Marihuana a alkohol. Čo škodí viac?

Foto: instagram / interez.sk
Konopkar, 26. novembra 2017

Otázka, ktorá je často stredobodom mnohých diskusií.

Keď preberáme drogy ako marihuana a alkohol, sme si istí jedným. Ich účinky sú aj napriek ich nepriaznivosti veľmi obľúbené. Hovoriac o predaji, distribúcii a konzumácii je to z právneho hľadiska už trochu iná pesnička. Aj keď je v našej republika marihuana zakázaná, s istotou môžme povedať, že vrámci návykových látok tvorí pre alkohol priamo (i keď nie legálneho) konkurenta.

A práve preto sa tieto dve drogy často dostávajú do konfliktu a rôznych porovnaní. Dnes sa pozrieme na to, ktorá z nich je viac návyková a predstavuje pre ľudí väčšie nebezpečenstvo.

 

Marihuana je menej návyková

V jednom z prieskumov, ktoré sa v nedávnej minulosti vykonali na Američanoch sa zistilo, že z 8-tisíc zúčastnených bolo až 15% z nich závislých na alkohole. Len 9% z nich sa však zaradilo medzi závislých na marihuane. V skutočnosti sa má vec tak, že tí ktorí fajčia marihuanu zmiešanú s tabakom, majú vyššiu šancu stať sa závislým na nikotíne. Až 32% z týchto ľudí prejavilo závislosť od nikotínu.

 

Alkohol, marihuana a rakovina

Zdravie je pri tejto otázke mierne rozporuplnou témou. Vieme však minimálne to, že ľudia, ktorí sú závislí na alkohole, väčšinou svoje životy zakončujú tým, že trpia na minimálne jeden typ rakoviny. Alkohol totiž predstavuje pre organizmus enormnú záťaž, čo si mnohokrát ani neuvedomujeme. Väčšina užívateľov marihuany tvrdí, že táto rastlina robí priamy opak a dokonca môže byť využitá ako liek proti rakovine. To však pravda nie je. Aspoň to doposiaľ nebolo dokázané, priame poškodenie v tomto smere však marihuana pre ľudský organizmus nepredstavuje.

 

A víťazom je…

V skutočnosti vieme celý čas, že omnoho horší je alkohol či už štatisticky alebo na základe skúseností, ktoré mnohí ľudia majú. Alkohol sa zaradil ako jedna z najškodlivejších drôg spolu s heroínom a crackom. Na tomto rebríčku sa umiestnila marihuana na ôsmom mieste. Úsmev podnietený trávou je rozhodne vždy lepší ako dôsledky, ktoré prináša alkohol. Rozpadnutá rodina, zdravotné problémy a dlhé. Napriek tomu je alkohol legálny a marihuana nie.

Rozhodne vás týmto článkom nenavádzame ani na jedno z uvedených látok. Len pokuzaujeme na skutočnosť, že alkohol je ročne zodpovedný za 3,3 milióna ľudských úmrtí, čo značí, že preň umrie človek každých desať sekúnd. Paradoxom je, že alkohol je stále legálny a marihuana je považovaná a stigmatizovaná ako príšerná, ktorú si spoločnosť úzko spája s ľudskými troskami.

 

Zdroj: interez.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím