Amsterdamské coffee shopy musia prispôsobiť otváracie hodiny školákom

Foto: etrend.sk
Konopkar, 15. novembra 2017

Amsterdamské coffee shopy umiestnené blízko škôl musia byť zatvorené v čase vyučovania a aj bezprostredne po jeho skončení. V stredu o tom rozhodla štátna rada s právomocou najvyššieho správneho súdu. Dala tak za pravdu amsterdamskej radnici, ktorá sa rozhodla určovať, kedy môžu byť spomínané obchody otvorené.

Ich majitelia otvárali už ráno o 7:30 h, teda krátko pred začiatkom vyučovania. Radnica sa však rozhodla proti nešváru, postihujúcemu v stále väčšej miere aj neplnoletú mládež, rázne zakročiť. Neuspokojila sa s tým, že marihuanu či hašiš nemožno oficiálne predávať osobám mladším ako 18 rokov, ale stanovila aj to, že coffee shopy sa môžu otvárať najskôr o 18:00 h, kedy mladšia klientela sa podľa ich úvah už nebude okolo nich pohybovať.

Majitelia špecializovaných obchodov v okruhu 250 metrov od škôl sa proti nariadeniu vzbúrili, ale podľa stredajšieho rozhodnutia márne. Jediným riešením je posunúť sa o pár desiatok metrov ďalej, čo vyvoláva otázky, či súčasné obmedzenie je dostatočné.

V Amsterdame fungujú desiatky coffee shopov, do ktorých ochotne merajú cestu aj mnohí zahraniční turisti.

 

Zdroj: etrend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky