Angela Merkel o legalizácii marihuany: Nerozmýšľam nad tým

Foto: welt.de
Konopkar, 7. septembra 2017

Tento mesiac sa v Nemecku uskutočnia federálne voľby, ktoré rozhodnú o tom, kto bude kancelárom formujúcim vládu krajiny.

Nemecká kancelárka Angela Merkel a vedúci sociálny demokrat Martin Schulz vyjadrili nedostatočný záujem o zmenu súčasnej marihuanovej politiky.

Avšak menšie strany, ktoré budú Merkel a Schulz možno potrebovať na vytvorenie koalície, presadzujú liberálnejšiu marihuanovú politiku. Tieto strany by mohli na nich zatlačiť.

 

 

V nedávnom rozhovore uviedla nemecká kancelárka Angela Merkel, že neexistujú žiadne plány na rozšírenie súčasnej marihuanovej politiky, ktorá umožňuje legálnu marihuanu na lekársky predpis.

„Nemyslím na to,“ povedala Merkelová.

„Umožňujeme obmedzenú lekársku aplikáciu marihuany a nemám v úmysle robiť žiadne zmeny,“ dodala.

 

 

V roku 2011 spustila nemecká spolková vláda na stránkach YouTube „dialóg občanov“, kde sa marihuana rýchlo stala najobľúbenejšia téma diskusie.

V nasledujúcom roku privítala Merkel zakladateľa konopného združenia (DHV) Georga Wurtha do svojej kancelárie v Berlíne a počúvala ho štyri a pol minúty.

Krátko potom zakladateľ DHV Georg Wurth vyhral show „The Millionaires Election“, v ktorej výherca dostane milión eur na základe online hlasovania.

 

 

Šesť politických strán = početné možnosti

Pred štyrmi týždňami Schulz odmietol akékoľvek plány na ďalšiu liberalizáciu právnych predpisov týkajúcich sa konope.

Prekvapivo sa zdá, že Schulz zmenil svoj názor v utorok počas živého rozhovoru na YouTube. Namiesto úplného odmietnutia legalizácie teraz vyzýva k nezáväznému hlasovaniu v parlamente.

Počas tzv. nezáväzného hlasovania členovia parlamentu hlasujú nezávisle od oficiálnych názorov strany. Skôr hlasujú na základe svojho vlastného svedomia.

V Nemecku sa však toto nezáväzné hlasovanie používa v parlamente len veľmi zriedkavo. Merkel ho použila, aby umožnila parlamentu hlasovať za právnu rovnosť sobášov rovnakého pohlavia po tom, čo odpor v jej vlastnej frakcii bol príliš silný.

 

 

Každá z troch menších strán, ktoré budú pravdepodobne zohrávať úlohu pri formovaní novej vlády – Slobodní demokrati, Strana zelených a ľavičiari – zakotvili reguláciu marihuany do svojich straníckych platform.

Ak sú súčasné volebné prieskumy pravým ukazovateľom, mohla by Merkel viesť Nemecko s legalizačnými zástancami FDP alebo zelenými.

Keby sa Schulz stal novým nemeckým kancelárom, bol by závislý na zelených a ľavičiaroch, z ktorých obe strany majú liberálnu marihuanovú politiku.

Ďalším rozhodujúcim faktorom v nadchádzajúcich voľbách budú výsledky pravicovej populistickej „Alternatívy pre Nemecko“ (AfD).

Strana, ktorá obhajuje zásadné sprísnenie zákonov o drogách, nebude zohrávať žiadnu úlohu pri formovaní vlády, ale mohla by dostať dostatok hlasov na prekonanie 5% hranice potrebnej na vstup do Bundestagu. S pribudnutím šiestej strany do parlamentu by sa väčšinové pomery už rázne pokrútili.

Najhoršia možnosť je pokračovanie momentálnej vlády, ktorá už pravdepodobne nebude meniť súčasný stav.

Schulz by asi vytvoril koalíciu so zelenými a ľavicou, ale podľa prieskumov verejnej mienky je bývalý prezident Európskeho parlamentu beznádejne ďaleko za Merkelovou.

 

 

V Nemecku každý štát zachováva osobitné predpisy, tolerované množstvá marihuany alebo hašišu sa pohybujú v rozmedzí od 2 do 15 gramov.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím