Zlatomoravecké múzeum predstaví tradičné spracovanie konopy

Foto: facebook.com/mestskemuzeumzlatemoravce
Konopkar, 17. januára 2018

Tradičné konope sa spracovávalo na priadzu počas zimného obdobia.

Do čias tradičného spracovania konope na priadzu sa vrátia návštevníci Mestského múzea v Zlatých Moravciach. Výstava Zimné večery na dedine spolu s názornými ukážkami spracovania s použitím autentického náradia s manželmi Bielymi a speváckym súborom Briežok z Jedľových Kostolian sa uskutoční v priestoroch múzea vo štvrtok 25. januára.Tradičné konope sa spracovávalo na priadzu počas zimného obdobia. „Konopu dnes nájdeme na poliach asi ťažko, no v minulosti sa pestovala bežne. Spôsob jej spracovania bol fyzicky i časovo náročný,“ skonštatovala Ľubica Packová – Zahradárová z Ponitrianskeho múzea, ktorého súčasťou je aj Mestské múzeum v Zlatých Moravciach. Po dozretí sa konopa ručne vytrhala a po vysušení sa zbavovala semien obíjaním o kameň, koleso voza, či otĺkaním piestom.

 

 

Po zbavení semien sa byle zviazali do snopov, ktoré sa máčali v močidle, alebo sa rosili. Po usušení sa drevnatá časť byle odstraňovala trepaním na trlici, či lámačke. Takto upravené vlákna (kúdeľ) sa prečesávali cez hroty česáku alebo hrebeňa, čím sa rovnali, vyhládzali, triedili podľa dĺžky a zbavovali nežiaducich úlomkov. Spravidla sa to vykonávalo dva či tri razy. Dĺžka spracovanej kúdele určovala ďalší spôsob spracovania.

 

Milí priatelia,

preneste sa s nami do dávno-nedávnych čias spracovania konope na priadzu, ktorú priblížia manželia Biely a Spevácky súbor Briežok z Jedľových Kostolian názornou ukážkou s použitím autentického náradia vo štvrtok, 25.1.2018 o 15.00 hod. v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, Námestie A. Hlinku 1.

V minulosti ľudia vykonávali počas zimného obdobia rôzne činnosti. Jednou z nich bolo aj spracovanie konope na priadzu. Konopu dnes nájdeme na poliach asi ťažko, no v minulosti sa pestovala bežne. Spôsob jej spracovania bol fyzicky náročný. Po dozretí sa ručne vytrhala a po vysušení sa zbavovala semien obíjaním o kameň, kolezo voza, či otĺkaním piestom. Po zbavení semien sa byle zviazali do snopov, ktoré sa máčali v močidle, alebo sa rosili. Po usušení sa drevnatá časť byle odstraňovala trepaním na trlici, či lámačke. Takto upravené vlákna (kúdeľ) sa prečesávali cez hroty česáku, alebo hrebeňa, čím sa rovnali, vyhládzali, triedili podľa dĺžky a zbavovali nežiadúcich úlomkov. Spravidla sa to vykonávalo dva, alebo tri razy. Dĺžka takto spracovanej kúdele určovala ďalší spôsob spracovania, napr. na plátno. Tento, takto opísaný proces spracovania konope sa nám možno zdá jednoduchý, ale v skutočnosti bol pre ľudí dosť fyzicky a časovo náročný. Vykonávali ho však v rámci možností, ktoré ponúkala doba. Postupne sa však začal úplne vytrácať s príchodom nových technológií a techniky.

Srdečne Vás pozývame a tešíme sa na Vašu návštevu !

 

 

Zdroj: teraz.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím