Prečo marihuana nezvyšuje riziko úmrtia na hypertenziu

Foto: WEB
Konopkar, 22. septembra 2017

V médiach sa rozvírila štúdia, ktorá poukazuje na spojitosť medzi užívaním konope a úmrtím v dôsledku vysokého krvného tlaku. Tento výskum má však významné nedostatky.

„Užívatelia marihuany môžu mať trikrát vyššiu pravdepodobnosť na smrť kvôli vysokému krvnému tlaku v porovnaní s neužívateľmi,“ tvrdí štúdia Georgijskej štátnej univerzity v Atlante v Spojených štátoch.

Na meranie spojitosti medzi užívaním marihuany a chorobami použili výskumníci prieskum, ktorý bol uskutočnený v rokoch 2005-2006 s počtom 1 213 účastníkov.

Vedci porovnávali informácie účastníkov o používaní marihuany s údajmi o úmrtnosti z Národného centra pre štatistiku v oblasti zdravia. Hľadali súvislosť medzi užívaním marihuany a úmrtím na kardiovaskulárne ochorenia.

 

 

Používatelia marihuany mali 3,42 krát vyššie riziko úmrtia z dôvodu primárnej hypertenzie (vysoký krvný tlak bez známej príčiny) a hypertenzívneho ochorenia obličiek (vysoký krvný tlak spôsobený ochorením obličiek).

Vedci však nepozorovali žiadnu priamu súvislosť medzi užívaním marihuany a smrťou z dôvodu srdcových ochorení alebo cerebrovaskulárnych ochorení (bežná príčina mŕtvice).

Dokonca aj vedúca autorka Barbara Yankey, ktorá je doktorandka na Štátnej univerzite v Gruzínsku, priznala, že v jej štúdii sú nejednoznačnosti.

Napríklad tím označil „užívateľa marihuany“ za osobu, ktorá niekedy raz v živote vyskúšala marihuanu.

 

 

Na výpočet trvania užívania marihuany odčítavali výskumníci vek účastníkov, kedy prvýkrát vyskúšali marihuanu, od ich súčasného veku.

Napríklad, ak ste prvýkrát vyskúšali marihuanu vo veku 20 rokov a teraz máte 40 rokov, boli by ste podľa štúdie 20-ročný používateľ marihuany.

Autori štúdie teda brali ľudí, ktorí vyskúšali marihuanu len raz za život, úplne rovnako ako ľudí, ktorí boli pravidelní fajčiari marihuany.

Zároveň treba dodať, že informácie, z ktorých štúdia vychádzala, neposkytovali detaily o životnom štýle či genetických predispozíciach v rodinách účastníkov.

Viac ako polovica USA vyskúšala v živote aspoň raz marihuanu a 12 percent Američanov tvrdí, že sú pravidelnými užívateľmi marihuany.

 

 

Veľa iných štúdií poukazuje na to, že marihuana nie je rizikom pre kardiovaskulárne zdravie.

V jednej štúdii z roku 2017 výskumníci sledovali užívanie marihuany pri 5 113 mladých dospelých po dobu až 25 rokov. Každé dva až tri roky boli účastníci kontrolovaní. Záver štúdie uvádza, že neexistuje žiadna súvislosť medzi užívaním marihuany a kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Na základe pozitívnych účinkov, ktoré boli zistené v iných medicínskych štúdiách, pôsobí interpretácia autorky Barbary Yankey skôr senzačne. Metódy, ktoré štúdia použila, sú veľmi sporné.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím