Emmanuel Macron „zavetril“ marihuanu

Foto: TASR
Konopkar, 31. októbra 2017

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prišiel na dvojdňovú návštevu Guyany, ale na rozdiel od Európy ho tam nečakalo príliš vrelé privítanie. Tisíce ľudí vyšli demonštrovať do ulíc a veľké sympatie si Macron nezískal ani svojou poznámkou o marihuane.

Guyana je súčasťou Francúzska a zároveň najvzdialenejším územím, ktoré patrí k Európskej únii. Krajina má síce svoj vlastný parlament, ale je do veľkej miery závislá od pomoci z pevninského Francúzska. A práve jej nedostatočnú veľkosť tamojší obyvatelia Parížu zazlievajú. V krajine chýba infraštruktúra a nezamestnanosť presahuje dvadsať percent. To sú napokon tiež hlavné dôvody, prečo tamojší obyvatelia nevítali Macrona s otvorenou náručou.

V uliciach hlavného mesta Cayenne si potom pri selfíčku s prítomnými Macron neodpustil drobnú poznámku, za ktorú si zrejme ďalšie sympatie nezískal. „Niektorí z vás tu asi nefajčia len cigarety, že? Nos mám ešte dobrý. Fajčenie marihuany vám v úspešnom zvládaní školy vážne nepomôže. Mali by ste to povedať aj tým najmladším,“ napomenul obyvateľov hlavného mesta prezident.

Aj napriek Macronovmu poúčaniu je však jeho vzťah k marihuane skôr liberálny. Pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku spolu s ďalšími hlavnými kandidátmi navrhoval faktické zmiernenie trestov za držanie mäkkých drog. Podľa platného zákona z roku 1970 hrozí držiteľom ilegálnych drog trest odňatia slobody až na jeden rok a pokuta 3 750 eur. Macron a ďalší kandidáti sa „prihovárali“, aby došlo k zmierneniu reštrikcií. Teda okrem Marine Le Penovej.

Macron však svojou poznámkou o marihuane narážal aj na skutočnosť, že Guyana je skutočne až priveľmi závislá od pomoci z Francúzska a inak patrí k najchudobnejším krajinám v regióne. Pre porovnanie: zatiaľ čo HDP na obyvateľa Francúzska bolo minulý rok vyše 36 000 eur, na obyvateľa „francúzskej“ Gyuany nie je ani 1 000 eur.

 

Zdroj: parlamentnelisty.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím