Nóri dekriminalizovali drogy, namiesto trestania sa chcú zamerať na liečenie

Foto: dennikn.sk
Konopkar, 17. decembra 2017

Nórsko sa inšpirovalo Portugalskom, kde dekriminalizácia drog pomohla znížiť počet drogovo závislých aj rozšírenie infekcie HIV.

Poslanci nórskeho parlamentu v historickom hlasovaní dekriminalizovali užívanie drog vrátane tých tvrdých. Po Holandsku a Portugalsku ide o tretiu európsku krajinu s podobnou legislatívou.

Členovia nórskeho parlamentu Stortingu podporili prevratnú zmenu, keď za hlasovali strany naprieč politickým spektrom – a to ako poslanci za Høyre (konzervatívci), tak aj Venstre (liberáli), Ap (Strana práce) a SV (Sociálna ľavica). Za dekriminalizáciu drog bolo 133 zo 175 poslancov.

Zástupca predsedu zdravotníckeho výboru nórskeho parlamentu Sveinung Stensland pre nórske noviny VG prízvukoval, že nejde o ich legalizáciu: „Je dôležité zdôrazniť, že nelegalizujeme marihuanu ani iné drogy, ale dekriminalizujeme ich. Zmena bude trvať určitý čas a vyžiada si zmenu vnímania.

Tých, ktorí trpia drogovou závislosťou, by sme mali považovať za chorých, nie za kriminálnikov s klasickými trestami ako pokuty a sankcie.“

K Stenslandovi sa pridal Nicolas Wilkinson zo Sociálnej ľavice. Pre nórske noviny povedal, že „cieľom parlamentu je skončiť s trestaním ľudí, ktorí bojujú s vážnym problémom, ale namiesto toho im pomôcť“.

Ťarchu zodpovednosti za drogovú problematiku chcú preniesť zo súdnictva na zdravotníctvo.

Niektorí členovia Stortingu označili tento krok za „historickú zmenu nórskej drogovej politiky“.

 

Zdroj: dennikn.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím