Fakty a mýty o vaporizácii

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 14. decembra 2017

Hoci je vaporizácia na Slovensku pomerne nový fenomén, koluje o nej už množstvo fám, ktoré sú často veľmi ďaleko od pravdy. V našom článku sa dozviete, čo z toho, čo ste možno o vaporizácii počuli, je pravdivé a čo môžete považovať za nepravdy.

Keď vzniká niečo nové, zvyčajne to sprevádzajú mnohé chýry, mýty a neoverené informácie. Nie je to inak ani v prípade vaporizácie. Nižšie sa dozviete, čo z toho, čo ste možno počuli o vaporizácii, je fakt, a čo zase mýtus.

 

Vaporizácia účinkuje menej ako fajčenie – MÝTUS!

Je to jedno z najčastejších, a zároveň najnepravdivejších presvedčení. Pôvodcami tohto mýtu sú väčšinou tí, ktorí každý deň fajčia svoje bylinky a mali možnosť si raz vyskúšať nejaký cudzí vaporizér. Kde sa vzal tento mýtus? Prvá možná príčina je, že para z vaporizéra prináša inú skúsenosť ako dym, pretože neobsahuje toxíny a dechtové látky nachádzajúce sa v cigaretovom dyme.

Okrem toho pri fajčení klasickými metódami vystavujeme svoj mozog nedostatočnému okysličeniu. Pri vaporizácii nepôsobia toxíny a dechtové látky, ani nedochádza k nedostatočnému okysličeniu, takže naše pocity sú „ľahšie“ – cítime sa menej spomalení a omámení, pretože sa neotravujeme množstvom škodlivých látok. Stav zahmlenia si mnoho užívateľov spája s pôsobením marihuany, čo je chyba.

 

 

V skutočnosti vaporizácia prináša silnejšie pocity, pokiaľ ide o pôsobenie samotnej sušiny. Druhým zdrojom tohto mýtu je, že sa na vaporizáciu použije nekvalitný vaporizér, napr. Snoop Dogg G Pen alebo Titan 2 Hebe.

„Tento typ zariadenia neposkytuje pôžitok na primeranej úrovni. Ak si však vyberiete vysokokvalitný prístroj, napr. DaVinci IQ Vaporizer či Volcano Vaporizer, zážitky vás môžu naozaj prekvapiť svojou silou,“ hovorí v rozhovore s nami Peter Horváth, odborník v oblasti vaporizácie.

Žiaľ u nás sú stále najobľúbenejšie nekvalitné modely vychvaľované väčšinou predajcov, ktoré neprinesú zážitky na potrebnej úrovni. Používanie takýchto typu zariadení má len veľmi málo spoločné so skutočnou vaporizáciou.

 

Vaporizácia je oveľa zdravšia ako fajčenie – PRAVDA!

Všeobecný názor, že fajčenie marihuany nie je škodlivé, je mýtus. Samotná marihuana nespôsobuje riziko, ale jej fajčenie bohužiaľ naozaj ohrozuje zdravie.

Dym z marihuany pomiešanej s tabakom obsahuje viac škodlivých látok ako tabakový dym, a aj bez pridania tabaku dym z fajčenej marihuany obsahuje viac ako 400 rôznych toxínov.

Okrem toho je akýkoľvek druh dymu škodlivý pre naše pľúca – okrem prijímania toxínov, jeho vdychovanie obarí dýchacie cesty a vyvolá ich podráždenie, čo môže viesť k viacerým závažným dôsledkom.

„Ak si vyberieme vaporizáciu, môžeme tieto škodlivé faktory vylúčiť – kvôli nedostatku spaľovania sa nevytvára dym, iba para, ktorá je neškodná pre naše zdravie, a zároveň je oveľa chladnejšia ako dym a nedráždi dýchací systém,“ hovorí expert Peter Horváth z VapeFully.

Zlepšenie stavu dýchacích ciest po prechode z fajčenia na vaporizáciu je veľmi výrazné, čo potvrdzujú mnohé nezávislé vedecké štúdie.

 

Vaporizácia je nesmierne drahá – MÝTUS!

Od fajčiarov si často vypočujete, že vaporizéry sú veľmi drahé a za tie peniaze si môžete kúpiť značné množstvo sušiny. To je pravda, ale len vtedy, ak sa na to pozeráme z krátkodobého hľadiska – samozrejme, za cenu vysokokvalitného vaporizéra si môžete kúpiť poriadne vrecko sušiny.

Avšak z dlhodobej perspektívy je fajčenie oveľa drahšie ako vaporizácia, pričom nákup drahého vaporizéra môže byť spôsob, ako výrazne usporiť. Ako je to možné?

Prenosný vaporizér predstavuje jednorazový výdavok, pričom pri jeho používaní (vďaka obrovskej efektivite vaporizácie) spotrebujete neporovnateľne menej sušiny ako pri obyčajnom fajčení.

V dôsledku toho postupne šetríme výdavky na sušinu, takže nákup vaporizéra sa rýchlo vráti, a potom povedie k ďalším úsporám – za rok to môže byť dokonca až tisíc eur! Nákladnosť vaporizácie je teda mýtus, v skutočnosti je to presne naopak –prináša obrovské úspory!

 

Nie všetky vaporizéry sú dobré pre zdravie – PRAVDA!

Rastúca popularita vaporizérov viedla k tomu, že sa vyrojili noví výrobcovia týchto zariadení. Niektorí z nich vytvorili naozaj úžasné prístroje, ktoré si získali uznanie od recenzentov a stotisíce fanúšikov na celom svete.

Bohužiaľ okrem toho obrovská popularita vaporizácie spôsobila zaplavenie trhu nekvalitnými výrobkami vyrobenými neznámymi spoločnosťami v ďalekej Ázii.

Takíto výrobcovia nie sú schopní konkurovať ostatným produktom svojou kvalitou, takže to robia pomocou ceny. V dôsledku toho sa na trh dostanú prístroje v cene cca 50 eur, ktorých výrobná cena nepresahuje niekoľko dolárov.

Ohľadom takýchto zariadení si netreba robiť ilúzie – za takúto cenu nie je možné vytvoriť vaporizér z vysokokvalitných materiálov, ktoré sú odolné voči vysokým teplotám a bezpečné pre zdravie.

Preto sa najlacnejšie vaporizéry môžu počas používania začať roztavovať a uvoľňovať toxické výpary z rozohriatej batérie a elektronických súčiastok. Inhalácia pomocou najlacnejších modelov vaporizérov nielen neposkytuje požadované účinky, ale môže spôsobiť závažné zdravotné riziká pre užívateľa.

V tejto súvislosti je najbezpečnejšia možnosť kúpiť si zariadenie v obchode, ktoré skrátka nekvalitné výrobky ani nemá v ponuke – napr. e-shop s vaporizérmi VapeFully, ktorý predáva len prvotriedne prístroje bezpečné pre zdravie.

 

 

Vaporizácia – stojí to za to?

Určite áno! Vďaka vaporizácii nielen nebudete ohrozovať svoje zdravie, ale vám aj pomôže ušetriť veľa peňazí vynakladaných na sušinu – pre väčšinu používateľov po prechode na vaporizáciu klesne spotreba asi o polovicu. Ak k tomu pridáte skutočnosť, že je oveľa príjemnejšia ako fajčenie, máte jasný výsledok – fajčenie je prežitok, vaporizácia je budúcnosť!

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články