Svetová zdravotnícka organizácia: Marihuana neškodí

Foto: WEB
Konopkar, 14. decembra 2017

Marihuana používaná na lekárske účely nie je návyková ani škodlivá, informujú zdravotníci.

O liečivých zložkách marihuany sa dlho polemizovalo. Napokon sa niekoľko krajín vo svete rozhodlo legálne využívať zložku kanabisu na spomalenie účinkov napríklad sklerózy multiplex, alebo zmiernenie bolestí pri nádorových ochoreniach.

Po mesiacoch, či dokonca rokoch špekulácií, či zložka kanabisu, ktorá sa na liečebné účely využíva, prináša pacientom vedľajšie účinky, dospela objektívna Svetová zdravotnícka organizácia k záverom, že je neškodná.

 

Démonizovaná

Marihuana sa dlhé desiatky rokov pestuje na technické a zdravotnícke potreby – konopná masť, čaj a oblečenie. To všetko sa zo zelenej rastlinky dá využívať. Medicína však pokročila, a začali sa skúmať aj liečebné účinky rastliny, ktorá sa v sušenom stave často využíva ako ľahká droga.

Kolujú priam báje o jej halucinogénnych účinkoch a najmä o závislosti. To sa však medicínsky nikdy nepotvrdilo.

Tento rok sa práve už spomínaná organizácia podrobne venovala najmä vedľajším vplyvom zložky marihuany využívanej ako podpornú liečbu.

„Nedávne študijné dôkazy explicitne dokazujú, na základe pokusov na zvieratách a ľuďoch, že marihuana má terapeutické vplyvy na kvalitu záchvatov pri formách epilepsie a súvisiacich stavov,“ vyjadrila sa organizácia WHO (Svetová zdravotnícka organizácia).

Raul Elizalde, ktorý mesiacmi protestov a brojenia napokon pomohol k tomu, aby bola v Mexiku marihuana na lekárske účely legalizovaná, je z výsledkov štúdii nadšený.

„Moja dcéra trpela roky ťažkými epileptickými záchvatmi. Po tom, ako začala užívať kanabis, postupne ustali. Som nadšený a veľmi sa teším, že medicínske devízy rastliny potvrdila aj tak dôležitá organizácia,“ vyjadril sa otec malého dievčatka.

 

Zdroj: plus7dni.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím