Českí Piráti navrhujú legalizáciu konope, argumentujú prínosom do štátnej pokladnice

Foto: cdn.i0.cz
Konopkar, 8. novembra 2017

Po úspešnom výsledku v parlamentných voľbách sa Česká pirátska strana (“Piráti”) snaží presadiť svoj návrh na legalizáciu marihuany. Argumentuje okrem iného aj prínosom do štátnej pokladne.

Predseda klubu Pirátov Jakub Michálek pre český Deník povedal, že “predpokladá nájdenie väčšiny v Poslaneckej snemovni pre presadenie ich návrhu”.

Dúfa, že z toho vyplývajúci finančný prínos pre štátny rozpočet (cca 3,2 miliardy českých korún) by mohol presvedčiť aj zatiaľ vlažný postoj hnutia ANO: “Ak Andrej Babiš deklaruje, že chce zvýšiť výber daní, tak tu má veľký zdroj príjmov.” Hovorkyňa Generálneho finančného riaditeľstva Petra Petlachová podotýka, že rovnakú čiastku v tomto roku priniesla štátu aj EET.

Podľa Pirátov by 60-tonová ročná spotreba konope prešla z pouličného predaja do koncesovaných obchodov, čo by však bolo oveľa prísnejšie kontrolované ako cigarety či alkohol. Predávalo by sa aj na liečivé účely, s potrebnými dostatočnými informáciami k užitiu, bolo by dostupnejšie, ale nemali by sa k nemu dostať deti.

Ako príklad legalizácie Piráti kladú štáty Kaliforniu a Colorado v USA, Španielsko, Holandsko, Uruguaj či Juhoafrickú republiku. Z predaja konope by sa odvádzala spotrebná daň a DPH.

V prípade Českej republiky by však okrem zákona upravujúceho používanie konope a omamných a psychotropných látok museli byť upravené aj daňové zákony a revidovaná tiež príslušná medzinárodná zmluva.

Michálek navyše vraví, že “veľká plocha polí, na ktorých rastie repka, by sa využila ďaleko lepšie, keby sa na nich pestovalo konope, lebo by to malo pre krajinu menej drancujúci účinok”.

So zmenami v prístupe k marihuane v ďalších rokoch počíta aj národný protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Základom úspechu je podľa neho prísna kontrola predaja a stanovenie vysokej spotrebnej dane.

 

Zdroj: hlavnespravy.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím