Gram marihuany alebo tri extázy za rok môžu byť len priestupkom

Foto: fakt24.sk
Konopkar, 16. októbra 2017

Ministerstvo spravodlivosti chce stanoviť presné množstvo drog, ktoré by po novom mohlo byť považované len za priestupok.

Za dávku pre vlastnú spotrebu ministerstvo navrhuje: 1 gram marihuany, 0,2 gramu pervitínu, 0,3 gramu kokaínu, 0,5 gramu heroínu alebo 0,8 gramu extázy (do troch tabliet).

 Ak však polícia u niekoho nájde takéto množstvo častejšie, ako raz za rok, pôjde o trestný čin. Rovnako to platí pri prekročení stanoveného limitu.

 

Neprimerane prísne tresty

Maximálna pokuta za držbu látok v takýchto množstvách by mala byť 165 eur. V prípade mladistvých do 18 rokov rezort navrhuje aj lekársku diagnostiku a podľa potreby aj liečbu drogovej závislosti.

Limity ministerstvo stanovilo na základe odporúčania Kriminalisticko-expertízneho ústavu a podľa poznatkov z praxe.

Pracovná skupina, ktorá návrh pripravila, považuje súčasný stav za neprimerane prísny. Okrem toho je na súdoch rozdielna aplikačná prax v ukladaní trestov pre užívateľov drog aj pre dílerov.

 

Hrozba stíhania nezaberá

Nový návrh by podľa člena skupiny, prokurátora Jozefa Čentéša, mal priniesť predvídateľnosť do rozhodovacej činnosti. Súdy by tiež mali dostať možnosť upustiť od potrestania odsúdeného užívateľa drogy v prípade, že nastúpi na ochranné liečenie.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská považuje za dôležité aj to, že riešia pomoc aj prevenciu v prípade drobných užívateľov drôg.

„Podľa štatistík až 30 percent mladých ľudí vyskúšalo marihuanu, takže im teoreticky môže hroziť stíhanie. Svedčí to o tom, že hrozba stíhania nie je pre mladých ľudí motívom neexperimentovať,“ vysvetlila ministerka spravodlivosti.

 

Zdroj: etrend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím