Dokáže marihuana liečiť psychózu? Nový výskum to potvrdzuje

Foto: pixabay.com / cantechletter.com
Konopkar, 24. decembra 2017

Nová britská štúdia sa zamerala na kanabidiol, látku nachádzajúcu sa v rastlinách konope. Výsledky štúdie ukázali prekvapivé využitie kanabidiolu pri liečbe úzkosti a paranoje.

Mení sa tak celkový pohľad na túto látku, ktorú považovali v minulosti za psychoaktívnu, rovnako ako látku tetrahydrocannabinol.

Psychóza je duševné ochorenie, pri ktorom trpí človek rôznymi poruchami vnímania. Medzi najčastejšie prejavy psychózy u ľudí patria falošné predstavy o iných ľuďoch, prílišná dôvera či naopak bezdôvodné podozrievanie.

Takíto ľudia častokrát trpia halucináciami a dezorientáciou, majú časté výkyvy nálad, od depresie, až po nadmerné nadšenie pre jednoduché veci.

 

 

Avšak títo jedinci sú častokrát známi svojím nadpriemerným IQ, naopak hodnoty ich EQ, teda emocionálneho kvocientu, sú ďaleko od priemeru.

Psychóza je však liečiteľná. Pacientom je naordinovaná liečba antipsychotikami, ktoré potláčajú tieto prejavy, u vážnejších prípadov sa používa drastickejšia metódá – elektrošoky.

Nová štúdia z dielne britských vedcov však prichádza so zistením, že psychózu by bolo možné liečiť aj mierne kontroverznou látkou, kanabidiolom, látkou nachádzajúcou sa v rastlinách konope.

 

 

Debata ohľadom kanabidiolu sa za posledné roky razantne mení. V minulosti bol prirovnávaný k známejšej látke THC – tetrahydrocannabinol. Avšak narozdiel od tetrahydrocannabinolu, kanabidiol sa zdá byť ďaleko viac prospešnejší ako si vedci doteraz mysleli.

Tím zložený z vedcov na univerzite Kings College v Londýne vykonal štúdiu na vzorke 88 dobrovoľníkov, u ktorých zaznamenali úroveň symptómov psychózy pred a po podaní kanabidiolu.

Pacienti dostávali po dobu šiestich týždňov striedavo kanabidiol a placebo (látku ktorá sa zámerne podobá na testované liečivo).

U pacientov, ktorí požili kanabidiol, bolo vidieť zníženú prítomnosť prejavov psychózy. Podľa slov prítomného psychiatra sa celkový stav niektorých pacientov už po niekoľkých týždňoch testovania zlepšil.

 

 

Zároveň sa u týchto pacientov neobjavili žiadne vedľajšie účinky spojené s užitím kanabidiolu, čo sa nedá povedať o klasických antipsychotikách.

Antipsychotiká sa používajú v medicíne už od začiatku 50. rokov minulého storočia. Avšak medzi vedľajšie účinky často patrilo riziko infarktov.

Viac ako jedno percento svetovej populácie trpí týmto duševným ochorením. Výsledky tohto výskumu ukazujú, že kanabidiol by mohol efektívne pomáhať pri liečbe pacientov trpiacich na psychózu a ponúknuť životu bezpečnejšiu alternatívu v porovnaní s antipsychotikami.

 

Zdroj: startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím