Konopa dokáže zachrániť svet

Foto: WEB
Konopkar, 12. septembra 2017

Konopa bola súčasťou našej civilizácie po dlhé tisícročia a jej všestranné využitie objavili už naši vzdialení predkovia. Na rozdiel od konopy indickej (marihuany) technická konopa, čiže anglicky HEMP, neobsahuje takmer žiadne THC.

Jej potenciál je obrovský a má doslova všestranné využitie. Táto unikátna plodina je vhodná pre každý priemysel, pretože spracovať je možné úplne celú rastlinu.

 

 

Konopa je na pestovanie nenáročná. Dá sa dopestovať takmer všade a vďaka svojej odolnosti nepotrebuje k svojmu rastu žiadne chemické postreky a pesticídy, ktoré znečisťujú našu pôdu.

 

 

Okrem toho, že sa z nej spracováva množstvo prírodných potravinových produktov a potravín, z konope sa vyrába aj papier, oblečenie, kozmetika, lieky, alternatívne palivá, plasty na rastlinnej báze, farby, tmely, izolácie, stavebné materiály, komponenty do áut a mnoho iného.

 

 

 

Výrobky z konopy majú vždy veľmi vysokú kvalitu bez ohľadu na to, v akom odvetví priemyslu bola konopa spracovaná. Neoceniteľné je jej využitie vo farmaceutickom priemysle, pretože konopa nám výrazne pomáha pri liečbe a prevencii rôznych civilizačných chorôb, dokonca aj takých, akou je rakovina.

Konopa môže byť vhodnou alternatívou pre výrobu papiera a palmového oleja. Vďaka tejto neuveriteľnej rastline sa tak môže ročne zachrániť tisíce hektárov lesov a dažďových pralesov, ktoré sú v súčasnosti za týmto účelom bezohľadne lynčované aj napriek tomu, že by sme ich mali vnímať ako neoddeliteľnú súčasť nášho ekosystému, do ktorého patríme aj my, ľudia.

 

 

Len pre porovnanie: z jedného hektára konopy dokážeme vyrobiť 4-krát viac papiera ako z dreva, pričom les potrebuje na svoju obnovu 80 rokov. Konopa vyrastie za 4 mesiace!

Táto plodina dokáže znížiť spotrebu ropy pri výrobe plastov. Vďaka nej môže svet získať plasty na rastlinnej báze, ktoré sa dokážu rozložiť zhruba za 80 dní. Znížením spotreby ropy sa zredukuje používanie fosílnych palív, a tým aj znečisťovanie ovzdušia CO2.

 

 

Ako náhrada živočíšnych produktov môže v nemalej miere prispieť k redukcii hladiny metánu v ovzduší, ktorý produkuje napr. hovädzí dobytok.

Ďalšou veľmi dôležitou vlastnosťou konopy je, že dokáže vyťahovať z pôdy toxické látky. Nedávne výskumy ukázali, že môže byť účinná pri odstraňovaní kadmia a iných toxických kovov z pôdy a pohlcovať rádioaktívne žiarenie.

 

 

Táto rastlina môže pomôcť ľudstvu v mnohých rozmanitých ohľadoch. Každý z vás, kto podporuje konopné výrobky, prispieva zároveň k rozšíreniu pestovania konopy, a tým prispieva aj k obnove nášho ekosystému. Teda nás.

 

 

Veľké nadnárodné spoločnosti, koncerny, ropný či farmaceutický priemysel na čele s vládami, ktoré im poslušne slúžia (aj s našim pričinením), nechávajú za sebou zdevastované životné prostredie. Za účelom finančného profitu a ochrany sebeckých záujmov bezohľadne siahajú na naše prírodné dedičstvo. Je len na nás, na každom jednotlivcovi, či začneme meniť túto realitu.


 

Je čas rázne sa postaviť problémom, pretože nás začínajú prerastať. Už si nemôžme ďalej dovoliť zakrývať oči s nádejou, že niekto iný to urobí za nás. My sme tí, ktorí sa musia rozhodnúť, akým smerom sa bude ľudstvo uberať. Každý svojimi rozhodnutiami ovplyvňuje to, aké dedičstvo odovzdáme našej budúcej generácii.

 

 

Zdroj: gaiahemp.com

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím