Školáci sa pár dní venovali konope siatej

Foto: Mgr. Denisa Walther
Konopkar, 6. decembra 2017

Dve odvážne školy, 6 študentov, 8 receptov a jedna úžasná súťaž o originálne recepty s ingredienciami konope siatej. Žiadne „vysmiate“ koláčiky alebo pomazánky, ale zdraviu, imunite a koži veľmi osožné a chutné „lakocinky“.

Samozrejme nešlo o druhy konope, ktoré sa spájajú s nelegálnou marihuanou, ale o takzvané technické konope, ktoré bolo u našich predkov bežnou súčasťou domácností. Z konopných semien naši predkovia pripravovali chutné kaše, z konopných nití zhotovovali svoje oblečenie, koberčeky a iné doplnky do domácnosti.

 

 

Konopárstvo na Slovensku a v okolitých krajinách bolo obmedzené pre omamné látky, ktoré konope obsahovalo. A tak nastúpili zákony, ktoré zakázali pestovať druhy konope, pochádzajúce už 3. tisícročia, predovšetkým z Ázie, ktoré sa rozšírili aj do Európy. Koniec koncov, do Európy prišla aj lacnejšia surovina, ktorou bola napríklad bavlna.

Mnohí ľudia si dodnes technické konope nesprávne spájajú s nelegálnou marihuanou, obsahujúcou kanabinoidy. Slovenské zákony zakazujú konope pestovať, s výnimkou pestovania na priemyselné účely. Takže každý farmár musí mať povolenie Ministerstva zdravotníctva SR a druhy pestovaného technického konope sú prísne sledované. Technické konope obsahuje totiž iba mizivé (takmer nulové) množstvá omamných látok.

 

 

Takže prečo sa Súkromná stredná odborná škola HOST venovala konope?

Konopný dvor je konzultačné a vzdelávacie centrum, ktoré sa venuje prezentácii, vzdelávaniu, predaju a workshopom pre odborníkov, pestovateľov a spracovateľov konope siatej.

 

 

Pri príležitosti slávnostného otvorenia svojich nových priestorov oslovilo centrum všetky bratislavské hotelové akadémie a stredné odborné školy venujúce sa gastronómii so súťažou o originálne recepty z konopných produktov. Všetky ingrediencie na nácvik a prezentáciu dodalo centrum Konopný dvor. Dve školy sa odhodlali na tvorbu a prezentáciu naozaj originálnych receptov z ingrediencií ako konopná múka, konopný olej, konopné semienka mleté a v celku. Ceny za prvé tri miesta boli vskutku lákavé: 300,200 a100 € hodnotné nákupy v e- shope Konopného dvora vo forme konopných ingrediencií alebo konopnej kozmetiky.

 

 

Možno sa teraz pýtate, prečo sa zúčastnili len dve školy?

Pretože výzvu prijímajú len najlepší. Nie je to vôbec jednoduché vymýšľať nové originálne receptúry, pohrať sa s ingredienciami, otestovať, čo nám napríklad postvára konopná múka s kváskom. A veru na prvý pokus postvárala múka všeličo.

Súkromná stredná odborná škola HOST, odbor Hotelová akadémia, žiačky II. ročníka Karin Bognárová, Alica Masaryková pod vedením pani učiteľky Mgr. Anežky Kvietkovej vytvorili originálne recepty na konopné cookies, konopné kvasené rohlíčky a úžasné bylinkové pesto s konopným olejom.

 

 

Obe školy sme sa vnímali nie ako konkurencia, ale ako priatelia a odborníci vo svojom odbore, ktorí dokázali svojimi receptúrami presvedčiť porotu a publikum k oblizovaniu si prstov a neuveriteľne rýchlej konzumácii všetkých našich výrobkov.

 

 

Rozdelenie cien bolo spravodlivé, vzhľadom na to, že „konkurencia“ už dlhšie pracuje s konopnými ingrediencami, sme veľmi radi za strieborné miesto za naše Pesto.

Mgr. Denisa Walther

 

Zdroj: skolskyservis.teraz.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím