Sudca Šamko: Som za úplnú dekriminalizáciu marihuany

Foto: TASR / pluska.sk
Konopkar, 24. októbra 2017

Sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko v rozhovore pre HN.

 

Mali by sme na Slovensku pristúpiť k dekrimininalizácii marihuany?

Ja osobne som za úplnú dekriminalizáciu marihuany. Úplná prohibícia alkoholu sa v praxi v minulosti neosvedčila a viedla skôr k nárastu kriminality než k jej poklesu, ako aj k nárastu organizovanej kriminality, ktorá z prohibície alkoholu profitovala. Podobné je to aj v prípade marihuany.

 

 

Ako teda hodnotíte legislatívny zámer, ktorý má zaviesť čiastočnú dekrimininalizáciu držania niektorých drog?

Považujem za prínosné, že zákonodarca konečne pripravil návrh zákona, ktorý stanoví jasne a zrozumiteľne hmotnostné hranice pri jednotlivých druhoch drog, z ktorých bude zrejmé, čo je ešte tolerovateľné množstvo a kedy už hrozí trestný postih za držbu drog. Trestné stíhanie osôb, ktoré držia napríklad jeden, dva či tri jointy považujem za zbytočnú a nezmyselnú trestnú represiu, keďže trestné právo by malo byť vyhradené iba pre najzávažnejšie protiprávne konania. Trestný postih osoby za držbu napríklad jedného jointa nie je postih drogovej kriminality, ale práve naopak, je to vytváranie drogovej kriminality z drobných a spravidla aj vekovo mladých konzumentov.

 

Je náš Trestný zákon v tomto smere zastaraný?

Slovenský Trestný zákon platný už viac ako 11 rokov je neurčitý v tom, aké množstvo musí mať páchateľ v držbe, aby mohla byť vyvodená jeho trestná zodpovednosť. Zákon síce zaviedol pri drogách pojem „obvykle jednorazová dávka drogy“, avšak nikde nedefinoval, čo sa týmto pojmom pri jednotlivých druhoch drog rozumie. Už dlhodobo na Slovensku kvôli tomu pretrváva stav právnej neistoty. Myslím tým nejednotné trestanie za spáchanie totožných skutkov.

 

Zdroj: hnonline.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím