Prečo marihuana nezvyšuje riziko úmrtia na hypertenziu

V médiach sa rozvírila štúdia, ktorá poukazuje na spojitosť medzi užívaním konope a úmrtím v dôsledku vysokého krvného tlaku. Tento výskum má však významné nedostatky.
„Užívatelia marihuany môžu mať trikrát vyššiu pravdepodobnosť na smrť kvôli vysokému krvnému tlaku v porovnaní s neužívateľmi,“ tvrdí štúdia Georgijskej štátnej univerzity v Atlante v Spojených štátoch.
Na meranie spojitosti medzi užívaním marihuany a chorobami použili výskumníci prieskum, ktorý bol uskutočnený v rokoch 2005-2006 s počtom 1 213 účastníkov.
Vedci porovnávali informácie účastníkov o používaní marihuany s údajmi o úmrtnosti z Národného centra pre štatistiku v oblasti zdravia. Hľadali súvislosť medzi užívaním marihuany a úmrtím na kardiovaskulárne ochorenia.
Používatelia marihuany mali 3,42 krát vyššie riziko úmrtia z dôvodu primárnej hypertenzie (vysoký krvný tlak bez známej príčiny) a hypertenzívneho ochorenia obličiek (vysoký krvný tlak spôsobený ochorením obličiek).
Vedci však nepozorovali žiadnu priamu súvislosť medzi užívaním marihuany a smrťou z dôvodu srdcových ochorení alebo cerebrovaskulárnych ochorení (bežná príčina mŕtvice).
Dokonca aj vedúca autorka Barbara Yankey, ktorá je doktorandka na Štátnej univerzite v Gruzínsku, priznala, že v jej štúdii sú nejednoznačnosti.
Napríklad tím označil „užívateľa marihuany“ za osobu, ktorá niekedy raz v živote vyskúšala marihuanu.
Na výpočet trvania užívania marihuany odčítavali výskumníci vek účastníkov, kedy prvýkrát vyskúšali marihuanu, od ich súčasného veku.
Napríklad, ak ste prvýkrát vyskúšali marihuanu vo veku 20 rokov a teraz máte 40 rokov, boli by ste podľa štúdie 20-ročný používateľ marihuany.
Autori štúdie teda brali ľudí, ktorí vyskúšali marihuanu len raz za život, úplne rovnako ako ľudí, ktorí boli pravidelní fajčiari marihuany.
Zároveň treba dodať, že informácie, z ktorých štúdia vychádzala, neposkytovali detaily o životnom štýle či genetických predispozíciach v rodinách účastníkov.
Viac ako polovica USA vyskúšala v živote aspoň raz marihuanu a 12 percent Američanov tvrdí, že sú pravidelnými užívateľmi marihuany.
Veľa iných štúdií poukazuje na to, že marihuana nie je rizikom pre kardiovaskulárne zdravie.
V jednej štúdii z roku 2017 výskumníci sledovali užívanie marihuany pri 5 113 mladých dospelých po dobu až 25 rokov. Každé dva až tri roky boli účastníci kontrolovaní. Záver štúdie uvádza, že neexistuje žiadna súvislosť medzi užívaním marihuany a kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Na základe pozitívnych účinkov, ktoré boli zistené v iných medicínskych štúdiách, pôsobí interpretácia autorky Barbary Yankey skôr senzačne. Metódy, ktoré štúdia použila, sú veľmi sporné.