Prvé zmienky o konope siahajú ďalej, ako si mnohí dokážu predstaviť

Foto: sensiseeds.com
Konopkar, 9. januára 2018

Marihuana, konopa alebo cannabis je na Slovensku stále kontroverznou témou. História tejto rastliny siaha oveľa ďalej ako si mnohí z nás dokážu predstaviť, no aj napriek tomu u nás zastáva nešťastné miesto nelegálnej látky, za ktorú hrozí užívateľovi až neprimerane vysoký trest.

O jej priaznivých účinkoch či využití sa píše na našom území stále málo, čo je možno tiež dôvod, prečo ju ľudia vnímajú ako nebezpečnú omamnú látku. Táto rastlina bola ľuďom známa už od nepamäti.

 

 

Niečo z histórie

Podľa rôznych zdrojov pochádza cannabis z Ázie a výskyt sa datuje okolo roku 2700 p.n.l. kedy bola táto rastlina spomenutá v najstaršom liekopise Chen-Nung Pen-Ts’ao-Ching. Až neskôr sa dostala do Afriky, Európy a Ameriky.

 

 

Konope sa spomína aj v Talmude, najdôležitejšom náboženskom texte judaizmu. V niekoľkých egyptských hrobkách, dokonca aj v hrobke faraóna Ramsesa II., sa našiel aj konopný olej, ktorý tiež potvrdzuje, že konope sa už po stáročia používalo ako pre liečebné tak pre náboženské účely.

 

 

Staroveké kultúry pestovali konope najmä pre jej liečivé účinky. Okrem toho sa konope využívalo na výrobu papiera, plachiet, lán a semienka rastliny sa pridávali do jedál.

V Amerike to boli práve kolonisti, ktorí pestovali konope na výrobu textilu.

 

 

Je pravdou, že staroveké kultúry poznali aj psychoaktívne účinky konope a tým pádom sa využívali aj pri rôznych náboženských obradoch, či pri uzdravovacích procesoch.

Staroveký grécky filozof, historik, geograf a etnograf Hérodotos (484 – 425 p.n.l.) písal o skupine iránskych kočovníkov, ktorý inhalovali dym zo semien a kvetov konope za účelom dosiahnutia euforických stavov.

 

 

Dôkazom používania marihuany v minulosti je, že spálené konopné semienka sa našli aj v hrobkách šamanov v Číne i na Sibíri.

Široko-ďaleko po celom Blízkom východe a Ázií okolo roku 800 p.n.l. bol používaný aj hašiš (hašiš – lisovaný živicový extrakt z rastliny rodu cannabis). Jeho popularita narástla z dôvodu šírenia islamu v danom regióne.

 

 

Korán zakazuje užívanie alkoholu a iných omamných látok, ale vyslovene nezakazuje užívanie konope.

 

 

Marihuana mala už dávno uplatnenie aj v medicíne

Nie je teda žiadnou novinkou, že marihuana sa používala aj v medicíne. Svoje uplatnenie si našla aj v roku 1800, kedy sa jej výťažky predávali v lekárňach v Európe a Amerike na liečbu žalúdočných problémov.

 

V roku 1830 írsky lekár Sir William Brooke O’Shaughnessy zistil, že výťažky tejto rastliny sú účinné pri znižovaní bolesti žalúdka a zvracania u pacientov trpiacich cholerou.

 

 

Neskôr vedci zistili, že látka THC je liečivým zdrojom marihuany a spolupôsobí s oblasťami mozgu, ktoré podporujú hlad a zmierňujú nevoľnosť. Vďaka tomu Americký úrad pre kontrolu potravín a liekov schválil lieky vo forme tabletiek s obsahom THC pre liečbu nevoľnosti a straty chuti do jedla spôsobenej pri liečbe rakoviny chemoterapiou a u pacientov s AIDS.

 

Autor: Jasmine

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím