Marihuana výrazne znižuje riziko mŕtvice, zistila štúdia

Foto: herb.co
Konopkar, 1. septembra 2017

Podľa nedávnej štúdie publikovanej v časopise Journal of Neuropsychopharmacology môže užívanie marihuany výrazne znížiť pravdepodobnosť mŕtvice.

Dr Francis Filbey, hlavný výskumník a riaditeľ kognitívneho výskumného centra Cognitive Neuroscience Research in Addictive Disorders, BrainHealth, vysvetlil:

„Výskum marihuany preukázal zmeny v kognitívnych funkciách ako je pamäť a riadenie poznávacieho procesu. Naša štúdia sa snažila pochopiť možné neurofyziologické mechanizmy, ktoré môžu viesť k týmto kognitívnym zmenám.“

 

 

Štúdia z Texaskej univerzity v Dallase študovala 175 dobrovoľníkov počas 60 dní.

Zo 175 účastníkov ich 101 marihuanu neužívalo a 74 bolo považovaných za neustálych užívateľov marihuany, ktorí marihuanu fajčili za život viac ako 5 000 krát.

 

 

THC znížilo krvný tlak

Texaská štúdia vedená doktorom Francisom Filbeyom zistila:

„Primárna psychoaktívna zložka kanabisu Δ-9-tetrahydrokanabinol (THC) uvoľňuje arteriálne steny, čo vedie k zníženiu krvného tlaku a zvýšenému prietoku krvi do tkanív. V mozgu sa THC viaže na všadeprítomné kanabinoidné receptory (CB1), ktoré sú prítomné v arteriálnom tkanive a regulujú mikrovaskulárne prostredie prostredníctvom dilatácie cerebrálnych arteriolov závislých od dávky.“

Počas štúdie výskumníci vykonali MRI (zobrazovanie magnetickou rezonanciou) na účastníkoch a sledovali ich hladinu metabolitu THC.

 

 

Záver

Dr. Filbey a jeho šikovný tím vedcov zistili, že ľudia, ktorí pravidelne užívajú medicínske konope, majú výrazne lepšie hladiny globálnej kyslíkovej extrakčnej frakcie (OEF) a mozgovej hladiny metabolizmu kyslíka (CMRO2), najmä v porovnaní s nepoužívateľmi.

Štúdia tiež zistila, že cerebrálny krvný tok (CBF) v putame (okrúhla štruktúra umiestnená v základni predného mozgu) bol výrazne vyššií u užívateľov marihuany ako u neužívateľov.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím