Čo v skutočnosti robí marihuana s naším telom a mozgom?

Foto: greenrushdaily.com / startitup.sk
Konopkar, 16. novembra 2017

Z dôvodu, že legalizácia marihuany je v krajinách skôr vynimkou ako pravidlom, jej výskum nie je vôbec jednoduchý a vo veľkej miere obmedzovaný. Vedci sa však nevzdávajú a početné štúdie, ktoré sa tejto látke intenzívne venujú, ju spájajú s niekoľkými pozitívnymi vplyvmi na ľudský organizmus.

Jednu z posledných najkomplexnejších správ o vplyve marihuany na zdravie človeka, publikovala v roku 2017 kolektívna vedecká akadémia USA – Národná akadémia vied, inžinierstva a medicíny. Je jasné, že všetky informácie je potrebné brať s určitou rezervou, nakoľko každý jedinec je iný a nemusia sa dané účinky prejaviť úplne u každého. Vedci sa však zhodli na zaujímavých vplyvoch tejto látky, ktoré boli zaznamenané u určitej vzorky ľudí.

 

Budeš sa po nej cítiť dobre

Marihuana obsahuje účinnú látku zvanú tetrahydrokanabinol (THC), ktorá má vplyv na tú časť mozgu, ktorá je zodpovedná za tvoj pocit spokojnosti a potešenia (rovnako ako ten, čo prežívaš pri dobrom jedle alebo sexe). Upozorňuje sa však na jej nadmerné užívanie, nakoľko tento pocit môže rýchlo prerásť do eufórie. Po opakovanom nadobudnutí tohto pocitu si ľudský organizmus môže na tento stav rýchlo zvyknúť, a následne mať problém ho dosiahnuť bez užitia tejto látky.

 

 

Krátkodobo zvýši tvoju srdcovú frekvenciu

Po užití marihuany sa do pár minút môže dostaviť zrýchlenie tepu o 20 až 50 úderov za minútu. Tento účinok môže trvať od 20 minút až do 3 hodín. Výsledky výskumu jednoznačne nepotvrdili, avšak ani nevyvrátili to, že by fajčenie marihuany zvyšovalo riziko srdcového infarktu.

 

Dokáže zmierniť niektoré druhy bolesti

Marihuana obsahuje aj ďalšiu chemickú látku zvanú kanabidiol (CBD), ktorej sú pripisované viaceré terapeutické účinky. Uvádza sa, že môže uľaviť od bolesti alebo dokonca pomôcť pri potenciálnej liečbe niektorých druhov detskej epilepsie. Správa tiež prišla so záverom, že práve táto látka v kombinácii s THC môže byť účinná pri liečbe chronickej bolesti. To je aj dôvod, prečo sa marihuana využíva v medicíne.

 

 

Konkrétne sa vedci domnievajú, že marihuana má pozitívne účinky v boji so zápalom, ktorý spôsobuje napríklad reumatickú artritídu, ale určitú úľavu môže priniesť aj pacientom trpiacim črevnými ochoreniami, ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída.

 

Môže byť nápomocná pri regulácii epileptických záchvatov

Britská farmaceutická spoločnosť GW Pharma vyvinula liek s názvom Epidiolex, obsahujúci zložku CBD. Tento je na najlepšej ceste k tomu, aby sa stal po jeho schválení prvým svojho druhu, čo bude napomáhať pri liečbe zriedkavých foriem detskej epilepsie. Spoločnosť ráta s jeho potenciálnym využitím u ľudí s tzv. Dravetovým syndrómom, zriedkavou formou epilepsie, ktorá je sprevádzaná viacerými typmi záchvatov.

Dobrá správa je tá, že už v marci tohto roku spoločnosť zrealizovala tri skúšobné fázy, ktoré preukázali v tomto ohľade určitý pozitívny účinok.

 

Narúša pocit rovnováhy

Marihuana vplýva na mozoček a bazálne gangliá, teda tie oblasti mozgu, ktoré napomáhajú udržiavať rovnováhu, koordináciu, regulovať reakčný čas a držanie tela.

 

Môže skresľovať tvoj pojem o čase

Jedným z najčastejšie zaznamenaných účinkov užívania marihuany je nadobudnutie pocitu, že sa čas zrýchlil alebo sa naopak vlečie. Štúdia, ktorá bola uskutočnená ešte v roku 1998 na dobrovoľníkoch pod vplyvom THC, zistila s použitím magnetickej rezonancie, že mnohí mali zmenený tok krvi do mozočka, čo s najväčšou pravdepodobnosťou zohráva úlohu pri samotnom vnímaní času.

 

 

Môže spôsobiť začervenanie očí

Deje sa tak z dôvodu, že marihuana prispieva k rozširovaniu krvných ciev.

 

Navodí pocit hladu

Či už ide o príležitostného alebo ťažkého fajčiara, väčšina má tendenciu sa prejedať. Vedci hovoria o špeciálnej skupine mozgových buniek, ktorá sa zvyčajne aktivuje po tom, ako človek doje. Majú nás „upozorniť“ na to, že máme dosť. Po užití marihuany sa však aktivuje len jedna zložka buniek potláčajúcich chuť do jedla. Preto budeš mať pocit neustáleho hladu.

 

 

Zasahuje do procesu vytvárania spomienok

Marihuana môže spôsobiť poriadny zmätok v tvojej pamäti. Hoci si vedci ešte nie sú úplne istí príčinou tohto javu, výsledky niekoľkých štúdií už naznačili, že užitie marihuany zasahuje krátkodobú pamäť, pričom tento účinok je viac viditeľný u príležitostných fajčiarov.

 

Môžeš upadnúť do depresie

Hoci sa to nemusí prejaviť u každého, vedci nedokážu s úplnou istotou povedať, či marihuana sama o sebe dokáže spôsobiť depresiu alebo len ľudia trpiaci depresiou jednoducho viac fajčia. Štúdia uskutočnená v Holandsku však naznačuje, že fajčenie marihuany môže zvýšiť riziko depresie u mladých ľudí, u ktorých je vyvinutý špeciálny serotonínový gén, čím sú na depresiu náchylnejší. Rovnako sa uvádza zvýšené riziko vzniku schizofrénie alebo sociálnej úzkostnej poruchy. Tento výpočet nie je samozrejme kompletný.

 

 

Vedci sa zaoberali aj ďalšími vplyvmi marihuany na ľudský organizmus. Veľa teórií je však ešte potrebné viac preskúmať, aby bolo možné zaujať záväzné stanovisko.

 

Zdroj: startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím