara marihuany

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 24. januára 2018

Zoznámte sa so Stanom – bežným slovenským fajčiarom marihuany. Pozrieme sa bližšie na to, ako Stano celé roky fajčil a ako sa zmenil jeho prístup k fajčeniu, spôsoby užívania marihuany a ich vplyv na jeho zdravie.

Stano začal fajčiť pomerne skoro – v polovici gymnázia, krátko potom, ako začal fajčiť cigarety. Boli to časy, kedy bol u nich v meste oveľa rozšírenejší hašiš ako marihuana.

 

 

Prvé dva roky Stano teda fajčil niekoľkokrát za týždeň takmer iba hašiš a skoro vždy pomocou fajky. Zároveň však fajčil plus-mínus polovicu škatuľky cigariet denne.

Keď sa blížila maturita, Stano si začal všímať prvé príznaky dýchacích ochorení – ráno po vstávaní ho trápil pretrvávajúci kašeľ, často tiež musel vykašliavať hlieny, ktoré mu zapchávali horné dýchacie cesty.

V tomto životnom období však Stano veľmi  nepremýšľal o dôsledkoch svojich činov na budúcnosť, takže vôbec neuvažoval o tom, že by prestal fajčiť.

Dostal sa na vysnenú vysokú školu, kde stretol spolužiakov, ktorí nefajčili hašiš, ale obyčajnú marihuanu. To bolo začiatkom 21.storočia, kedy sa drvivá väčšina marihuany predávanej na Slovensku dovážala z Holandska a bola veľmi kvalitná. Išlo o klasické odrody: Orange Bud, White Widow, Northern Lights – dobre známe pre všetkých fajčiarov s niekoľkoročnou praxou.

Najprv Stano fajčil ako jeho spolužiaci – čistú trávu z fajky, nepomiešanú s tabakom. Rýchlo si všimol, že mu marihuana výrazne pomáha zmierniť bolesti kolien, ktoré ho trápili kvôli vrodenej chybe kolenného kĺbu.

Po prvom ročníku sa dal Stano dokopy s dievčaťom, ktoré malo tiež rado trávu, ale dávalo prednosť jointom, v ktorých bola marihuana zmiešaná s tabakom. Takže spolu každý deň vyfajčili niekoľko jointov.

Zároveň Stano naďalej fajčil cigarety, teraz už takmer škatuľku denne. To všetko dokopy tvorilo dosť veľkú záťaž pre jeho dýchacie cesty – mal chronický kašeľ, a to už nielen iba hneď po rannom vstávaní. Stano cítil, že mu dym škodí, ale snažil sa na to veľmi nemyslieť, ani sa tým netrápiť.

 

 

„Raz s tým prestanem, ale teraz ešte nie,“ myslel si.

Roky utekali, Stano ukončil štúdium a prežil pomerne búrlivý rozchod s priateľkou. Aby unikol mučivým myšlienkam, začal fajčiť ešte viac jointov, nevyhýbal sa ani alkoholu a cigaretám. V tejto fáze fajčil už 3-5 gramov marihuany za deň, čo bolo dosť drahé, ale mohol si to dovoliť vďaka celkom dobrej práci, do ktorej medzitým nastúpil.

V tomto období žil Stano pre prítomnosť a nestaral sa o svoj zdravotný stav. Ale nebol na tom najlepšie – začala ho trápiť astma, dýchavičnosť a záchvaty úporného kašľa.

Na dovolenke v Holandsku Stano navštívil Cannabis College, kde prvýkrát uvidel stacionárny vaporizér Volcano Vaporizer a mohol si ho vyskúšať. Táto novinka ho zaujala, ale zatiaľ ešte neuvažoval o nákupe vaporizéra – znamenalo to veľké výdavky a takúto sumu chcel Stano radšej minúť na trávu, ktorej fajčil stále viac.

 

 

Jedného dňa sa všetko zmenilo  – Stano stretol výnimočnú ženu a začal s ňou žiť. Mal už skoro tridsiatku na krku a pomaly začal premýšľať o svojej budúcnosti a založení rodiny.

Najprv dosť výrazne obmedzil žúrovanie a pitie alkoholu. Stále však každý deň fajčil niekoľko jointov a skoro škatuľku cigariet. Prelomové bolo, keď prestal fajčiť cigarety, čo sa mu asi o rok podarilo. Potom mu začali dosť prekážať jointy s tabakom – pripomínali mu cigarety a zaťažovali dýchacie cesty.

 

 

O ďalší polrok už Stano nefajčil jointy – prešiel na fajčenie marihuany z fajky bez prímesi tabaku, občas si dal aj joint bez tabaku. Stále však spotreboval asi dva gramy marihuany za deň, a hoci sa vzdal tabaku, jeho dýchacie cesty boli stále v pomerne biednom stave – po desiatich rokoch silného fajčenia.

V tejto fáze si Stano spomenul na vaporizáciu a začal hľadať svoj prvý vaporizér. Nechcel veľa utratiť, takže si kúpil Snoop Dogg G Pen. Bolo to veľké sklamanie – nebol to naozajstný vaporizér, spaľoval sušinu a vytváral dym namiesto pary. Premárnené peniaze ho naštvali, takže sa rozhodol si ďalší vaporizér kúpiť v obchode s vaporizérmi, ale pred nákupom si niečo naštudoval na internete.

Všetky recenzie, na ktoré natrafil, tvrdili, že dobrý kompromis medzi kvalitou a cenou je vaporizér Titan 2 Hebe, ktorý vtedy stál asi 70 eur. Ukázalo sa, že šlo o ďalší neúspešný nákup – bol to naozajstný prenosný vaporizér (nepripaľoval sušinu), ale bol vyrobený z najlacnejších súčiastok, takže mala para pri používaní chuť a zápach roztaveného plastu, takže sa Stano oprávnene obával o dopade takýchto inhalácií na zdravie.

Bol rozhodnutý kúpiť si naozajstný vaporizér, ktorý navyše prinesie pôžitok na potrebnej úrovni, až nakoniec narazil na e-shop VapeFully.

Ukázalo sa, že sa tam vôbec nepredávajú zariadenia ako Snoop Dogg G Pen či Titan 2 Hebe, v jeho ponuke však Stano našiel veľa trocha drahších prístrojov, ktoré ale spĺňali všetky bezpečnostné normy.

Nákup správneho modelu všetko zmenil – Stano už viac ako rok iba vaporizuje, podarilo sa mu celkom odvyknúť od fajčenia tradičnými spôsobmi.

Spýtali sme sa ho, aké má dojmy. Povedal nám toto:

„Vaporizácia úplne zmenila moje užívanie marihuany. Po prvé si už nerobím také obavy o svoje zdravie, pretože viem, že sa neotravujem dymom, ale vdychujem iba úplne zdravotne neškodnú paru z kanabinoidov. Vyčistili sa mi pľúca, všetky predchádzajúce príznaky ako kašeľ, dýchavičnosť a vypľúvanie hlienu zmizli po pár týždňoch používania vaporizéra.

Po druhé, nenútim k pasívnemu fajčeniu svoju partnerku, teraz už manželku.

Po tretie moje výdavky na marihuanu klesli viac ako o polovicu, napriek tomu, že ju stále používam niekoľkokrát denne. Predovšetkým je však vaporizácia jednoducho oveľa príjemnejšia – chuť vaporizovanej trávy je neuveriteľná, a zážitky sú oveľa lepšie, cítim sa ľahšie a mám viac energie niečo robiť.

Určite vaporizáciu odporúčam! Klasické fajčenie je plytvanie peňazí a zdravia, vaporizácia je výborná alternatíva. Ľutujem, že som nezačal vaporizovať skôr,“ hovorí Stano.

 

 

Všetky dostupné zdroje poukazujú na to, že má Stano stopercentne pravdu – vaporizácia je zdravšia, úspornejšia a prináša oveľa príjemnejšie výsledky ako fajčenie.

Ak ste už vyrástli z obdobia, v ktorom „zajtrajšok neexistuje“, možno by stálo za to urobiť v novom roku niečo pre seba a zadovážiť si poriadny vaporizér? Určite to stojí za to!

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články