Nahradia prenosné vaporizéry tradičné metódy spotreby marihuany?

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 29. novembra 2017

Popularita prenosných vaporizérov veľmi rýchlo stúpa, a to aj na Slovensku. Majú však šancu vytlačiť iné formy spotreby marihuany? Podľa nášho názoru – jednoznačne! V tomto článku sa dozviete, prečo si to myslíme a čo rozhoduje o jedinečnosti týchto dômyselných zariadení.

Hoci je pre mnohých slovenských užívateľov marihuany vaporizácia stále novinkou, v krajinách ako USA, Kanada či Veľká Británia sa už vaporizéry (a to aj stacionárne vaporizéry) natrvalo usídlili v povedomí konopnej komunity ako jedna z metód prijímania kanabinoidov.

Celosvetová popularita vaporizérov stúpa rýchlym tempom. Je teda na mieste sa opýtať, či majú vaporizéry šancu nahradiť jointy, bongá alebo fajky? Podľa nášho názoru je táto pravdepodobnosť dosť vysoká. Nižšie nájdete naše argumenty na obhajobu tejto myšlienky.

 

Zmena životného štýlu

Venovanie väčšej pozornosti zdravému životnému štýlu je trend, ktorý už dlhšie pretrváva a stále zosilnieva. Môžeme uviesť napríklad to, že sa do módy dostáva zanechanie fajčenia, biopotraviny alebo starostlivosť o životné prostredie. Vaporizácia marihuany dokonale zapadá do tohto trendu – nahradenie jointa alebo bonga za prenosný vaporizér umožňuje minimalizovať negatívne zdravotné účinky užívania marihuany takmer na nulu.

Nielen, že nemôžeme ohroziť svoje dýchacie cesty, ktorých kontakt s dymom vedie k podráždeniu a riziku rôznych vážnych ochorení, ale taktiež nedodávame do nášho tela množstvo nebezpečných toxínov, ako oxid uhoľnatý, benzén alebo rakovinotvorné dechtové látky.

Prenosný vaporizér umožňuje eliminovať tieto nepriaznivé faktory, pričom sa nemusíme vzdávať prospešných vlastností marihuany. Z tohto dôvodu veľa fajčiarov, najmä tých s dlhoročnou praxou, vymieňa dym za paru z vaporizéra. Po vaporizéroch siahajú aj tí, ktorí by chceli používať marihuanu, ale doteraz to nerobili, pretože ich odrádzala predstava fajčenia. Tým vzniká úplne nová skupina užívateľov marihuany – tých ktorí výlučne vaporizujú.

 

Vaporizácia je príjemná!

Okrem dôvodov spojených so zdravým životným štýlom, je faktor, ktorý výrazne prispieva k zvýšeniu popularity prenosných vaporizérov, aj skutočnosť, že ich používanie je jednoducho oveľa príjemnejšie ako tradičné fajčenie.

„Na rozdiel od dymu para z vaporizéra nedráždi a nevyvoláva záchvaty štekavého kašľa. Okrem toho je chuť  pary oveľa lepšia ako chuť dymu – neobsahuje zápach spáleniny a umožňuje cítiť skutočnú chuť a vôňu marihuany,“ hovorí Peter Horváth z VapeFully.

Po sekvencii s vaporizérom nie sú naše pľúca bolestivé, nemáme povestnú pachuť v ústach a naše oblečenie, ruky ani vlasy nie sú nasiaknuté pachom dymu.

„Drvivá väčšina ľudí, ktorí mali príležitosť vyskúšať si vysokokvalitný prenosný vaporizér, sa nechce vrátiť k tradičnému fajčeniu, pretože je jednoducho menej príjemné,“ hovorí v rozhovore s nami Peter Horváth, expert na vaporizáciu reprezentujúci e-shop s vaporizérmi VapeFully.

„Na druhej strane najlacnejšie zariadenia, často predávané na aukčných portáloch – napr. nesmierne populárny Snoop Dogg G Pen sú najlepší spôsob, ako sa nechať natrvalo odradiť od vaporizácie,“ dodáva odborník.

 

Finančné hľadisko a účinnosť vaporizácie

Hoci prenosné vaporizéry (najmä tie z horného regálu) dokážu byť pomerne drahé, v dlhodobom horizonte sa ich používanie oplatí oveľa viac ako klasické fajčenie. Ako je to možné? Pri tradičnom spaľovaní budete schopní vstrebať maximálne asi tak 25% kanabinoidov obsiahnutých v marihuane, zvyšok sa premárni pri tzv. pyrolýze, teda rozpade v dôsledku príliš vysokej teploty.

V prípade vaporizéra je to inak – vďaka tomu, že ohrieva sušinu na maximálne 220°C, k pyrolýze nedochádza, čo umožňuje užívateľovi absorbovať až 75% kanabinoidov, ktoré sa nachádzajú v sušine – taký výkon poskytuje napr. vaporizér Mighty.

 

 

Takže pomocou prenosného vaporizéra spotrebujeme oveľa menej sušiny na dosiahnutie požadovaného účinku – u väčšiny užívateľov spotreba sušiny klesne aspoň o 50%. V dlhodobom horizonte to umožňuje veľké úspory.

V tejto súvislosti sa zdá tradičné fajčenie ako zbytočné premárnenie marihuany. Vníma to stále viac užívateľov marihuany, čo výrazne prispieva k rastu podielu ľudí, ktorí nahrádzajú joint alebo bongo za prenosný vaporizér.

 

Diskrétnosť vaporizácie

Veľká časť užívateľov marihuany veľmi oceňuje nenápadnosť pri jej spotrebe – či je to z dôvodu nezákonnosti marihuany alebo je to kvôli deťom či všetečným susedom. Z tohto hľadiska je vaporizácia ideálne riešenie – prenosné vaporizéry sa obvykle podobajú na elektronické cigarety, takže ich používanie nevyzerá vôbec podozrivo. Predovšetkým však k diskrétnosti prispieva zápach, respektíve jeho absencia – para z vaporizéra samozrejme má svoju arómu, ale je oveľa menej intenzívna ako v prípade fajčenia.

Na rozdiel od dymu sa para nevznáša v miestnosti, ale takmer okamžite zmizne. Takže v praxi môže vôňu marihuany pocítiť len ten, kto vstupuje do uzavretej miestnosti, v ktorej sme pred chvíľou vaporizovali. Ale už o pol hodiny vôňu nebude možné cítiť a na čerstvom vzduchu sa vytratí okamžite.

Diskrétnosť možno nie je faktor, kvôli ktorému vaporizácia vytlačí fajčenie, ale je to obrovská výhoda a pre mnoho ľudí bude dostatočným dôvodom, aby siahli po prenosnom vaporizéri. Pokiaľ ide o marihuanu – diskrétnosť nie je nikdy na škodu!

 

 

Nahradí vaporizácia fajčenie?

Podľa nášho názoru sa zrejme nikdy nestane, že by prenosné vaporizéry úplne nahradili tradičné formy konzumácie marihuany. Výhod používania prenosného vaporizéra je však toľko, že popularita vaporizácie bude neustále narastať. V horizonte niekoľkých rokov sa možno percento vaporizujúcich užívateľov vyrovná percentu fajčiarov a neskôr sa možno vaporizácia stane hlavnou formou prijímania kanabinoidov vo vysoko rozvinutých krajinách. A to je veľmi dobre – vaporizácia je úžasná a je nám ľúto, že prenosné vaporizéry nevynašli skôr!

Na druhej strane – keď vezmeme do úvahy rýchlosť, akou sa vyvíjajú nové technológie, môžu byť vaporizéry o pár rokov skutočnými technickými zázrakmi. Žijeme v zaujímavej dobe pre užívateľov marihuany!

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články