Nelegálne pesticídy na marihuanových poliach zabíjajú sovy, tvrdia kalifornskí vedci

Foto: WEB
Konopkar, 22. januára 2018

Marihuana ako taká vtákom vôbec nevadí. Problémom je ale trávenia hlodavcov, ktorí by mohli ohroziť úrodu, jedom na potkany.

Vták, ktorý ukoristí otrávenú myš, sa sám otrávi a zomrie.

 

 

V súvislosti s legalizáciou marihuany sa do jej pestovania pustilo mnoho obyvateľov niektorých štátov USA, ktorí si od januára môžu pestovať až šesť rastlín.

Stále ale existujú nelegálne konopné polia, na ktorých sa vo veľkom používajú chemické postreky.

Otrávený hlodavec je pre sovu ľahkou korisťou. Je totiž malátny a nepozorný. Vták tak spolu s korisťou požije aj jed, ktorý riedi krv, a onedlho zomrie na vnútorné krvácanie.

 

 

Z desiatich nájdených sov karibských uhynulo na otravu sedem. Z osemdesiatich sov prúžkovaných mala v sebe jed na potkany takmer polovica.

Preukázateľnosť zozbieraných dát v kalifornskom okrese Humboldt sa potvrdí až s ďalším pozorovaním. Nárast mŕtvych vtákov je ale nepopierateľný.

 

 

Minulé prieskumy navyše ukazujú, že v ohrození je napríklad aj kuna rybárska. Výskumníci teda varujú, že ak miestne úrady nebudú na nelegálne konopné pole lepšie dohliadať, môže sa situácia stať neudržateľnou pre celý rad ďalších živočíchov.

S otravami pesticídmi bojujú aj ochrancovia zvierat v Českej republike, kde patrí otrava hlodavcov k bežnej poľnohospodárskej činnosti. Presné štatistiky úhynu vtákov tam ale neexistujú.

 

 

„Väčšinu zvierat, ktoré uhynú v prírode, nie sme schopní nájsť. A aj keby sme ich našli,  je ťažké preukázať, na čo vták uhynul,“ vysvetľuje predseda Českej spoločnosti ornitologickej Zdeněk Vermouzek.

Pripomína ale napríklad nedávny prípad z Olomoucka, kde na otravu spôsobenú jedom na hlodavce zomrelo niekoľko tisíc čajok z jednej hniezdnej kolónie.

 

 

Nie sú to ale len náhodné otravy vtákov. Českí ornitológovia sa stretávajú aj so zámernou otravou dravcov. Každoročne sú nájdené až tri desiatky otrávených jedincov a ide pritom len o zlomok z celkového počtu otráv.

Na predchádzanie cielenej otravy dravcov boli v Česku nasadené hliadky so špeciálne vycvičenými psami.

 

Zdroj: irozhlas.cz

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím