Nové trendy v spotrebe marihuany

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 13. novembra 2017

Už ste počuli o jointoch v zlatých papierikoch? Alebo zabalené do ružových lupienkov? A o vodných filtroch na jointy? Z času na čas sa objavia nové pomôcky pre fajčiarov, o ktorých sa veľa hovorí, a potom upadnú do zabudnutia. Pozrite sa, aké novinky sa objavili na trhu marihuanového príslušenstva, a ktoré z nich sa na ňom udržia dlhšie!

Z času na čas sa medzi fajčiarmi marihuany objavia nové trendy, najčastejšie spojené s rôznymi druhmi vynálezov na fajčenie. Niektoré z nich vyvolajú na chvíľu rozruch, a potom sa na ne rýchlo zabudne. V nasledujúcom texte vám predstavíme niekoľko trendov, ktoré pomerne rýchlo pominú, ako aj také, ktoré majú šancu pretrvať.

 

Dočasné trendy

Pred časom sa do módy dostali papieriky z 24 karátového zlata – to už je slušný luxus zapáliť si joint, ktorého cigaretový papierik je vyrobený z rýdzeho zlata a jeden kus stojí 11 eur! Občas narazíme na niekoho, kto sa snaží zapôsobiť nejakým nákladným a nezmyselným vynálezom, s postupom času sa však ukáže, že je jeho popularita veľmi prchavá. Ďalší výdobytok, ktorý na chvíľu urobil rozruch, boli malé bubblery (vodné filtre) na jointy – mali si podmaniť trh s marihuanovými pomôckami a na okamih to vyzeralo, že sa to naozaj stane – vodná filtrácia totiž prináša ochladenie dymu a zvyšuje komfort pri fajčení.

 

 

Ukázalo sa však fajčiari jointov skrátka radšej fajčia jointy, a tí, čo majú radi vodnú filtráciu, jednoducho siahnu po bongu. Dnes si už na túto vecičku málokto spomenie. V poslednom čase sú zase najnovším trendom jointy balené do lupienkov ruží vo forme papierikov – životnosť tohto trendu zrejme tiež nebude veľmi dlhá. Asi ani v prípade „geniálnej fajky“ (Genius Pipe) či skladacej fajky za asi 110 eur.

Popularita všetkých týchto vynálezov vyletí ako kométa a rovnako rýchlo vyhasne. Dôvodov pre krátku a prechodnú módnosť tohto druhu príslušenstva môže byť mnoho, najpravdepodobnejšia je však zrejme skutočnosť, že hoci sú to v istom zmysle inovačné produkty, v praxi sú to len ďalšie podoby toho, čo už poznáme. Jedným slovom: tento druh výdobytkov skrátka neprináša veľa nového, takže rýchlo upadnú do zabudnutia. Existuje však jeden nový trend, ktorý má šancu sa medzi fajčiarmi uchytiť natrvalo – vaporizácia.

 

Vaporizácia – trend alebo snáď životný štýl?

Vaporizácia je tiež pomerne nový fenomén, najmä na Slovensku. Na západe sa totiž vaporizéry objavili už pred pár rokmi a ich popularita nielen, že neustáva, ale dokonca lavínovito narastá. Aj na Slovensku si rýchlo získavajú priaznivcov.

„Každý mesiac posielame našim zákazníkom tisíce vaporizérov, takže popularita vaporizácie u nás rastie rýchlym tempom,“ konštatuje v rozhovore s nami Peter Horváth, zástupca e-shopu s vaporizérmi VapeFully. Mení sa aj povedomie užívateľov, ktorí si začínajú všímať, že nie je vaporizér ako vaporizér.

„Ešte nedávno boli najúspešnejšie najlacnejšie prístroje s nízkou kvalitou, ako napr. Snoop Dogg G Pen, G Pro alebo Titan 2 Hebe. Vo VapeFully od začiatku našej existencie tento druh zariadení ani neponúkame, pretože sme sa zamerali len na vysokokvalitné zariadenia, ktoré spĺňajú najvyššie možné štandardy a sú úplne bezpečné pre zdravie našich zákazníkov. A táto stratégia sa začína vyplácať – užívatelia oceňujú vysokokvalitné výrobky a stále častejšie si ich aj vyberajú,“ dodáva Horváth.

Treba však podotknúť, že vaporizéry nie sú vôbec lacné – najlacnejšie modely bezpečné pre zdravie predstavujú výdavok vo výške približne 65-85 eur, pričom ceny tých z najvyššieho regála prekračujú 220 eur – napríklad jeden z najpoprednejších modelov v súčasnosti, DaVinci IQ Vaporizer, stojí dnes takmer 270 eur. Napriek tomu sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre ich nákup a celkom sa vzdáva fajčenia marihuany v prospech odparovania kanabinoidov, ktoré obsahuje.

Všetko teda svedčí o tom, že vaporizácia nebude len chvíľkovou módou, ale sa už natrvalo usídli v komunite priaznivcov marihuany. Prečo fajčiari vymieňajú svoje jointy a bongá za vaporizéry,  napriek ich vysokým cenám pre slovenského spotrebiteľa? Dôvodov je hneď niekoľko! Po prvé, vďaka nedostatku horenia a dymu počas inhalácie  pomocou vaporizéra užívateľ inhaluje iba paru, ktorá neohrozuje zdravie. To umožní zbaviť sa škodlivých účinkov dymu pre naše dýchacie cesty a všetkých toxínov, ktoré obsahuje.

 

 

Vaporizácia teda umožňuje používanie marihuany spôsobom, ktorý je úplne neškodný pre zdravie, čo má význam najmä pre tých, ktorí uprednostňujú zdravý životný štýl, ako aj dlhodobých fajčiarov, ktorí sa na vlastnej koži presvedčili o pretrvávajúcej škodlivosti pravidelného vdychovania dymu.

Po druhé, aj keď sú vaporizéry dosť drahé, v dlhodobom horizonte pomáhajú výrazne ušetriť na výdavkoch na marihuanu, pretože sú oveľa výkonnejšie ako klasické fajčenie – na dosiahnutie porovnateľných výsledkov ako po fajčení pri vaporizácii spotrebujeme oveľa menej sušiny, niektoré modely vaporizérov umožňujú dosiahnuť veľmi intenzívne opojenie už pomocou množstva asi tak 0,1 g. Ekonomický rozmer vaporizácie je teda dosť zásadný, najmä pre slovenských spotrebiteľov.

A po tretie, nedostatok dymu znamená, že je vaporizácia oveľa príjemnejšia a diskrétnejšia. Je príjemnejšia, lebo chuť vaporizovanej marihuany je výborná, bez arómy spáleniny a úplne odlišná od chuti dymu. Aj samotné vdychovanie pary je oveľa lahodnejšie ako poťahovanie dymu – para je hladká, jemná a nespôsobuje podráždenie dýchacích ciest. Diskrétnosť vaporizácie zase vychádza z toho, že takmer každý prenosný vaporizér vyzerá ako elektronická cigareta a vydáva taktiež málo zápachu –  je to veľká výhoda najmä pre užívateľov z krajín, kde marihuana zatiaľ nie je legálna.

Všetky tieto výhody vaporizácie spôsobujú, že si získava čoraz väčšiu popularitu – takže ak sa aktuálne trendy udržia, tak sa môže v horizonte niekoľkých rokov inhalovanie pomocou vaporizéra stať rovnako populárne ako kultový joint. Držíme tomu veľmi palce a sme pevne presvedčení o novej a revolučnej forme užívania marihuany.

 

Spotreba marihuany v budúcnosti?

Všetko teda naznačuje, že vaporizácia nielen nie je dočasný a prchavý trend, ale by mohla v blízkej budúcnosti zmeniť vzorce spotreby marihuany a natrvalo sa usídliť v povedomí užívateľov, ako aj na trhu príslušenstva na fajčenie. Nepochybne celému svetu v tomto ohľade udávajú smer Spojené štáty, v ktorých je na čoraz väčšom území marihuana – zdravotnícka aj rekreačná – legalizovaná, čo vedie k intenzívnemu rozvoju konopného priemyslu, čo zahŕňa aj prenosné i stacionárne vaporizéry, napríklad jeden z najpoprednejších modelov v súčasnosti Volcano Vaporizer.

Takže to vyzerá, že vaporizácia je budúcnosť marihuany! Začnite vaporizovať, kým sa z toho stane móda, verte nám! 😀

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články