Rusko kriesi produkciu konope

Foto: WEB / konopkar.sk
Konopkar, 31. októbra 2017

Osevné plochy technického konope, ktoré je potrebné na hrubšie a stálejšie látky, boli v Rusku v porovnaní s minulým rokom rozšírené o 57 % a dosiahli 4500 hektárov.

Trh má o túto surovinu záujem a preto budú dotácie tohto odvetvia navýšené. Regióny, kde sa tradične pestuje konope a ľan začnú dostávať lacné úvery na modernizáciu a výstavbu nových spracovateľských fabrík.

V ruskom ministerstve poľnohospodárstva je už posudzovaný návrh zákona, ktorý umožní dotovať z federálneho rozpočtu osevy ľanu a konope. Podľa expertov dodnes sa prakticky všetko nevyhnuté konope pre potreby Ruska dováža a preto sa vlastné výnosy budú znásobovať na desiatky krát.

Tohtoročný zber konope dosiahol 620 ton, čo je o 25 % viac ako v roku 2015. (Riaditeľ agropriemyselnej asociácie Albert Popov hovorí o ešte pozitívnejších ukazovateľoch tohto roka. Uvádza, že osevné plochy sa zvýšili o 65 % a že zber bude vyšší o vyše 100 %). Toto množstvo však ani percentom nepokrýva množstvo suroviny, ktorú Rusko potrebuje.

Pozitívum tohto odvetvia je, že súčasné technológie, používané v oblasti spracovania konope umožňujú zabezpečiť výrobe vysokú rentabilitu.

Cárske Rusko bolo lídrom v oseve konope i v jeho exporte. Ešte aj ZSSR v roku 1940 mal s konope obsiatych 980 000 hektárov pôdy. Dnešným lídrom je Čína s približne miliónom hektárov, v Európe Francúzsko s 15 – 17 tisíc hektármi.

Rusko je na tom tak, že dokonca ktorákoľvek pobaltská krajina produkuje viac konope, hovorí A. Popov a dodáva, že problémom RF je aj to, že sa nerozlišujú druhy konope, ktorých je dokonca 26.

Pochopiteľne, že všetci špecialisti dvíhajú aj varovný prst, aby sa zároveň urobili opatrenia na odvrátenie hrozby pestovania konope na drogy. Také sa dá od technického konope odlíšiť hlavne až v etape jeho rastu do kvetu.

 

Zdroj: srspol.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím