V Litve má byť marihuana na medicínske účely

Foto: WEB / KONOPKAR
Konopkar, 17. novembra 2017

Parlament európskeho štátu Litva hlasoval takmer jednomyseľne za zmenu drogovej politiky. Návrh predložil poslanec Mykolas Majauskas a hlasovanie odsúhlasilo, že parlament bude o tejto téme diskutovať 12. decembra.

Až 92 poslancov hlasovalo za diskusiu o tejto otázke, pričom jeden sa hlasovania zdržal. Nesúhlas nevyjadril ani jeden poslanec.

Po dnešných výsledkoch poslanec Majauskas vyhlásil, že veci sa začínajú konečne uberať správnym smerom.

 

 

„Je cítiť verejnú a politickú podporu,“ zdôraznil Majauskas.

V Litve je marihuana zaradená v skupine č. 1 omamných látok. Táto skupina zakazuje používanie marihuany na lekárske účely v dôsledku „škodlivých následkov na ľudské zdravie“, teda aspoň takto to uvádza zákon. Ďalšie látky v skupine č. 1 zahŕňajú heroín, MDMA, kokaín, psilocybín a ópium.

 

 

Ak bude zmena schválená v decembrovej rozprave, umožní lekárske použitie látok uvedených v skupine č.1 omamných látok, pokiaľ prejdú striktnými testami bezpečnosti. Musí byť teda vedecky dokázané, že sa jedná o liečivé látky.

Predsedníčka litovského parlamentného výboru pre zdravie Agnė Širinskienė iniciatívu podporila a po hlasovaní uviedla, že verí, že vláda bude schopná zabezpečiť, aby mali litovskí pacienti prístup k bezpečným a účinným liekom.

 

 

Ak bude pozmeňujúci a doplňujúci návrh úspešný, táto zmena bude vyžadovať konečný súhlas litovského ministra zdravotníctva Aurėlijusa Veryga.

V apríli minister Veryga podporil myšlienku dekriminalizácie marihuany na osobné účely.

 

 

Minister Veryga v tom čase uviedol, že ak sa bude v budúcnosti rozhodovať o legalizácii marihuany na lekárske účely, mal by sa zaviesť veľmi jasný a prísny mechanizmus, ktorý by zabránil akémukoľvek zneužitiu.

V súčasnosti môže viesť pestovanie konope v Litve k väzeniu až na päť rokov.

S nádejou, že pozmeňujúci a doplňujúci návrh dostane konečný súhlas poslancov a ministra zdravotníctva v decembri, zmena by mala byť prijatá do roku 2019.

 

 

Majauskas je však presvedčený, že zmena bude prijatá skôr z dôvodu silnej podpory v parlamente.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím