Prečo je dobré zbierať sušinu po vaporizácii a čo je to ABV?

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 20. októbra 2017

Sušinu, ktorá sa spotrebuje na vaporizáciu, netreba vyhadzovať! V našom článku sa dozviete, prečo stojí za to ju zbierať a čo takto môžete získať. Mnoho užívateľov nedoceňuje potenciál takejto sušiny, čo je škoda – na jej základe môžete vytvoriť veľa zaujímavých vecí, ktoré vám umožnia úplne využiť kanabinoidy obsiahnuté v lekárskej marihuane.

Sušina po vaporizácii sa označuje skratkou ABV, odvodenou z anglického Already Been Vaped, čo v doslovnom preklade znamená „už bolo vaporizované“.

Takáto sušina je tmavohnedá a má výraznú, mierne trpkú vôňu, úplne odlišnú od arómy čerstvej marihuany. Veľa ľudí, ktorí používajú vaporizéry, si necháva ABV, aby ju použili na jeden zo spôsobov, o ktorých si prečítate ďalej. Ale najprv však trocha viac o ABV.

Na čo môže byť sušina medicínskej marihuany užitočná, keď už sme z nej pri vaporizácii odparili kanabinoidy? Alebo ak sa ešte dá použiť, znamená to, že vaporizácia je menej účinná ako fajčenie, po ktorom zostáva iba popol? Je to presne naopak!

Vaporizácia je oveľa efektívnejšia ako fajčenie, čo však zároveň vôbec neznamená, že budeme schopní vstrebať všetky kanabinoidy obsiahnuté v sušine. Ako zosúladiť tieto dva rozpory?

Keď fajčíme, väčšina kanabinoidov sa zničí kvôli príliš vysokej teplote, budeme teda schopní absorbovať len asi 20% z nich. Zvyšok sa jednoducho premárni. Ale keď vaporizujeme, tak – v závislosti od modelu vaporizéra – budeme schopní prijať 50 až 80% kanabinoidov nachádzajúcich sa v sušine (štúdie ukazujú, že najviac kanabinoidov dokáže zo sušiny získať Volcano Vaporizér, teda stacionárny vaporizér). Zvyšok kanabinoidov, čiže 20 až 50% ich pôvodného obsahu, zostane vo vnútri ABV.

 

 

Vzhľadom k tomu, že počas vaporizácie nedochádza k horeniu, ABV je vlastne len zhnednutá a vysušená marihuana, ktorá je vhodná na ďalšie spracovanie. Okrem toho počas vaporizácie prechádza sušina procesom dekarboxylácie, ktorý aktivuje THC a umožňuje ho absorbovať vo forme jedla.

Ak chcete piecť koláče z čerstvej lekárskej marihuany, je potrebné ju najprv podrobiť tepelnému spracovaniu (napr. zohriatím v rúre), aby došlo k dekarboxylácii. V prípade ABV to nie je potrebné – sušina je po vaporizácii v podstate pripravená na spotrebovanie v podobe jedla.

ABV však nie je príliš chutné – to je dôvod, prečo väčšina užívateľov nekonzumuje samotné ABV, ale ho využíva inak.

Keď sa chystáme experimentovať s ABV, je dobré myslieť na to, že účinnosť takejto sušiny sa nedá jasne stanoviť a závisí od mnohých faktorov: sily a kvality pôvodného materiálu, použitej teploty pri vaporizácii, ako aj od dĺžky vaporizovania.

V zásade ABV so svetlejšou farbou bude účinnejšie, hoci aj tmavohnedé ABV môže obsahovať značné množstvo THC. Dosť závisí aj od modelu použitého vaporizéra. V prípade zariadení ako G Pen Snoop Dogg vôbec nemôžeme hovoriť o ABV, pretože nejde o skutočné vaporizéry, keďže materiál spaľujú.

 

 

Na druhej strane, napr. Mighty Vaporizér, čiže prenosný vaporizér bude schopný vytiahnuť takmer 70% THC nachádzajúceho sa v sušine.

Ani čas, kedy začne skonzumované ABV účinkovať, nejde veľmi dobre predvídať – niektorí používatelia prvé výsledky pocítia už o hodinu a v priebehu najbližších niekoľkých hodín ich budú sprevádzať mierne zážitky, iní zase pocítia niečo až o tri hodiny, ale silné účinky budú pretrvávať viac ako jeden deň. Najvýznamnejšia premenná v tomto prípade je sila ABV, spôsob spotreby a individuálna znášanlivosť kanabinoidov.

 

Aké formy spotreby ABV máme na výber?

 

Kapsuly z ABV, alebo niečo pre lenivcov

Kapsuly sú jedným z najjednoduchších spôsobov spotreby ABV. Potrebujete len prázdne želatínové kapsuly z lekárne (na samostatne plnenie), pár gramov ABV a (voliteľne) pár kvapiek rastlinného alebo olivového oleja.

Sušinu pomeľte čo najjemnejšie a vložte ju do kapsuly, prípadne môžete pridať niekoľko kvapiek rastlinného či olivového oleja (THC vytvára väzby s tukmi), a potom kapsuly prehltnite.

„Problém je, koľko kapsúl je treba prehltnúť – je to veľká neznáma, rovnako ako čas, kedy začnú pôsobiť. Preto sú účinky, ktoré dosiahneme po prehltnutí tohto druhu kapsúl, veľmi nepredvídateľné,“ vysvetľuje odborník zo spoločnosti VapeFully.

Kapsuly sú pomerne neefektívna metóda, hoci niekoľko kapsúl môže priniesť veľmi silné účinky. Keď to zhrnieme, kapsuly sú dobrý spôsob, ak sme nazbierali veľa ABV, neobávame sa nepredvídateľného pôsobenia a nemáme chuť vynaložiť priveľa úsilia pri príprave výrobku, ktorý spotrebujeme.

 

Sendvič ABV a arašidové maslo

Sendvič s arašidovým maslom a ABV je ďalší jednoduchý spôsob, ako vytvoriť pokrm na základe ABV: krajec natrieme hrubou vrstvou arašidového masla a posypeme rovnomerne ABV. Tuk, ktorý obsahuje arašidové maslo, sa spojí s THC, takže bude pre nás jednoduchšie vstrebať tento kanabinoid.

 

 

Pri tomto recepte nie je jednoznačné množstvo ABV, ktoré budete musieť použiť, budete si musieť zaexperimentovať.

Sendvič s arašidovým maslom a ABV má ešte jeden nedostatok: ABV nechutí až tak dobre – napriek tomu, že je zmiešané s arašidovým maslom, konzumujeme ho v nespracovanej podobe. Sendvič je však účinnejšia metóda ako kapsuly s ABV.

 

Získavanie kanabinoidov z ABV

Pokročilejšou metódou je extrakcia THC nachádzajúceho sa v ABV – v tomto prípade nemusíme jesť samotný spotrebovaný materiál. Napriek vyššej úrovni zložitosti je to stále jednoduchá forma.

Jednou z metód extrakcie je výroba tzv. ABV cannabutter, čiže masla na základe ABV – na internete nájdete mnoho receptov s podrobnými pokynmi, ako sa také maslo pripravuje.

Ešte lepšie výsledky prináša varenie ABV v kokosovom oleji – do ohňovzdornej nádoby dáme ABV, ktoré potom zalejeme olejom a udržiavame niekoľko hodín (čím dlhšie, tým lepšie) pri stálej teplote, ideálne cca 50°C.

Najlepšie sa na tento účel hodí tzv. pomalý hrniec alebo rúra. Túto zmes musíme pravidelne miešať. V ďalšom kroku oddelíme ABV pomocou filtra na kávu a hotovo – získali sme veľmi silný olej, ktorý môžeme použiť na pečenie koláčov, pridať do kávy alebo skrátka vypiť.

 

 

Bez ohľadu na to, ktorú z početných metód extrakcie si vyberiete, je nesmierne dôležité udržiavať konštantnú teplotu a zabezpečiť dostatočný čas ohrievania ABV v tuku.

„Výťažky z ABV prinášajú zďaleka najlepšie výsledky zo všetkých možných spôsobov spotreby tohto druhy sušiny, nielen z hľadiska účinku, ale aj zážitkov pri samotnej spotrebe,“ dodáva Peter Horváth, ktorý vedie e-shop s vaporizérmi VapeFully.

 

Nezjedzte priveľa!

Pri dávkovaní ABV vždy hrozí riziko omylu, ako sme už spomenuli vyššie – musíte jednoducho experimentovať. Pôsobenie produktov na základe ABV je veľmi individuálne – jeden človek bude mať výnimočne silné pocity už po grame ABV, iný spotrebuje 5 gramov a bude cítiť len veľmi jemné účinky.

Takže keď je výsledok našej práce napr. tucet koláčikov, najprv zjedzme iba jeden, počkajme, aký bude mať účinok, a až potom môžeme zjesť ostatné.

Samozrejme, že môžete zjesť naraz viac koláčikov – stačí sa len uistiť, že máte dostatok voľného času (napr. víkend), pretože účinkovanie potravín na základe ABV môže pretrvávať veľmi dlho.

V každom prípade sa nám však nepodarí predávkovať sa THC (to sa ani nedá), takže neriskujete nič viac ako dlhotrvajúce a silné opojenie.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články