Vaporizér a bongo – najlepší priatelia?

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 30. októbra 2017

Asi každý spotrebiteľ medicínskej marihuany niekedy používal bongo – vodnú fajku – alebo o ňom aspoň počul. V súčasnosti sú zase nesmierne populárne vaporizéry. Hoci si to málo ľudí uvedomuje, vaporizér a bongo sú dokonalá kombinácia! V našom článku sa dozviete, prečo je filtrovanie pary z vaporizéra cez vodu skvelé riešenie, ako aj aký druh bonga sa na tento účel najlepšie hodí.

O výhodách vaporizácie sme už niekoľkokrát písali – odparovanie kanabinoidov v marihuane je vlastne zo všetkých hľadísk lepšie ako jej fajčenie: je príjemnejšie, chutnejšie, a predovšetkým zdravšie a úspornejšie. Ak už máte prenosný vaporizér, mohlo by vám napadnúť, prečo vôbec filtrovať paru cez vodu? Dôvodov je hneď niekoľko!

 

Výhody vodnej filtrácie

Hoci para z vaporizéra takmer na 100% neobsahuje dechtové látky a toxíny, ktoré sa nachádzajú v dyme z marihuany, je dosť suchá. Pre príležitostných užívateľov alebo ľudí, ktorí používajú vaporizér napr. raz za deň, to nie je problém. Ak však inhalujete niekoľkokrát za deň, čo môže byť zapríčinené napr. potrebou prijímať pravidelné dávky kanabinoidov s cieľom liečby, môže sa objaviť vysychanie hrdla a horných dýchacích ciest.

Dôsledkom takéhoto vyschnutia môže byť pocit „škriabania“ v hrdle alebo kašeľ. Prefiltrovanie pary cez vodu (najmä teplú) pomáha zvlhčovať paru, vďaka čomu ani pri veľmi intenzívnych inhaláciách nevysuší dýchacie cesty, čo výrazne zvyšuje pohodlie pri inhalovaní.

Vodná filtrácia tiež umožňuje znížiť teplotu pary, takže je inhalácia oveľa príjemnejšia, a zároveň dokáže užívateľ vaporizéra vdychovať oveľa väčšie množstvá pary – čo zase znamená silnejší pôžitok z inhalácie.

Ďalšou výhodou vodnej filtrácie je možnosť očistiť paru od všetkých mechanických nečistôt, napr. prašných čiastočiek sušiny, ktoré pri silnejšom vdýchnutí so sebou odniesol vzduch s parou. Všetky tieto častice zostanú vo vode namiesto toho, aby prenikli do úst užívateľa vaporizéra.

 

 

Aké bongo sa hodí na spojenie s vaporizérom?

Žiaľ nie každé bongo je vhodné na prefiltrovanie pary z vaporizéra – všetky modely, v ktorých je kotlík napevno spojený s potrubím vedúcim dym pod vodu, bude oveľa ťažšie prepojiť s vaporizérom – po odstránení tejto súčiastky a jej nahradení redukciou (ku ktorej sa pripojí vaporizér) para prejde nad vodou namiesto cez ňu. Aby vodná filtrácia prebiehala správnym spôsobom, bude potrebné zakúpiť si ďalšiu rúrku, ktorá povedie paru pod vodu.

„Oveľa lepšie riešenie je si hneď kúpiť bongo, v ktorom sa odmontuje samotný kotlík, pričom potrubie vedúcej pod vodu je primontované napevno. Potom stačí vymeniť kotlík za špeciálnu redukciu pripojenú k vaporizéru,“ dozvedáme sa od Petra Horvátha, odborníka v oblasti vaporizácie.

Širokú škálu tohto typu vodných fajok a redukcie umožňujúce praktické spojenie s vaporizérom ponúka napr. e-shop s vaporizérmi VapeFully. Takže, ak už máme vaporizér a pravidelne ho používame, dáva zjavne nákup vhodného bonga a redukcie na pripojenie nášho zariadenia najväčší zmysel.

 

Aký vaporizér bude najlepšie fungovať s bongom?

Hoci sa v podstate každý vaporizér dá spojiť s vodným filtrom (okrem G Pen Snoop Dogg, ktorý sa mylne vydáva za dobrý a kvalitný vaporizér), existujú modely, ktoré budú na tento účel vhodnejšie ako iné. Najdôležitejšie kritérium je výkon výhrevného telesa – ak je nízky, tak by silnejšie vdýchnutie (a potiahnutie cez bongo bude vždy intenzívnejšie ako priamo z náustka vaporizéra) mohlo spôsobiť nadmerné ochladenie ohrievacej komory, čo by viedlo k poklesu tvorby pary alebo budete musieť čakať, kým ohrievač znova dosiahne danú teplotu.

 

 

Z tohto dôvodu sa oveľa lepšie osvedčia modely s výkonným výhrevným telesom, ako napr. Mighty Vaporizér, Boundless CFX, DaVinci IQ Vaporizér, Grasshopper či Arizer Solo II. V prípade tohto typu vaporizérov ani tie najsilnejšie vdýchnutia nebudú schopné ochladiť výhrevné teleso, takže bude tvorba pary vždy stála a na najvyššej možnej úrovni.

Ale ani pri vaporizéroch, ktoré sa nemôžu pochváliť tak výkonným ohrievačom, je vodná filtrácia dokonalé riešenie – v najhoršom prípade bude skrátka treba chvíľku počkať pred ďalším potiahnutím z bonga. Za tento čas vaporizér dosiahne naprogramovanú teplotu a budeme môcť pokračovať v našej bublavej inhalácii.

 

Vaporizér a bongo – stojí to za to?

„Určite áno! Výhody vodnej filtrácie sú obrovské, najmä ak vaporizér používame pravidelne. Ak svoje zariadenie zapínate v prvom rade v pohodlí domova, určite sa oplatí zvýšiť komfort inhalácie, a zároveň si  zabezpečiť možnosť vypúšťať veľké oblaky hustej pary,“ hovorí Peter Horváth z VapeFully.

Potešenie z takéhoto druhu inhalácie je nesmierne, pričom pohodlie, ktoré ju sprevádza, je neoceniteľné pre užívateľov lekárskej marihuany. Možno je toto spojenie trocha prekvapivé, ale je dobré zohnať si k svojmu vaporizéru úplne nové bongo – výsledky prekonajú aj naše najodvážnejšie očakávania!

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaporizer Premium - VapeFully